Paroubek: Topolánek se má od „stravenek“ distancovat, nebo odstoupit

Praha – Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek si myslí, že by se měl premiér Mirek Topolánek distancovat od aféry kolem zaměstnaneckých stravenek, nebo rezignovat. O aféře kolem daňového zvýhodnění stravenek v rámci reformy veřejných financí informovala včera Česká televize.

„Vláda porušila legislativní proces. Ve sněmovně se děly věci, které podle našeho přesvědčení šly nad rámec jednacího řádu a nad rámec Ústavy České republiky,“ nešetřil na dnešní tiskové konferenci ostrými slovy předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Sociální demokraté zvažují, že v souvislosti se skandálem podají trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. Paroubek nevyloučil ani možnost, že by vládu mohlo opět čekat hlasování o nedůvěře.

Stravenková firma Sodexho si podle smlouvy, kterou získala ČT, měla objednat změnu zákona u firmy no comment!, která patří podnikateli Pavlu Juklíčkovi. Jeho bratr Petr Juklíček spoluvlastní firmu New Deal Communications, jejímž nejvyšším šéfem je Marek Dalík, důvěrník premiéra Topolánka. Právě Topolánek přinesl do sněmovny původní verzi zákona o reformě a také druhou, upravenou verzi přesně podle tajné smlouvy.

Reformu veřejných financí schválila sněmovna loňský srpen těsným rozdílem jednoho hlasu. ČSSD podala na reformu stížnost k Ústavnímu soudu ČR.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo zatím vydalo kvůli kratomu licenci třiceti obchodům

Kratom a jeho extrakt se od středy 12. listopadu mohou v Česku prodávat jen dospělým ve speciálních obchodech s licencí. Zakázaný je i prodej látky v jakékoliv podobě v automatech. Začalo totiž platit nařízení vlády, které kratom řadí na seznam psychomodulačních substancí s regulovaným prodejem. Ministerstvo zdravotnictví chce novou regulací zamezit mladým lidem přístup k této látce. Dosud vydalo licenci třiceti specializovaným obchodům. Kontroly prodeje bude provádět Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která může udělit sankci až deset milionů korun.
před 1 hhodinou

Pavel nadále požaduje, aby Babiš veřejně oznámil, jak vyřeší střet zájmů

Prezident Petr Pavel ve středu na Pražském hradě přijal předsedu hnutí ANO a pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše. Jednali o návrhu programového prohlášení vlády, kterou ANO skládá s hnutím SPD a s Motoristy. Tématem byl i Babišův střet zájmů. Možný budoucí premiér po jednání zopakoval, že řešení svého střetu zájmů prezidentovi vysvětlí. Pavel nadále požaduje, aby Babiš do jmenování premiérem veřejně oznámil, jak svůj střet zájmů vyřeší.
10:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rada ČT: Nezvaní Okamury do OVM může být narušením demokratické soutěže stran

Členové Rady České televize považují fakt, že do diskusního pořadu Otázky Václava Moravce nebyl dlouhodobě zván předseda SPD Tomio Okamura, za možné narušení demokratické soutěže politických stran. Vyplývá to z usnesení, které radní schválili ve středu na jednání v Brně.
13:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V chovu s ptačí chřipkou ve Valdíkově na Třebíčsku utratili tisíce kachen

Ve velkochovu ve Valdíkově na Třebíčsku zasaženém ptačí chřipkou veterináři s hasiči utratili ve středu osmnáct tisíc přibližně týdenních kachňat. Většina z pěti tisíc dospělých kachen uhynula dřív, než mohly být utraceny, usmrtili jich tak kolem 150, řekl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Jde o chov společnosti AGRO-V.
před 5 hhodinami

Vláda se chce ucházet o vybudování české AI Gigafactory

Vláda schválila záměr ucházet se u Evropské komise o projekt takzvané AI Gigafactory. Česko předloží oficiální žádost v prvním čtvrtletí příštího roku. Hodnota obřího evropského datového centra pro AI je okolo devadesáti miliard korun, třicet pět procent by mělo jít z evropských nebo národních zdrojů, zbytek má zaplatit soukromý investor. O schválení záměru informovalo po zasedání kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu.
před 5 hhodinami

Vláda v demisi předložila sněmovně návrh rozpočtu

Vláda v demisi na středečním jednání rozhodla mimo jiné o tom, že vyhoví požadavku vznikající koalice ANO, SPD a Motoristů a nově zvolené sněmovně pošle návrh státního rozpočtu na příští rok. Je identický s původním návrhem z konce září. Rozhodnutí bylo podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) přijato jednomyslně. Končící kabinet podle Fialy krok učinil ve chvíli, kdy je ve sněmovně ustaven patřičný výbor. Ve večerních hodinách už byl rozpočet i s přílohami k dispozici na webu sněmovny.
12:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V Praze o prodlouženém víkendu opět nepojede metro na lince C

Kvůli výměně pražců nepojede od soboty do pondělí v Praze metro na lince C mezi stanicemi Hlavní nádraží a Pražského povstání. Výluky na lince C jsou v posledních letech poměrně časté, a to kvůli výměně pražců, modernizaci zabezpečovacího zařízení a rekonstrukci stanice Florenc.
před 6 hhodinami

Soud napodruhé uznal vinu expolicistů v případu výbuchu munice v Bílině

Okresní soud v Teplicích napodruhé uznal vinu dvou bývalých policistů v souvislosti s výbuchem skladu munice v roce 2020 v Bílině. Uložil jim trest šest měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
před 7 hhodinami
Načítání...