Policista měl varovat Březinu před chystanou prohlídkou

Olomouc – O chystaných prohlídkách v bývalých olomouckých sladovnách prý dostal údajný lihový boss Radek Březina varování od policisty. Po odhalení nelegálního skladu lihu se měl Březina snažit získat kontakty na hasiče a dostat se k zabaveným zásobám. Jeho známí mu prý také pomohli získat inkriminovaný záznam z čerpací stanice, který jej spojoval s nalezenou účtenkou ve sladovnách. Zaznělo to dnes u soudu, který případ projednává už čtvrtým dnem. Zlínský podnikatel se v něm zodpovídá se svým bratrem Tomášem a dalším mužem z půlmiliardového daňového úniku.

Barely se 114 tisíci litry lihu objevili policisté v bývalých sladovnách v září 2012; únik na daních byl vyčíslen na více než 32 milionů korun. U soudu přitom zaznělo, že údajný šéf lihové mafie Radek Březina dostal předem od policisty varování o chystané prohlídce. Líh však už nestihl znehodnotit, nařídil jej proto vypustit. Část odtekla do kanalizace; zbytek byl zabaven a skončil v náhradních prostorách pod kontrolou hasičů.

Před soudem dnes stanuli svědci, od kterých se prý snažil Březina získat kontakty na olomoucké hasiče. „Měli jsme s nimi jednu nebo dvě schůzky, chtěli po nás kontakt na nějakého olomouckého hasiče,“ uvedl Pavel Hemžský. Důvody jej prý nezajímaly. Okolnosti schůzek si nevybavoval ani jeho syn Petr.

Setkání naopak podrobně popsal Tomáš Březina, který tím soud znovu upozornil na svůj statut spolupracujícího obviněného. Chce tím dosáhnout nižšího trestu. „Když byl líh nalezen a převezen do nějakého skladu, který měli pod kontrolou hasiči, snažil se bratr zjistit pomocí schůzek, kde je líh uložen, aby se tam mohl dostat a mohl jej vypustit nebo denaturovat,“ uvedl Tomáš Březina.

Hemžští mu prý navíc zajistili i videozáznam z čerpací stanice, kde byl Radek Březina zachycen, jak nakupuje věci. Účtenku od nich totiž objevili policisté ve sladovnách. „Dostali za to 50 až 100 tisíc korun,“ uvedl Tomáš Březina. Petr Hemžský k tomu uvedl, že je to možné. O částce se dnes soudu nezmínil, neboť měl prý strach, že by ji musel vrátit. Žalobce Miroslav Stoklásek následně nevyloučil, že mu za lhaní hrozí postih.

Radek Březina podle obžaloby v bývalé olomoucké sladovně ukryl nádrže se 114 tisíci litry lihu, škoda byla vyčíslena na více než 32 milionů korun. V areálu bývalé cihelny ve Stojčíně se podle obžaloby našel téměř milion litrů lihu a únik na dani dosáhl téměř 282 milionů korun. Březinův bratr Tomáš je obžalován za ukryté zásoby ve valašskomeziříčském areálu, kde bylo přes půl milionu litrů lihu. Škoda byla vyčíslena téměř na 152 milionů korun. Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, Radku Březinovi v olomouckém případu údajně pomáhal a později se pokusit zamést před policií stopy.

Olomoucký soud má jednání naplánována do pondělka. Poté bude případ odročen, pravděodobně na začátek července.