ODS vadí, že předseda nebyl u schvalování rozpočtu

Praha  - Některým občanským demokratům se nelíbí, že předseda strany Mirek Topolánek nebyl přítomen v Poslanecké sněmovně, když ve středu vrcholilo drama kolem podoby státního rozpočtu na příští rok. Předseda ODS se podle svých kritiků vůbec neměl vzdávat svého poslaneckého mandátu. On sám nemá pocit, že by jeho hlas chyběl, a podle svých zastánců by jeho faktická přítomnost v budově Parlamentu nemohla na výsledku nic změnit. Vinu za špatný rozpočet část vedení ODS nyní svaluje na bývalého vnitrostranického rebela Vlastimila Tlustého.

„Jestliže má politická strana při hlasování o nejdůležitějším zákoně roku svého předsedu v ilegalitě a navíc v Americe a ten ještě poté posílá výkřiky, jak jsme hlasovali špatně, svědčí to minimálně o rozkladu vedení této strany i o tom, že její předseda nemá zájem, aby tato strana zvítězila ve volbách,“ řekl dnes agentuře ČTK poslanec ODS, který si nepřál být jmenován.

Topolánkovu nepřítomnost ve sněmovně kritizovala i její místopředsedkyně Miroslava Němcová. „Neměl se vzdávat svého poslaneckého mandátu, jeho místo je tady ve sněmovně,“ řekla Němcová, která na posledním kongresu ODS patřila mezi výrazné kritičky Topolánkova vedení strany. Také pro pražského primátora a dříve výrazného Topolánkova kritika Pavla Béma je „smutným faktem“, že ODS ve sněmovně prohrála „na celé čáře“.

Langer stojí za Topolánkem

„Možná ze symbolického důvodu mohl někomu chybět, ale na podstatu těch vyjednávání by to nemělo vliv,“ řekl místopředseda ODS Ivan Langer. Právě on ve středu v podvečer stranického šéfa, který je do pondělí v USA, zastupoval na klíčových jednáních předsedů parlamentních stran s premiérem Janem Fischerem a ministrem financí Eduardem Janotou. Langer zdůrazňuje, že s Topolánkem byl on i další představitelé strany v neustálém kontaktu prostřednictvím moderních komunikačních prostředků. „Nevšiml jsem si, že by můj hlas chyběl,“ reagoval tento týden na výtky Topolánek textovou zprávou.

„Selhal především pan poslanec Tlustý, který svou nepřítomností umožnil schválení těchto pozměňovacích návrhů. A to je, jak známo, člověk blízký panu prezidentovi,“ domnívá se místopředseda strany Petr Nečas. Také Langer a šéf poslanců ODS Petr Tluchoř kritizovali Tlustého s tím, že jeho nepřítomnost v jednacím sále umožnila zvýšení schodku rozpočtu.

ODS se ve středu nepodařilo zabránit levicovým pozměňovacím návrhům v návrhu státního rozpočtu úřednické vlády. Přes ostrá slova nesouhlasu s výslednou podobou rozpočtu nakonec občanští demokraté před konečným hlasováním symbolicky opustili jednací sál, a umožnili tak jeho přijetí. Podle dnešních slov prezidenta Václava Klause ale měla ODS víc bojovat. „Jestli jsme selhali proto, že jsme upřednostnili zájem státu, tak panu prezidentovi nerozumím,“ reagoval Langer.

Rozpočet
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Případ údajného obřího podvodu míří k soudu, škoda přesahuje půl miliardy

Státní zástupce obžaloval čtyři lidi z rozsáhlých investičních podvodů s kryptoměnou PlatonCoin v souvislosti s projektem Platon Life. V rozsáhlé obžalobě je viní z podvedení 2732 klientů, kterým pod příslibem výhodného zhodnocení vložených peněz způsobili škodu přes 540 milionů korun. České televizi to sdělil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací hrozí skupině v případě odsouzení až desetiletý pobyt za mřížemi.
před 8 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 10 hhodinami

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 13 hhodinami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci. Hrad vzkázal, že rozhodnutí plně respektuje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 17 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...