Policie odkryla prodej drog přes „darknet“. Pachatelé je posílali do celého světa

Národní protidrogová centrála ve spolupráci s celníky a Českou poštou odkryla dva případy prodeje drog přes skrytou část internetu, takzvaný darknet. Drogy posílali pachatelé „ve velkém rozsahu“ z území České republiky do celého světa. Používali při tom virtuální měny a šifrovanou komunikaci. Oznámil to ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Měsíčně podle něj rozeslali řádově kilogramy drog.

Policisté pachatele zadrželi při dvou operacích s krycím názvem Airbus a Komp. V prvním případě byla zatčena pětičlenná skupina osob ve věku 25 až 28 let, ve druhém jeden pachatel. Hrozí jim trest vězení osm až 12 let. Policie nevyloučila zadržení a obvinění dalších lidí.

Při operaci Airbus skupina nakupovala drogy v zahraničí, zejména z území Belgie a Nizozemska, do Česka je pašovali prostřednictvím soukromých kurýrních společností. Jejich část pak prodávali v České republice, ale nabízeli je i přes virtuální tržiště darknetu i do celého světa včetně Spojených států, Austrálie nebo Ruska. Využívali k tomu Českou poštu.

Dva pachatelé se podle policie soustředili primárně na nabídku a zprostředkování obchodů na darknetu a zbytek skupiny se věnoval samotné distribuci látek mezi koncové odběratele.

Organizátoři v případě Airbus vystupovali pod pseudonymem „czechairlines“ a drogy nabízeli od roku 2015. Postupně působili na šesti virtuálních tržištích umístěných na síti Tor. Při platbách využívali virtuální měny, především bitcoin. Při domovních prohlídkách policisté zajistili asi šest kilogramů omamných a psychotropních látek, především tablety extáze, látku MDMA, ketamin a kokain.

  • Darknet je skrytá sféra internetu, kam běžný uživatel nemá přístup. Označuje se také za podsvětí internetu. Funguje přes šifrované sítě a je dostupný jen přes speciální software a konfiguraci komunikačních protokolů a portů. Funguje mimo jiné jako černý trh pro prodej zakázaných nebo různě omezených komodit (drogy, léky, zbraně, osobní údaje, padělané dokumenty, škodlivý software), ale i pro zboží legální.

Ve druhém případě byl zadržen jeden pachatel české národnosti, který se také zabýval distribucí omamných a psychotropních látek prostřednictvím darknetu dlouhodobě. Nabízel hlavně extázi, kokain, amfetamin, MDMA nebo konopí. Vše byl podle policie schopen dodat ve velkém množství a kvalitě. Drogy posílal do Austrálie, USA, Evropské unie i Ruska. I on používal virtuální měny a šifrovanou komunikaci. Zadržený má za sebou drogovou trestní minulost.

Množství rozeslaných drog a vydělané peníze jsou podle Frydrycha nyní případem vyšetřování, proto nechtěl spekulovat o jejich množství. Měsíčně ale podle něj pachatelé poslali řádově kilogramy narkotik. Protože nelegální látky posílali v menším množství, týdně to znamenalo mnoho desítek zásilek.

Obchod s drogami na internetu roste

Policie podle Frydrycha zaznamenává nárůst obchodování s tradičními drogami v kyberprostoru. Zvyšuje to dostupnost drog i pro lidi, kteří nejsou součástí drogové komunity nebo nemají kontakty na dealery. Na internetu se podle něj obchoduje v malém množství i v řádu kilogramů. „S tímto způsobem obchodu také souvisí nárůst zásilkové přepravy drog,“ dodal. Malé zásilky označil za vysokoobrátkové zboží, kdy se v Evropě za 24 hodin tímto způsobem prodají drogy i v řádu milionů korun.

Ředitel České pošty Roman Knap upozornil, že firma ručí za přepravu zásilek, ne ale za obsah. „To neznamená, že jsme otevřený distribuční drogový kanál pro Českou republiku,“ podotkl. Zdůraznil, že ve spolupráci s policií a celníky existují postupy, jak může být zasílání drog poštou odhaleno. „Jedná se o krajně rizikovou činnost s příslušnou trestní sazbou a nikomu toto zneužívání služeb České pošty nedoporučuji,“ dodal.

Podle Frydrycha je nyní třeba nalézt způsob rychlé selekce zakázaného zboží v zásilkách. Řekl, že Národní protidrogová centrála společně s celní správou iniciovala mezinárodní projekt předložený Evropské komisi. Účelem je propojit v podobných případech odpovědné orgány v klíčových evropských zemích, aby jim umožnil lepší a rychlejší spolupráci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 5 mminutami

Nákazu do stáda může přinést lesní zvěř, bojí se slintavky a kulhavky chovatel

Ohrada s masným skotem je od hlavní silnice na Slovensko vzdálená jen pár metrů. Chovatel zvířat to ale jako riziko nevnímá. Spíše má obavy, aby se případná nákaza slintavkou a kulhavkou mezi jeho zvířata nerozšířila od lesní zvěře. Nakazit se může ta srnčí, jelení nebo černá. Myslivci upozorňují, že nákaza se pak může šířit nekontrolovaně, protože nelze zamezit volnému pohybu této zvěře.
před 35 mminutami

Procházka historií. Aplikace přibližuje vzpomínky přeživších holocaustu

Aplikace „I walk“, na jejímž vývoji se podílel Ústav pro studium totalitních režimů, propojuje konkrétní místa s historickými událostmi a autentickými vzpomínkami přeživších holocaustu. Nyní v ní uživatelé najdou téměř dvacet procházek napříč Českem, další budou přibývat. Aplikace je zdarma a do telefonu si ji může nainstalovat kdokoliv. Pracovat s ní mohou například i učitelé při výuce v terénu.
před 1 hhodinou

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 10 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 15 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 17 hhodinami
Načítání...