Odbory: Lékaře by mohli následovat i policisté a hasiči

Praha - Odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) uvažuje o tom, že se nechá inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a rovněž přistoupí k podávání hromadných výpovědí. Šéf UBS Miloš Plechatý řekl, že příprava podobné akce by mohla následovat v případě neúspěchu chystané petice za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV). Odbory kritizují úsporná opatření v resortu vnitra, hlavně snižování mezd. Předsedové Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) a Odborového svazu hasičů (OSH) Milan Štěpánek a Zdeněk Oberreiter podobné úvahy označili za předčasné.

Oberreiter ale podporu případné akce nevyloučil. NOSP, OSH a UBS petici spustí 15. února. Podle Plechatého lze očekávat, že bude mít velký ohlas. „Peticí chceme poukázat na to, jaké škody Radek John v roli ministra vnitra napáchal,“ řekl Oberreiter.

Zásadní bude i podpora ze strany příslušníků bezpečnostních složek. Na sociální síti Facebook již proto Plechatý na toto téma zahájil debatu. Reakce jsou různé. „Potom, co mi dnes na účet přišla výplata a zjistil jsem, že jsem se dostal na úroveň asi před sedmi lety, tuto akci plně podporuji! Když nebude výpověď hromadná, tak ji dám stejně,“ uvedl jeden z přispěvatelů. „Nereálné, jsme nejednotní,“ namítl jiný.

Reportáž Jana Šenkýře (zdroj: ČT24)

Šéf UBS Miloš Plechatý:

„Pokud se petice mine účinkem a bude s ní zameteno, potom uvidíme, jestli se k nám přidají i ostatní odbory, ať už jsou to hasiči nebo Nezávislý odborový svaz policie, ale my rozhodně budeme kontaktovat lékaře, respektive jejich právníky, a začneme uvažovat o tom, že uskutečníme něco podobného, jako měli lékaři.“

Podle Štěpánka jsou podobné úvahy předčasné, když petice ještě ani nebyla spuštěna. „Vedení ministerstva vnitra má už od začátku snahu, aby policistů bylo co nejméně, aby jich co nejvíc odešlo, ať už samo, nebo nuceně, tudíž proč jim v tom vycházet vstříc,“ uvedl šéf NOSP. Podle něho by to v současnosti bylo spíš kontraproduktivní. „Proto jsme zvolili radši tuto cestu - aby odešel spíš jeden než jiní,“ dodal.

Zdeněk Oberreiter:

„Když se nenalijí do hasičského záchranného sboru nějaké peníze, pro příští rok dejme tomu 800 milionů, tak hasičský záchranný sbor zkolabuje. Je to v důsledku to samé, jako kdyby zkolabovala péče lékařská.“

Úvahy o rozjetí akce podobné té lékařské označil za předčasné i Oberreiter, případnou podporu podávání výpovědí ale nevyloučil. Rozhodnout by musel odborový svaz.

Odbory již řadu měsíců kritizují úsporná opatření vnitra, John podle nich nedokázal zajistit dostatek peněz na mzdy a provoz. John se již dříve bránil tím, že je prvním ministrem, který se musí vypořádat s citelně seškrtaným rozpočtem a musí dělat nepopulární kroky.

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší. Oberreiter nedávno uvedl, že kvůli snížení příplatků mají hasiči na mzdách o 13,5 až 18,5 procenta méně než loni. Nelíbí se mu ani to, že ušetřené peníze z neobsazených zhruba 300 míst plánuje generální ředitelství hasičského sboru převést na provoz.

Ušetřené peníze se prý na ministerstvu rozdělily na odměny

Například na ministerstvu vnitra se ale podle něho podobně ušetřené peníze rozdělily na odměny. „To je nerovný přístup a staví to hasiče do role občanů druhého řádu. A proti tomu my budeme muset něco udělat. Já nevylučuji, že přistoupíme třeba později k něčemu, co naznačoval Miloš Plechatý,“ řekl Oberreiter.

V rámci akce Děkujeme, odcházíme dalo výpověď na 3 800 nemocničních lékařů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v pátek s jejich zástupci shodl na přípravě dohody, která by mohla zabránit hrozícímu odchodu. Trvá zatím spor, o kolik by se měl lékařům zvýšit plat. Odbory žádají 8 000 až 12 000 korun měsíčně, ministerstvo nabízí 5 000 až 8 000.

HI-RES
Zdroj: ČT24
Vydáno pod