Obrana připravuje nákup dalších nákladních vozidel Tatra

Praha - Ministerstvo obrany připravuje podle důvěryhodných zdrojů ČTK nákup dalších nákladních vozidel na podvozku od kopřivnické Tatry. Do roku 2014 nebo 2015 chce postupně nakoupit několik stovek automobilů, které by měly nahradit ve vojsku tradičně používané zastaralé "vétřiesky". Nebude je ale nakupovat přímo od Tatry Kopřivnice, ale od dalších dodavatelů. Vozidla by měla doplnit 556 automobilů, které kopřivnická firma na základě smlouvy z roku 2006 již letos začala armádě dodávat. Vojsko by tak mohlo mít až 1000 tatrovek.

Drtivou většinu vozidel z již uzavřeného kontraktu vojáci převezmou v úpravě s valníkem. Vojsko ale kromě toho potřebuje i vozidla ve speciální, například dílenské nebo radiové úpravě. Právě speciální modifikace by měla dodávat jiná firma než Tatra Kopřivnice, která vyrobí pouze podvozek. Ministerstvo obrany proto s Tatrou smlouvy uzavírat nebude a využije služeb jiné společnosti.

Celková výše investice se dá jen těžko odhadovat. Jednotlivé úpravy vozidla se mohou lišit. Cena za jedno auto se však bude odvíjet od toho, kolik v již uzavřeném kontraktu stojí jeden podvozek tatrovky. Podle dostupných informací si za něj Tatra účtuje asi čtyři miliony korun.

Výměnu moderních vozidel za legendární Pragy V3S vojáci označují za symbolické střídání generací. Nová vozidla měla armáda dostat již na konci minulého roku. Zakázka se však kvůli nedostatkům zjištěným během testů vozidla zpozdila. Automobilce hrozí za zpoždění dodávky vysoká pokuta.

Vydáno pod