Pelikán povolil vydání Faouziho Jabera do USA

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán povolil vydání Faouziho Jabera k trestnímu stíhání do USA. Muž je viněn ze spolupráce s teroristy společně s Alím Fajádem a jeho krajanem Chalídem El Marabím, tyto dva muže však Pelikán nevydal. Spekuluje se o tom, že nevydání Libanonce Fajáda souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu.

„Rozhodnutím ze dne 24. února 2016 ministr spravedlnosti povolil vydání osoby F. A. M. J., aktuálně se nacházející v předběžné vazbě ve Vazební věznici Praha-Pankrác, k trestnímu stíhání do Spojených států amerických. Příslušný soud bude nyní rozhodovat o přeměně předběžné vazby na vazbu vydávací. Datum realizace vydání bude dohodnuto s americkou stranou prostřednictvím Interpolu,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. O přeměně vazby bude rozhodovat pražský městský soud. 

Po žádosti Spojených států pražský vrchní soud v polovině loňského prosince potvrdil, že Fajád může být do USA vydán, stejně jako další dva spoluobvinění - Marabí a Faouzi Jaber. Trojice svou vinu i vydání odmítala. Mužům by v USA hrozilo až doživotí, ministr Pelikán ale Fajáda s El Marabím nevydal. 

Američané tvrdí, že Fajád, Jaber a Marabí chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Američané proto trojici viní ze „spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci“. Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a „spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států“. 

obrázek
Zdroj: ČT24

USA nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje. Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v Praze, kde trojici v dubnu 2014 zadržela česká policie.

Jaber z Pobřeží slonoviny ale v době, kdy byl ve vazbě, požádal v ČR o azyl, Pelikán proto o jeho osudu nemohl rozhodnout spolu s Fajádem a Marabím. Musel počkat, dokud o žádosti nerozhodlo ministerstvo vnitra.