Obce mají problém. Stát jim nepomůže spolufinancovat nové projekty

Praha - Starostové menších obcí se obávají, že nebudou mít peníze na spolufinancování projektů z Regionálního operačního programu. Obce sice budou moci usilovat o nové výzvy, stát ale pomůže radnicím už pouze se spolufinancováním načatých projektů. Tím jeho podpora při čerpání dotací z regionálních operačních programů končí.

Čtyřicet let stará cesta brzdí další rozvoj Nové Role. Kvůli špatné silnici už radnice nesmí povolit na okraji města stavbu dalších rodinných domků. Bez dotací je ale radnice bezmocná, zlobí se starosta Nové Role Václav Heřman. „Řádově udělat tři kilometry dlouhou komunikaci, to je 50 milionů korun. To město nikdy mít nebude,“ prohlásil starosta.

Starosta ví o dalších problémech, které by díky evropským dotacím mohl vyřešit. Bez pomoci státu ale nebude mít peníze na povinné spolufinancování projektů. „Pokud jsou tyto projekty financovány z ROPu, tak tam žádný státní příspěvek nebude,“ konstatoval mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Reportáž Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)

Stovkám starostů by se spolufinancováním projektů mohl pomoci kraj. Zatímco obcím s již načatými projekty stát ještě pomůže, krajům ne. Ty proto musejí hledat další peníze na vlastní projekty. V Plzeňském kraji už tak dost složitou situaci komplikuje policejní vyšetřování páté výzvy regionálního operačního programu. Dosud z ní nebyla vyplacena ani koruna. „Očekáváme, že ustane partajničení a tahanice nejsprostšího kalibru a konečně se někdo čelem postaví tomu problému,“ prohlásil starosta Chudenic David Klíma.

Podle ministerstva financí vláda připravuje změny zákonů, které by měly přinést více peněz do obecních rozpočtů. „Obce a kraje mohou z těchto zvýšených daní financovat chybějící část pro projekty z ROPu,“ podotkl Haas.

Oslovení starostové se shodují, že navýšení rozpočtů podfinancovaných obcí nenahradí v boji o evropské peníze státní pokladnu.