Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí stíhání premiér Andrej Babiš. Obvinění nyní mohou prostudovat spis a navrhnout doplnění. Informoval o tom mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Mluvčí doplnil, že „část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení“. Podle informací ČT je oním obviněným premiérův syn Andrej Babiš mladší, což potvrdil i Cimbala. Předseda vlády je momentálně na jednání ve Strakově akademii, ČT shání jeho vyjádření.

Podle serveru Neovlivní.cz policisté státnímu zástupci navrhnou, aby premiéra poslal před soud. Andrej Babiš je obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Spolu s ním sněmovna kvůli kauze dvakrát vydávala k trestnímu stíhání také místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Státní zástupce však loni vyhověl jeho stížnosti a obvinění zrušil.

Pochyby ohledně dotace

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Právě dvě Babišovy děti, jeho manželka Monika a švagr Martin Herodes patří k dalším obviněným.

Babiš mladší loni v listopadu sdělil novinářům, že spolupracovníci jeho otce ho kvůli vyšetřování kauzy Čapího hnízda drželi na Krymu. Premiér Babiš reagoval tak, že jeho syn trpí schizofrenií. Opozice pak ve sněmovně vyvolala hlasování o nedůvěře, které Babišova vláda ustála.