Policisté chtějí zrušit předplacené karty

Praha - Policie si stěžuje, že více než sedmdesát procent trestných činů se domlouvá z mobilů vybavených předplacenou SIM kartou. A čím dál častěji mohou například pedofilové zcela anonymně surfovat po internetu. Podle kriminalistů jsou tyto karty bezpečnostním rizikem a chtějí, aby je politici zakázali. Mobilním operátorům se to nelíbí. Předlacené SIM karty se prodávají téměř na všech benzinkách či v supermarketech. A toho podle policie využívají čím dál častěji zločinci.

„Považujeme to za velký problém, a to z pohledu i na informační kriminalitu, kdy se prostřednictvím této karty může dostat na internet,“ řekla mluvčí policie Pavla Kopecká. Právě naprosto nekontrolovatelný přístup na internet vyhovuje třeba pedofilům nebo zloďejům kreditek. „Dalo by se říct, že to je fenomén poslední doby,“ potvrdila Kopecká.

Policie proto požaduje po politicích, aby tyto karty zakázali. Jenže ti se nemohou na této otázce shodnout. „Nechci to úplně smáznout, ale myslím si, že by to byl příliš velký zásah do práv občanů,“ konstatoval ministr vnitra Martin Pecina. Předseda lidovců Cyril Svoboda to ale vidí jinak. „Princip, že policie má právo použít všechno, aby dopadla zločince, je správný,“ řekl Svoboda.

Takové snahy ale narážejí na zájmy mobilních operátorů. V Česku má předplacenou mobilní kartu na pět milionů lidí. „Zrušení předplacených karet by bylo hlavně špatnou zprávou pro zákazníky, protože zhruba polovina z nich tyto karty používá,“ podotkl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Česko je jedna z mála zemí v Evropské unii, která má takto benevolentní prodej naprosto anonymních karet. Jméno chtějí prodejci po zákazníkovi například ve Slovinsku, Německu, Švýcarsku či Rakousku. Své anonymní karty nedávno zrušili také Slováci.

Vydáno pod