Po vichřici zůstává uzavřeno devět železničních tratí

Praha - Po větrné smršti zůstalo na železnici zablokovaných devět tratí, což znamená zlepšení ve srovnání s odpoledními statistikami z celého území. Důvodem pozastavení dopravy byly většinou padlé kmeny. U Josefova Dolu v Jizerských horách se sesula opěrná zeď pod tratí. Čtyři vlaky narazily do stromu, nehody se obešly bez zranění. „Kolem 20:00 provoz stál na devíti tratích, omezený byl provoz mezi Dobřichovicemi a Radotínem na trase Praha-Beroun,“ řekl mluvčí drah Ondřej Kubala. Větrná smršť doprovázená prudkým deštěm se přes republiku přehnala odpoledne. Největší problémy způsobil vítr na trati Praha-Beroun. Krátce po druhé hodině tam u Černošic do spadlého stromu narazil rychlík. Lokomotiva začala po nárazu hořet, hasiči ji uhasili během několika minut.

„Na trolejové vedení spadl strom, následně vlak, který jel ze směru od Prahy do něj narazil. Vlak poté začal hořet od výboje z trolejového vedení, strojvedoucí však duchapřítomně zareagoval a evakuoval všech 148 lidí z vlaku, “ přiblížil nehodu velitel hasičského zásahu Václav Porkát. Oheň způsobil na lokomotivě škody za 800 000 korun. Provoz se mezi stanicemi Radotín a Řevnice podařilo obnovit po jedné koleji až před šestou hodinou. Náhradní autobusová doprava se bude rušit. Havarovaná souprava by se měla z druhé koleje odtáhnout během večera a v sobotu už by měl být provoz bez omezení. V Jihočeském kraji spadlé stromy zastavily provoz v úseku Popelín - Jarošov nad Nežárkou na trati Veselí nad Lužnicí - Jihlava. Ve středních Čechách je neprůjezdná trať Mělník - Mšeno.

Kolem 20:00 nejezdily vlaky na severní Moravě na tratích Hnojník - Český Těšín a Havířov - Albrechtice u Českého Těšína. Provoz byl přerušen také mezi ostravským hlavním nádražím a Ostravou-Kunčicemi a na koridorové trati Louky nad Olší - Český Těšín. Některé dálkové vlaky tam byly odkloněny přes Havířov. Na Šumpersku byl železniční provoz přerušen na trati Hanušovice - Podlesí. Vážné poškození trati způsobily přívaly vody v Jizerských horách, kde se na trati z Jablonce nad Nisou na Smržovku sesula opěrná zeď pod tratí. „Zajišťujeme dopravu autobusy, není vůbec jasné, kdy bude možné dopravu na trati obnovit,“ řekl Kubala. Autobusů místo vlaku museli lidé využít také u Bakova nad Jizerou. „Na trati z Mladé Boleslavi do Bakova nad Jizerou a dál do Bělé se už ale podařilo provoz obnovit,“ řekl Kubala. Také na trati z Nymburka na Jičín už vlaky opět jezdí.

Následky odpolední vichřice (zdroj: ČT24)

Ve východních Čechách narazil osobní vlak do stromu mezi Starou Pakou a Jaroměří, souprava se 16 cestujícími vykolejila, nikomu se ale nic nestalo. Doprava je přerušena a nahradí ji autobusy. Škoda na soupravě byla zatím odhadnuta na 200 000 korun. Stromy tam popadaly na trati dlouhé 500 metrů. Následky vichřice tam budou odstraňovat až do rána, uvedl Kubala. Dopravu vlakem nahradily autobusy.

Spadané stromy trápily i řidiče na silnicích. Na Trutnovsku zablokovaly silnici mezi Lanžovem a Bílou Třemešnou a uvěznily mezi sebou 4 auta. Řidič z nákladní avie může mluvit o velkém štěstí. Těžké kmeny jen těsně minuly jeho kabinu a spadly na korbu plnou uhlí.

Ohořelá kabina lokomotivy rychlíku, který u Černošic narazil do spadlého stromu. Nikdo nebyl zraněn, ale provoz na trati mezi stanicemi Praha-Smíchov a Řevnice byl přerušen.
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK
Vydáno pod