Nová možnost, jak ušetřit. Připravuje se sdílení elektřiny

3 minuty
Události: Sdílení elektřiny by mělo být možné od července
Zdroj: ČT24

Spotřebitelé by měli mít od července možnost sdílet elektřinu mezi vícero domácnostmi. Počítá s tím novela zákona známá jako Lex OZE 2. Přípravy pokračují: vzniká IT systém, který bude sledovat provoz sítě, a stát také ještě musí upravit řadu vyhlášek.

Možnost sdílet elektřinu se bude týkat především těch, kdo si ji sami vyrábějí, například prostřednictvím fotovoltaiky, tedy takzvané aktivní zákazníky. Takto sdílená elektřina může být levnější než z rozvodné sítě. „Mohou svoje přebytky samozřejmě i prodávat, ale ceny dnes nejsou úplně výhodně nastavené,“ vysvětlila mluvčí Unie komunitní energetiky Anna Michalčáková.

V praxi tak člověk bude například moci elektřinu z chalupy na Šumavě využívat i doma v bytě v Praze nebo přímo v místě ji sdílet se sousedem. Propojit se tak může až jedenáct míst kdekoliv po republice. Stačí se ohlásit u Elektroenergetického datového centra, které bude sledovat údaje o výrobě i spotřebě. Datové centrum se ale ještě připravuje a od spotřebitelů bude vyžadovat chytrý elektroměr.

„V porovnání se současnou energetikou, která je měřená prakticky jednou za rok a nebo odečítaná, tak v nové energetice se bude měřit po čtvrthodinách,“ uvedl předseda představenstva Elektroenergetického datového centra Petr Kusý.

Vznikat ale můžou i větší energetická společenství, třeba když obec postaví elektrárnu pro zásobování radnice a školy a ještě nabídne proud domácnostem. Propojit se může i tisícovka míst, ale zatím jen ve třech sousedních regionech nebo na území Prahy. Nutná bude i registrace u Energetického regulačního úřadu.

Změna vyhlášek

Ve skutečnosti sdílení elektřiny neznamená fyzický přenos, uživatel tak například nebude v bytě odebírat přesně svou elektřinu vyrobenou na chalupě, protože ta se rozpustí v síti. Za využití sítě se ale bude platit distribuční poplatek. Příjemce tak uhradí stejnou částku, jako teď dává odběratel za dodávku.

Změnit je ale třeba ještě deset vyhlášek a dalších předpisů. „Děláme maximum pro to, aby se naplnily všechny vyhlášky a zákonné termíny, tak aby zákazníci mohli sdílet elektrickou energii,“ prohlásil vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Podle Michalčákové se ale termín spíše nestihne. Distributoři totiž mimo jiné budou instalovat potřebné chytré elektroměry zdarma až od července, a ze zákona na to mají tři měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 8 mminutami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 6 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 6 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 7 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 7 hhodinami
Načítání...