Nová léčba dává ženám s rakovinou vaječníků vyšší šance na přežití

3 minuty
Události: Nová léčba rakoviny vaječníků
Zdroj: ČT24

Ženy s rakovinou vaječníků a zároveň genovou mutací mají šanci na delší život. Pojišťovny jim začaly hradit nejmodernější léčbu už po odhalení zhoubného nádoru. Dosud na ni měly nárok pouze pacientky, kterým se nemoc vracela. Ročně rakovinou vaječníků onemocní devět set žen, zhruba šest set jich nemoci podlehne.

Eva Skaliská měla bolesti v podbříšku, brzy poté jí lékaři diagnostikovali rakovinu vaječníků. Nemoc, na kterou jí zemřela matka. „Bylo zjištěno, že jsem nositelka mutace BRCA1. Vyšetření u sester zjistila mutaci také. U nás v rodině jsou nosiči genetických mutací oba rodiče. Tu svou mutaci BRCA1 mám po tatínkovi,“ říká Skaliská.

V podobných případech je riziko propuknutí rakoviny vaječníků třicetkrát vyšší než u běžné populace. U rakoviny prsu je riziko vyšší desetkrát.

Pacientce dvouletá léčba zafungovala. „Onemocnění na chemoterapii reagovalo díky tomu, že mi byla nabídnuta účast ve studii. Beru léčbu, která není v Česku standardní, jde o PARP inhibitory,“ popisuje.

Největší změna v prognóze za 50 let

Léčbu nově schválil lékový ústav. Od dubna ji hradí pojišťovny všem ženám s rakovinou vaječníků a mutací. „I když se zkoušely desítky různých léků, nic velkou změnu nepřineslo. Až tato skupina látek. Jedná se o dramatickou změnu v prognóze, kterou jsme tady neměli od 70. let,“ ujišťuje vedoucí Onkogynekologického centra 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice David Cibula.

Zatím se léčba používala výjimečně u žen v pokročilém stadiu. Podle onkologa je ale klíčové podávat ji už při zjištění nemoci. „Změna z hlediska doby přežívání je obrovská. Doufáme, že tato léčba – když se zkombinuje kvalitní chirurgie s chemoterapií – přinese vyléčení skupiny pacientek,“ dodává Cibula.

Nemocnice plánuje kampaň, ve které se chce zaměřit hlavně na prevenci. Jedním z témat bude právě genetické testování a nové možnosti v léčbě. Lékaři se chtějí více soustředit na testování a hledání rodin s genetickou zátěží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 37 mminutami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 1 hhodinou

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 2 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 10 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 11 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
včera v 08:30
Načítání...