Ombudsmanka: Záchytky nemají dost personálu. Chybí hlavně muži

Brno – Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová kritizuje fungování protialkoholních záchytných stanic. Ze šesti kontrolovaných zařízení bez problémů neprošlo ani jediné. Šabatové se nelíbí podmínky ani zacházení se zachycenými lidmi v některých z nich. Podle ombudsmanky jsou problémy způsobeny tím, že zákon nestanovuje žádné podmínky péče o klienty. S návrhy na změnu se proto její kancelář obrací na ministerstvo zdravotnictví.

Nedostatečná bezpečnost a také zbytečné používání omezovacích prostředků – jedny z nejčastějších pochybení, na která Kancelář veřejné ochránkyně práv při svojí kontrole narazila. Právě agresivita vůči sobě nebo ostatním má být tím hlavním důvodem, proč člověk na záchytné stanici končí. Jenže většina zachycených putuje do hromadných ložnic, což riziko konfliktu ještě zvyšuje.

„Personál není schopen na agresivní jednání rychle reagovat, zaměstnanců je totiž málo, převažují ženy. Pracovníci záchytek navíc často nejsou vyškoleni ve zvládání agresivních osob. V jedné stanici s kapacitou deseti osob mají ve službě pouze jednu zdravotní sestru,“ vypočítává problémové aspekty zpráva ombudsmanky.

Ministerstvu zdravotnictví proto navrhuje zaměstnat více mužů, důkladně všechny zaměstnance proškolit a vyčlenit alespoň jednu samostatnou místnost pro ty nejagresivnější pacienty.

V České republice funguje 17 záchytek. Ombudsmanka zkontrolovala šest z nich – v Karviné, Kroměříži, Liberci, Ostravě, Plzni a v Praze. Pochybení odhalila v každém z kontrolovaných zařízení.

Nedostatečně zajištěná bezpečnost pak vede k tomu, že zaměstnanci mnohdy neoprávněně používají omezovací prostředky - tedy zklidňující léky nebo kurty. „Ve více než polovině náhodně vybraných případů nebyly důvody omezení dostatečně zaznamenány, takže ani nelze vyhodnotit zákonnost použití omezovacího prostředku,“ dodává zpráva.

Ombudsmanka upozornila také na fakt, že podávání tzv. neklidové medikace, která slouží k omezení pohybu, může potencionálně ohrozit život intoxikovaného člověka. Pokud je to tedy nezbytně nutné, měl by personál upřednostnit mechanické omezení - tedy kurty.

Ombudsmanka Anna Šabatová o pochybeních pracovníků záchytek

„Pracovníci záchytek vykonávají velice těžkou a obětavou práci. Jde o to vytvořit jim takové personální a materiální podmínky, aby ji mohli dělat lépe. V současné době stanice nemají dostatek zaměstnanců, především mužů, a také nejsou dostatečně vybaveny.“

Pod palbu kritiky ombudsmanky se záchytky dostaly také kvůli tomu, že na nich není po celou dobu provozu přítomný lékař. Přitom by to měl být právě on, kdo rozhodne nejen o přijetí pacienta, ale také o použití omezovacích prostředků. Zdravotní sestry, které na sebe toto rozhodnutí přeberou, tak překračují svoje pravomoci. I to by se mělo podle veřejné ochránkyně práv změnit.

Cena za vystřízlivění? Od 600 do 4 300 korun

Poslední výtka – neexistuje jednotný poplatek za pobyt v záchytné stanici. Za jednu noc strávenou v brněnské psychiatrické nemocnici pacient zaplatí 700 až 1 500 korun podle toho, jestli se do ní dopraví sám, nebo ne. Vystřízlivění v pražské městské nemocnici už vyjde na 1 950 korun, ještě o padesát korun víc zaplatí opilci v Ostravě. „Tento nesoulad považuje ochránkyně za problematický. Zákon by měl jasně stanovit výši platby za pobyt na stanici, nebo alespoň způsob jejího výpočtu,“ nabízí řešení zpráva.

Fakturu za pobyt navíc uhradí pouze 15 až 30 procent zachycených a zařízení se tak dostávají do ztráty. Stanice jsou tak závislé na příspěvcích od krajů. V Česku funguje 17 záchytných stanic. Dohromady jim opilí lidé dluží zhruba 120 milionů korun. Tento systém je dlouhodobě neudržitelný, říká zpráva ombudsmanky a žádá ministerstvo o změnu.

Záchytné stanice v Česku
Zdroj: ČT24

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ČT potvrdila, že do připravovaného návrhu zákona ministerstvo připomínky zapracuje. „Návrh zákona pamatuje například na to, že o přijetí pacienta vždy rozhoduje lékař a to nejpozději při příjmu,“ popsala Čechová.

Nově také z důvodů, kdy je možné člověka na záchytku odvézt, má vypadnout vágní termín vzbuzování veřejného pohoršení. „Naopak odvézt bude možné toho, kdo se není schopný kontrolovat a ohrožuje sebe nebo svoje okolí a zároveň ho není uklidnit jiným způsobem. Na záchytce musí být pacient jen po nezbytně nutnou dobu, maximálně po dobu 24 hodin,“ dodala.

