Nemocnice začnou obnovovat běžnou péči. Situace je ale stále nestabilní

55 minut
Testováním a zkoumáním dat proti epidemii
Zdroj: ČT24

Nejnovější data ukazují, že koronavirová epidemie v Česku zpomaluje. Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého začátkem týdne obdrží zdravotníci centrální pokyny pro ukončení příkazu zastavení odkladné péče. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Epidemická situace ale zůstává nestabilní. Jedinou zbraní, kterou lidé zatím mají, je testování, uvedl v pořadu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

„Nemocnice dostanou jasný pokyn, aby zahájily postupně necovidovou odkladnou péči tak, jak jsou zvyklé, ovšem za několika podmínek,“ zdůraznil náměstek ministra zdravotnictví a předseda České společnosti anesteziologie Vladimír Černý.

Uvedl, že hlavní podmínkou bude zachování připravenosti na případné opětovné zhoršení situace. „Musíme být nachystaní na to, že v nějakém horizontu pěti nebo sedmi dnů by ten systém měl být schopen, bude-li to nutné, obnovit kapacitu pro navýšený počet pacientů s covidem,“ upřesnil náměstek.

Ačkoliv se aktuálně počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem vyvíjí příznivě a v některých regionech a nemocnicích je situace dokonce stabilní, podle Černého je nemocných na jednotkách intenzivní péče stále velké množství, což prozatím znemožňuje obnovení necovidové péče v rozsahu před pandemií.

„Musíme začít velmi pomalu. Nadále ta situace není taková, abychom si mohli říct, že je konec. Tak to jistě není a myslím si, že v těch nejbližších týdnech, možná i měsících, ten dopad pandemie na kapacity nemocnic bude znatelný v tom smyslu, že odloženou péči nebude možno obnovit v celém rozsahu a objemu,“ upozornil Černý.

V zimě budeme bojovat s návraty epidemie, odhaduje šéf ÚZIS

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška by relativní stabilita mohla nastat ve chvíli, kdy se počty nově diagnostikovaných týdně ustálí tak, že je kompletním způsobem dokáže zpracovat a ošetřit trasovací systém a systém chytré karantény. „Pokud se ten trend teď nezmění, tak si troufnu říct, že za týden až 14 dní bychom tam mohli být,“ odhadl Dušek.

Zároveň ale upozornil na to, že lze očekávat, že zimní měsíce s sebou přinesou zhoršení situace. „My zbrzdíme rychlost šíření epidemie, ale nezastavíme ji, nezničíme, ten virus tady bude. Jdeme do vrcholového období všech respiračních nemocí, které si covid určitě nenechá ujít. To znamená, že na konci roku, v lednu a únoru počítejme s tím, že s návraty epidemie budeme stále bojovat. A jenom musíme udělat všechno pro to, aby nebyly nekontrolovatelné,“ dodal.

Za jedinou aktuálně dostupnou metodu považuje provádění testů. Těch ale v posledních dnech ubývá. Podle biochemika z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Jana Konvalinky je problém mimo jiné i v motivaci lidí. Řekl to už dříve v rozhovoru pro Český rozhlas. V Otázkách Václava Moravce svůj výrok podpořil.

Testování je třeba vnímat jako epidemiologické prošetřování, míní biochemik

„Lidé chodí málo k testům, protože proč by to dělali? My bychom měli zahájit velmi silné pozitivní motivace jak pro lidi, tak pro jejich zaměstnavatele, aby se testovat nechávali,“ navrhl Konvalinka. Zatímco během jarní vlny epidemie byly hlavním důvodem kapacity laboratoří, dnes už podle něj o ničem takovém nemůže být řeč. „Máme bezpochyby kapacitu 50 tisíc testů denně a mohli bychom ji i zvýšit,“ uvedl.

Navrhl, aby testování přestalo být používáno pouze jako diagnostická metoda. „Já myslím, že teď je chvíle začít přemýšlet jinak. Začít to víc vnímat jako epidemiologické prošetřování, screening populace, který nutně nemusí být řízen zdravotnickými orgány, zapojit zaměstnavatele, kteří o to velmi stojí, aby mohli protestovat své zaměstnance, zapojit školy, samosprávy,“ vyjmenoval Konvalinka.

Velkou výzvou je podle něj otevírání škol a testování učitelů, eventuálně žáků. Poukázal na to, že právě testování vybraných skupin obyvatel mohou poskytnout kvalitní informace o stavu ve společnosti, a to i v případě využívání méně citlivých antigenních testů.

„Ukazuje se, že i tyto méně citlivé testy, když provádíme častěji, nám dají docela spolehlivou informaci o lidech, kteří jsou skutečně infekční a kteří skutečně mohou nakazit další. Covid je klastrová nemoc a 80 procent nakažených nenakazí nikoho dalšího, ale těch 20 procent jsou ti, jak to vypadá, kteří opravdu šíří chorobu,“ vysvětlil biochemik.

Náměstek Černý ale upozornil na logistické problémy, které s sebou takové testování nese. „Ukazuje se, že jedna věc je shodnout se na konceptu testování nějaké dobře definované skupiny obyvatel, ale pak je tu otázka, jak to udělat. A to už nemusí být tak jednoduché,“ podotkl.

Ladislav Dušek navíc upozornil, že aby měly výsledky výpovědní hodnotu, musí být testování opakované. I přes tyto potíže ale považuje právě testování za velice důležité. „Je to v tuto chvíli naše jediná zbraň, kterou můžeme účinně použít,“ upozornil.

Vývoj počtu zemřelých je třeba hodnotit s časovým odstupem, tvrdí Dušek

V příštím týdnu má dojít k validaci dat šíření nákazy za první pololetí letošního roku. ÚZIS zkoumal příčiny úmrtí 407 pacientů s covidem-19 v prvním pololetí tohoto roku. Z rozboru vyplývá, že pouze covid-19 bez dalších onemocnění byl zaznamenán u 19 procent případů, v dalších osmi procentech byly další potíže popsány nejasně, nicméně je možné konstatovat, že vedle covidu-19 nešlo o jiné výrazné komplikace.

U dalších 64 procent už listy o prohlídce zemřelého konstatují, že vedle covid pozitivity šlo o závažné, často vícečetné chronické zdravotní potíže a v devíti procentech nesouvisela covid pozitivita s úmrtím vůbec.

Čísla zemřelých uvádí ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách každý den. Podle Duška to ale do jisté míry postrádá smysl. Hodnocení navrhuje provádět zhruba se tří až čtyřdenním odstupem. „V reálném čase se údaj o zemřelém nedostane ani do centrálních statistik. Takže zveřejňujeme nějaké číslo, které se ale několik dnů zpátky ještě doplňuje, protože přicházejí zprávy o zemřelých mimo nemocnice a výsledcích pitev,“ nastínil. Zároveň ale upozornil na to, že stejným způsobem reportuje o počtu zemřelých většina států.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 9 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 10 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 14 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 21 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 21 hhodinami
Načítání...