Policie v týdnu po uzavření okresů otočila 10 500 aut. Někteří řidiči tvrdili, že o opatření nevěděli

3 minuty
Události: Týden zpřísněných opatření
Zdroj: ČT24

Během prvního týdne zákazu cestování mezi okresy se muselo z jejich pomezí vrátit 10 500 aut. Oznámil to policejní mluvčí David Schön. Hlídky většině lidí, kteří vládní pravidla nerespektovali, pouze domlouvaly. Pokutu za porušení restrikcí vyhlášených vládou dostalo 1450 lidí, další dva tisíce za porušení pravidel zavedených ministerstvem zdravotnictví, k nimž patří zejména špatné nošení respirátorů.

Od počátku března zakázala vláda lidem opustit okres, kde bydlí, na vycházkách se nesmí ani z obce. Mezi výjimkami jsou zejména cesty do práce nebo k lékaři. Zároveň platí i další opatření vyhlášená již dříve, jako je noční zákaz vycházení, a povinnost nosit respirátory. Policie sama na kontrolu dodržování vládních pravidel vyčlenila 26 tisíc svých lidí, na okresních hranicích jim pomáhají i čtyři tisíce vojáků a tři stovky celníků.

Většinou policie domlouvá, za porušení vládních nařízení udělila 1450 pokut

Po prvním týdnu hlásí 700 tisíc provedených kontrol, ve více než 28 tisících případů narazila na problém. Nejčastěji to byla nedostatečně zakrytá ústa a nosy, ale také hlídky vrátily z okresních hranic 10 500 aut. Kdo chce okresní hranici překročit, musí mít u sebe potvrzení zaměstnavatele, případně čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty, pokud jede například k lékaři.

Posádky aut, která se musela otočit, předepsané dokumenty neměly a podle policistů nepatřily do žádné z výjimek. „Jako nejčastější důvod uváděli cestu za nákupem nebo za rodinou, kdy nešlo o výjimku, která je uvedena v usnesení vlády, tedy cestu za účelem zajištění nezbytných potřeb příbuzných a blízkých,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Policejní prezident Jan Švejdar již krátce po zahájení kontrol na hranicích okresů hovořil o tom, že vše probíhá bez vážných komplikací, což se do konce týdne nezměnilo.

„Řidiči jsou už připraveni dopředu, jsou to nejčastěji lidé, kteří jedou do práce a mají přichystané potvrzení od zaměstnavatele. V porovnání s minulým pondělím je to rozdíl. Ze začátku to bylo ještě zmatené, lidé často neměli potvrzení u sebe, dávali jsme jim ho až na místě a tady jej vypisovali. Tím, že už jsme tady jako hlídka často, řadu z nich poznáme a už na sebe jen mávneme,“ řekla policistka kontrolující auta projíždějící z Přerovska na Olomoucko poblíž Brodku u Přerova.

Podotkla, že nejtěžší je pro ni vysvětlit některým lidem, proč je za hranice okresů nepustí. „Někteří říkají, že tuto situaci nesledují, musíme jim ta opatření vysvětlit,“ doplnila policistka.

Podle mluvčího Schöna se drtivá většina případů obešla bez trestu a policisté je vyřešili napomenutím. Kvůli nerespektování vládních nařízení, mezi které patří zákaz opouštět domovský okres, uložili pokutu ve zhruba 1450 případech a dalších 500 postoupila ke správnímu řízení.

Na respirátory dohlížejí i strážníci

Za nedodržení mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, což je zejména nenošení respirátorů či nanoroušek, dostalo od republikové policie pokutu zhruba 2000 lidí a necelých 600 případů dostanou na stůl úředníci.

Na dodržování ministerských, ale i vládních nařízení dohlížejí také strážníci. Ti pražští po začátku březnového lockdownu narazili na 6749 jejich porušení, což byly tři čtvrtiny počtu za celý únor.

Více než 90 procent porušení pravidel se týkalo nošení respirátorů či chirurgických roušek, které jsou od 1. března nově povinné i venku. Do konce února je lidé venku museli nosit pouze, když se přiblížili k někomu jinému méně než na dva metry.

„Ochranu prostředků dýchacích cest strážníci kontrolovali jak v MHD, tak na veřejných prostranstvích. Právě zde zjistili nejvíce porušení, konkrétně 4518. V MHD odhalili 1650 prohřešků,“ uvedla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. 

I strážníci lidem převážně domlouvali. Rozdali 707 pokut v celkové výši 135 tisíc korun.

Venkovní kouření po Českých lvech

Policisté prověřují také chování některých lidí, kteří se v sobotu zúčastnili předávání Českých lvů. Na sociálních sítích se objevily fotografie, které zachytily umělce, jak se občerstvují u stolečků bez roušek i rozestupů. Akci povolilo ministerstvo zdravotnictví a všichni účastníci museli mít negativní PCR test.

Že se policisté případem zabývají, potvrdil policejní mluvčí Jan Rybanský, podle kterého se o případu dozvěděli z médií. „Věc již prověřujeme a v případě zjištění podezření na nerespektování vládních nařízení toto oznámíme příslušnému správnímu orgánu,“ uvedl mluvčí. Další podrobnosti policie nesdělila, prověřování je podle ní v počátcích.

„Jako pořadatelé ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí,“ řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru Seznam Zprávy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 15 hhodinami
Načítání...