Počítá se také s personálním posílením záchytek a z investicemi do vybavení. Čechová ale zdůraznila, že o výši poplatku na záchytkách rozhodují kraje, které je zřizují, nikoliv ministerstvo. Sjednocení jejich výše na republikové úrovni podle není v gesci ministerstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vnitro zrušilo Krizový informační tým, pomáhal i při povodních

Ministerstvo vnitra ruší svůj Krizový informační tým (KRIT), který od roku 2022 koordinoval komunikaci státu k občanům v krizových situacích, třeba při povodních. Uvedl to v úterý šéf týmu Jan Paťawa. Ministerstvo v pondělí na webu informovalo o tom, že začlenění strategické komunikace resortu do oddělení tisku přinese úsporu v tabulkových místech, podle Paťawy stát zrušením týmu ztratí kapacity v odbornosti, kterou potřebuje.
10:07AktualizovánoPrávě teď

Soud předběžným opatřením zakázal televizní vysílání Sbormistra

Obvodní soud pro Prahu 4 předběžným opatřením zakázal televizní vysílání filmu Sbormistr v Česku, sdělil Ivan David, advokát ženy, která na producenty snímku podala žalobu. V příběhu inspirovaném kauzou sbormistra souboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského odsouzeného za pohlavní zneužívání nezletilých členek sboru se žena poznala jako jedna z obětí. Tvrdí, že film zasáhl do jejích práv na ochranu osobnosti. Producenty snímku jsou Česká televize, společnost endorfilm, innogy Česká republika a Barrandov Studio.
08:08Aktualizovánopřed 51 mminutami

Příští rok na ISS poletí nanoroboti z ostravské univerzity. Jsou velcí jako virus

Experimentální modul, který umožní sledovat fungování nanorobotů ve stavu beztíže, připravují pro let na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) společně vědci a inženýři z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a brněnské společnosti TRL Space. Experiment CONREX, který má letět příští rok s českým astronautem Alešem Svobodou na ISS, zástupci vysoké školy i firmy představili na veletrhu Amper v Brně.
před 1 hhodinou

Právo rodiče na pobyt s dítětem v nemocnici není absolutní, potvrdil ÚS

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky, která nesměla přenocovat u syna na jednotce intenzivní péče a následně žádala omluvu a odškodné. Potvrdil tak verdikt, podle kterého právo rodiče na pobyt s dítětem ve zdravotnickém zařízení není absolutní. Je podmíněné například vybavením nemocnice a nesmí narušit péči o pacienty. Stížnost matky, podanou i jménem chlapce, považoval ÚS za neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v databázi soudu.
před 2 hhodinami

VideoŠkrtly se peníze armádě, kritizuje Bartoš. Soustřeďme se na nábor, říká Koten

Hosté Událostí, komentářů probrali návrh rozpočtu pro ministerstvo obrany. „Rozpočet na obranu se navýšil o 20 miliard oproti roku 2025. (...) Ministerstvo obrany v rámci finančního výhledu soustředí finance například do sekce náborů vojáků, protože stroje samotné nám obranyschopnost nezajistí,“ řekl místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle člena sněmovního výboru pro obranu Ivana Bartoše (Piráti) se výrazně škrtly peníze pro armádu. „Minulé projekty sice běží dál, ale nové nevznikají. Například peníze chybí na protidronovou obranu, kterou měla vláda v programovém prohlášení,“ podotkl. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

VideoNeodborně provedené estetické zákroky mohou vést až k hospitalizaci, varují lékaři

Specializovaní lékaři varují před neodborně provedenými estetickými zákroky, které podle nich dělají některá kosmetická nebo nehtová studia. Nejčastěji jde o výplně rtů nebo vyhlazení pleti pomocí injekcí botolutoxinu či kyseliny hyaluronové. Procedury prováděné nelékaři mohou podle České komory estetické medicíny (ČKEM) vést k vážným zdravotním komplikacím, které si mohou vyžádat lékařský zákrok nebo hospitalizaci. „Pokud mají například aplikovanou kyselinu hyalorunovou ve rtech, tak ji můžeme rozpustit enzymem, ale pokud ten materiál je odněkud z internetu, tak tam mohou být přísady, které prostě rozpustit nejdou,“ přiblížila zubní lékařka a předsedkyně ČKEM Kamila Zvolánková.
před 3 hhodinami

Reprodukční kliniky zmrazily vloni rekordní počty vajíček

České kliniky asistované reprodukce hlásí za rok 2025 rekordní nárůst zájmu o takzvaný social freezing – preventivní zmrazení vajíček. U některých center stouply počty výkonů meziročně o desítky procent, v případě Fakultní nemocnice Motol jde dokonce o pětinásobek. Hlavním motivem žen není podle lékařů kariéra, ale absence vhodného partnera v době nejvyšší plodnosti. Odborníci však varují, že úspěšnost metody zásadně klesá s rostoucím věkem.
před 5 hhodinami

VideoOd zatýkání po undergroundovém koncertu v Bojanovicích uplynulo 50 let

Před půl stoletím začala Státní bezpečnost zatýkat účastníky undergroundového koncertu v Bojanovicích. Ve vazbě jich skončilo dvacet dva. O tři měsíce později následoval soudní proces. Akce komunistické Státní bezpečnosti proti undergroundovému hnutí v bývalém Československu vyvrcholila odsouzením čtyř protagonistů v září 1976. Konkrétně šlo o Vratislava Brabence, Ivana M. Jirouse, Svatopluka Karáska a Pavla Zajíčka. Událost tehdy sjednotila disidenty a nepřímo vedla ke vzniku Charty 77.
před 14 hhodinami
Načítání...