Podivná maturita rozkládá soukromé gymnázium Pod Vyšehradem

Praha - Hodně netypickou maturitu složil z pohledu studentů pražského soukromého gymnázia Pod Vyšehradem jejich spolužák Martin Barták. Nakonec ji udělal zřejmě kvůli svému vlivnému otci. Podivnou maturitou to ale neskončilo. Studenti si dnes sice převzali vysvědčení, zároveň však řada z nich ze školy odešla a přihlásila se na jiné gymnázium. Na protest školu opustilo i dvanáct učitelů.

Podivná maturita spolužáka Martina Bartáka přiměla studenty soukromého gymnázia Pod Vyšehradem k protestům, hádkám a bojkotu vyučování. Podle nich udělal Martin zkoušku jen díky svému vlivnému otci. Někteří studenti se tehdy zařekli - pokud vedení školy Martinu Bartákovi maturitu neanuluje - odejdeme! 25 studentů třetího ročníku si proto dnes vyzvedlo vysvědčení na gymnáziu Pod Vyšehradem naposledy. Poslední rok školy tu trávit nechtějí. Rozhodli se hromadně přestoupit na jinou soukromou školu. „Nám naše morálka a svědomí nedovolí tam zůstávat dál,“ vysvětluje už bývalá studentka gymnázia Alžběta Švandová.  „V některých věcech nám v podstatě i lžou do očí. Nemá smysl zůstávat na takové škole,“ doplňuje jí její spolužák Dan Svitavský.

Co říká na odchod žáků ředitelka gymnázia Miroslava Kurková se nepodařilo zjistit. Ještě před pár týdny se ale vyjadřovala takto: „Trošku je to nátlak z jejich strany. Všemi prostředky je budu přesvědčovat, aby tady zůstali,“ slíbila ředitelka začátkem června. A dnes? „Paní ředitelka tady dneska není, sháníme jí a zatím se jí nemůžeme dovolat,“ přiznává profesorka gymnázia Lucie Smolková.

Kromě studentů odešlo z gymnázia Pod Vyšehradem i 12 profesorů, někteří hned v den maturit. „Pro soukromé gymnázium je to docela znatelná finanční ztráta a samozřejmě i ztráta jména,“ podotýká bývalý profesor gymnázia Adam Horálek.

Výsledky šetření školní inspekce odhalily na gymnáziu v souvislosti s maturitou Martina Bartáka vážná pochybení. Pro školu to bude znamenat méně peněz z magistrátní kasy. „Z dvanácti dílčích kontrolovaných bodů v osmi případech byly porušeny příslušné rávní předpisy. Odpovědnost za sedm z těchto porušení nese ředitelka školy,“ rekapituluje závěry kontroly mluvčí České školní inspekce Libor Vacek. „Můžeme gymnáziu samozřejmě zastavit zvýšenou dotaci, která činí 30 % nad tu základní,“ dodává náměstkyně primátora pro oblast školství Magistrátu hl. m. Prahy Marie Kousalíková.

Někteří bývalí učitelé gymnázia Pod Vyšehradem požádali o pomoc mezinárodní nevládní organizaci Transparency International. Ta zaslala podnět k prošetření případu na ministerstvo školství ČR.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT: Babiš se vyhnul kritice výroků politiků SPD k zahraničním tématům

Česko má za sebou v diplomacii horký vstup do roku 2026. A to i kvůli předsedovi Poslanecké sněmovny a SPD Tomiu Okamurovi, který hned v novoročním projevu slovně zaútočil na Evropskou unii či Ukrajinu, která se už několik let brání ruské agresi. Nedlouho po Okamurovi si pak „přisadil“ i druhý muž hnutí Radim Fiala, který zpochybnil roli Ruska ve výbuších muničních skladů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) však Okamurova slova dlouho nekomentoval, vyjádřil se až po zmíněném prohlášení Fialy. Ani pak ale předseda vlády svého koaličního partnera přímo nekritizoval. O tom, jaké poměry panují ve vládní koalici v oblasti zahraniční politiky, natáčel pro Reportéry ČT Jan Moláček.
před 5 hhodinami

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nemocných s respiračními infekcemi přibývá. Hlavně mezi dospělými

Přes 150 vážných případů chřipky a 49 úmrtí evidují hygienici od začátku chřipkové sezony. Po vánočních svátcích čísla opět rostou. Nemocnost akutními respiračními infekcemi, mezi které patří i chřipka, stoupla v minulém týdnu o 70 procent a dosáhla hodnot z předvánočního období. Na sto tisíc obyvatel aktuálně připadá přes 1500 případů akutních respiračních infekcí. Nemoc se teď šíří především mezi dospělými – opatrní by měli být hlavně senioři a pacienti s oslabenou imunitou.
před 7 hhodinami

Divím se, že potřebuje být mermomocí ministrem, říká Kordová Marvanová o Turkovi

Senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová (nestr. za SPOLU) považuje snahy poslance za Motoristy Filipa Turka dostat se do čela resortu životního prostředí za „trochu nedůstojné“. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že se Turek stane vládním zmocněncem pro klimatickou politiku poté, co ho prezident Petr Pavel odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. „Já se mu jaksi divím. Divím se, že za každou cenu potřebuje být ministrem. Myslím, že i v parlamentu by mohl ty věci ovlivňovat,“ prohlásila senátorka v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou. „Vždy jsem byla toho názoru, že prezident musí jmenovat na návrh premiéra ministra, ale výjimečně – pokud jsou dány výjimečné důvody – tak nemusí. Ale musí to eventuálně ustát v případě žalob,“ dodala.
před 8 hhodinami

Zpráva o Turkovi jako zmocněnci vyvolala pozdvižení

Vládní zmocněnec dle bývalého premiéra Petra Fialy (ODS) není funkcí, která by mohla nahradit ministra. Bylo by to obcházení ústavy, uvedl na síti X v reakci na to, že se poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek, kterého prezident Petr Pavel nechce jmenovat ministrem životního prostředí, stal vládním zmocněncem pro klimatickou politiku. Exministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) upozornil i na zákon o střetu zájmů, podle kterého poslanec nesmí být v žádné funkci na ministerstvu. Ekologické organizace se shodují, že Turkovo jmenování zmocněncem je účelové.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vláda obnovuje radu pro duševní zdraví a kritizuje předchozí kabinet kvůli muniční iniciativě

Kabinet Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání schválil vznik vládní rady pro duševní zdraví a příslušný odbor na Úřadu vlády. Ministři se také zabývali muniční iniciativou, na tiskové konferenci zazněla kritika předchozí vlády za mlžení a skrývání projektu v rozpočtu Vojenského zpravodajství. Kabinet rovněž rozhodl o zřízení funkce zmocněnce pro Green Deal, jímž se stane poslanec za Motoristy Filip Turek.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Turek bude vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu

Vládním zmocněncem pro klimatickou politiku se stane poslanec Motoristů Filip Turek, oznámil po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Čestný prezident Motoristů už ráno řekl, že by mohl být vládním zmocněncem a zprostředkovaně také úřad vést. Prezident Petr Pavel odmítá Turka jmenovat ministrem životního prostředí. Resort dočasně řídí ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka. Babiš se podle svých slov věcí nechce dál zabývat, vláda podle něj funguje a koaliční střet nelze očekávat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...