Paroubek: Znám místostarostu Prahy, s nímž mluvili lidé od Steyru

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes reagoval na článek Mf Dnes (MfD), podle kterého měli mít rakouští manažeři zbrojovky Steyr kontakt na vycházející hvězdu na pražském magistrátu. Jeden z bývalých manažerů novinám řekl, že jednal přímo s Paroubkem. To však předseda ČSSD odmítl. Připustil ovšem, že takový člověk - pražský místostarosta - existuje a strana s ním je v kontaktu. Podle informací ČT a ČTK jde o bývalého místostarostu Prahy 1 Miloslava Kožnara. Ten je momentálně v zahraničí a ke kauze se až do pondělka nechce vyjadřovat. Celým případem se už začala zabývat i protikorupční policie. Nyní shromažďuje důkazy a hodlá si vyžádat další. V nejbližších dnech je začne vyhodnocovat.

Šéf ČSSD dnes na tiskové konferenci uvedl, že někdejší místostarosta lobbistům kolem Steyru pomáhal s překlady a tlumočením. Jednání se ale netýkalo zprostředkování schůzek s politiky, žádný politik také u jednání nebyl přítomen. „Jiří Paroubek nebyl přítomen žádnému jednání a podle mého názoru o nich neměl ani žádnou informaci. Nebyl ani osobou, která byla zahrnuta mezi politiky, se kterými chtěli zástupci firmy hovořit,“ uvedl Kožnar v předběžném prohlášení.

Paroubek podotkl, že on sám těžko mohl zprostředkovat dodávku pandurů, když v době jednání nebyl součástí žádného rozhodovacího grémia strany ani členem vlády: „Já jsem tehdy určitě nebyl vycházející hvězdou sociální demokracie, já jsem byl tehdy spíše zapadající hvězdou.“

MfD tento týden napsala, že za obchod s pandury údajně dostaly politické strany provizi ve výši dvou až tří procent z ceny zakázky. Reportér Janek Kroupa hovořil v lednu se dvěma bývalými manažery zbrojovky Steyr. Jeden z nich uvedl, že měl dobrý kontakt na „vycházející hvězdu v socialistické straně“, jakéhosi místostarostu v Praze. Na otázku, zda jednal s Paroubkem, odpověděl, že ano. Paroubek působil jako náměstek na magistrátu od roku 1998 do roku 2004.

Paroubek pro Radiožurnál: Za kauzou Pandur stojí Kalousek

V rozhovoru pro ČRo 1 Radiožurnál Paroubek uvedl, že podle něj stojí za informacemi manažerů Steyru místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, lobbista Michal Kuzmiak a zbrojař Richard Háva. „Tahle kauza podle všeho je zinscenovaná proti velkým politickým stranám především. Prostě se v tom činili pánové Kuzmiak, Háva a nitky vedou k panu Kalouskovi, to je zřejmé. Pánové Kuzmiak a Háva jsou lidmi s velkými zkušenostmi a jsou to lobbisté velkého formátu, já bych je vůbec nepodceňoval,“ řekl Paroubek. Své tvrzení ovšem odmítl podložit.

Jiří Paroubek:

„Myslím, že ostatní noviny pochopily, že pánové z Mladé fronty Dnes jako už poněkolikáté v souvislosti se sociální demokracií trefili kozla… To, co mají šéfredaktoři v rukou, jsem tu rozstřílel jako řešeto.“

Předseda ČSSD dnes novinářům také přečetl svůj otevřený dopis vedení MfD. Požaduje v něm zodpovězení několika otázek a omluvu. Ohrazuje se v něm proti tvrzení listu, zpochybňuje věrohodnost obou rakouských exmanažerů i reportéra Kroupy, který s nimi v přestrojení hovořil. Článek je podle něj plný spekulací a nepravd a je postavený jen na jednostranném svědectví bývalých zástupců firmy Steyr. Paroubek proto upozornil například i na kauzy Budišov a Unipetrol, které Kroupa rozpoutal: „Nikdo z odhalených lidí, které sledoval skrytou kamerou, nebyl odsouzen.“

Paroubek: O zakázce rozhodla komise, kde nikdo z ČSSD nebyl

O zakázce na pandury navíc podle Paroubka rozhodla výběrová meziresortní komise sestavená ministerstvem obrany: „Ve vedení ministerstva i ve výběrové komisi nebyl žádný sociální demokrat.“ Opět proto žádal i co nejrychlejší vyšetření kauzy, první závěry chce už před květnovými parlamentními volbami.

Dnes odpoledne o celé věci hovořil i s premiérem Janem Fischerem. Šéfa vlády požádal, aby věc řešil zvláštní policejní vyšetřovací tým a také zvláštní skupina státních zástupců, které by úzce spolupracovaly při vyšetřování kauzy. Fischer se proto v pondělí setká s ministrem vnitra Martinem Pecinou, nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a policejním prezidentem Oldřichem Martinů.

Případ šetří Česko i Rakousko, velké strany si myjí ruce

Případem se začaly zabývat příslušné orgány v Česku i v Rakousku. „Úkony trestního řízení zatím zahájeny nebyly, nicméně vyhodnocujeme všechny materiály,“ informoval mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. V Rakousku se pandury zabývá speciální protikorupční prokuratura. „Státní zastupitelství pro boj s korupcí prověřuje obvinění, která se objevila v médiích. Žádné další komentáře k této kauze neposkytujeme,“ řekl jeho mluvčí Friedrich Koenig.

Občanští i sociální demokraté se od údajné korupce při nákupu transportérů distancovali. Bývalí manažeři Steyru nyní tvrdí, že jejich vyjádření bylo jen špatný žert. ČSSD podává dvě trestní oznámení - jedno pro pomluvu a druhé pro podezření z úplatkářství. ODS je přesvědčena, že policie a státní zastupitelství budou věnovat případu maximální pozornost. „Je potřeba ty věci vyšetřit. My to naprosto podporujeme a jsme pro rychlé šetření,“ řekl ČT místopředseda ODS Petr Nečas. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že premiér by měl konat: „Měl by dát dohromady všechny zástupce exekutivy. Měl by se tím zabývat i Parlament.“

Jak šel (s pandury) čas:

O nákupu nových obrněných transportérů se hovořilo od roku 2003. Tendr byl vyhlášen v roce 2005 a o rok později zvítězila společnost Steyr, dohodnutá cena tehdy přesahovala 23,5 miliardy korun. Nákup v roce 2006 schválila koaliční vláda ČSSD, Unie svobody a lidovců v čele s Jiřím Paroubkem. Smlouvu pak v demisi podepsal ministr obrany Karel Kühnl. V prosinci 2007 se ale vláda nová vláda Mirka Topolánka rozhodla smlouvu vypovědět, protože transportéry nevyhověly při armádních testech a Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky.

Po dalším vyjednávání vláda pořízení 107 transportérů Pandur II schválila. V červnu 2008 armáda převzala pandury k testům, v září ministerstvo obrany oznámilo, že transportéry novými zkouškami prošly. Nový kontrakt za 14,4 miliardy podepsal v březnu 2009 tehdejší ministerský náměstek a stávající ministr Martin Barták. Cena za jeden vůz byla nakonec vyšší. První pandury vojáci převzali loni koncem září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 7 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 7 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 7 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...