Omluvu za spojení islámu a násilí by Zeman považoval za rouhání

Hrádek nad Nisou (Liberecko) - Prezident Miloš Zeman se za svá slova, v nichž spojil islámskou ideologii s násilím, omlouvat nebude. Žádala to po něm Organizace islámské spolupráce (OIC), které se nelíbily prezidentovy výroky pronesené při oslavě izraelského dne nezávislosti na konci května. Zeman se tehdy vyjádřil k útoku v bruselském židovském muzeu, uvedl, že za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie.

„Pan prezident se rozhodně omlouvat nehodlá. Protože by pan prezident považoval omluvu za citaci svatého islámského textu za rouhání,“ uvedl Ovčáček. Zeman tehdy při projevu zmínil dvě události. „Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu,“ uvedl a dodal: „Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají.“

Generální tajemník OIC Ijád Amín Madání vyjádřil nad Zemanovými výroky zklamání. Nijak se ale podle něj nevymykají předchozím prezidentovým prohlášením na adresu islámu, kdy prý Zeman srovnával „věřící v Korán s antisemity a rasistickými nacisty“ či uvedl, že „nepřítelem je anticivilizace, která se šíří od severní Afriky po Indonésii, kde žijí dvě miliardy lidí“.

Zeman muslimy pobouřil již loni na podzim, když naznačil možnost přesunu českého zastupitelského úřadu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jeho výroky tehdy odsoudila právě Organizace islámské spolupráce, ale rovněž i Liga arabských států (LAS). OIC je mezinárodní organizací sdružující 57 zemí. Její snahou je být kolektivním hlasem islámského světa a chránit zájmy muslimů, sídlo má v saúdskoarabské Džiddě.

Zeman pokračuje v cestě po Libereckém kraji (zdroj: ČT24)