Picek je tři dny ve funkci a už schválil miliardovou zakázku bez soutěže

Praha - Ministr obrany Vlastimil Picek schválil zabezpečení muničních skladů za víc než miliardu korun firmou Trade Fides. Po třech dnech ve funkci tak bez výběrového řízení rozhodl o největší zakázce v rezortu od nástupu Nečasovy vlády. Brněnskou společnost si armáda chválí a doporučují ji i některé audity. Jiné ale naopak tvrdí, že nabídka je předražená. Zakázku nyní projedná vláda, ministerstvo počítá s tím, že smlouvu definitivně podepíše do měsíce. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Firma pro ministerstvo pracuje od roku 2003, kdy si ji za podezřelých okolností najal ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Rozhodnutí o pokračování spolupráce nyní schválilo kolegium ministra obrany. Za hlídání šesti areálů do podzimu 2019 armáda zaplatí téměř 1,2 miliardy korun. Ministerstvo tvrdí, že firma areály s uskladněnou municí hlídá spolehlivě a další spolupráce s ní je nejlevnější variantou. „Několik nezávislých auditů nám doporučilo toto řešení,“ řekl deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ministerstvo dosud firmě zaplatilo téměř čtyři miliardy korun

Podle forenzního auditu od společnosti KPMG, který vznikl v roce 2010 v době úřadování Alexandra Vondry, byly ale služby Trade Fides předražené o 135 milionů korun. Pejšek ale upozornil, že audit posuzoval smlouvu z roku 2009 na dva muniční sklady. „Ukázal tam nějaké nesrovnalosti, právě i na základě tohoto posudku jsme si v uplynulém roce nechali zpracovat několik jiných posouzení a vedli jsme i jednání s dodavatelem,“ řekl České televizi s tím, že ve srovnání se stávající smlouvou bude v té nové roční splátka za střežení šesti muničních skladů o 150 milionů korun nižší.   

Do roku 2002 střežili muniční sklady vojáci sami. Na bezpečné střežení jich údajně ale po zrušení povinné vojenské služby bylo málo. Navíc po 11. září 2001 se podobné objekty začaly střežit důsledněji. V roce 2002 tak tehdejší ministr Jaroslav Tvrdík začal jednat se společností Trade Fides. Ta měla pomocí kamer, nejrůznějších čidel a své technologie zajistit technickou ostrahu původně šesti muničních skladů. V roce 2003 firma zakázku za 2,7 miliardy korun získala na deset let. Později čelila i vyšetřování. Jejího majitele zatkla policie s penězi, které považovala za úplatek. Soud ho nakonec osvobodil.