Nemocnice počítají, o kolik peněz je připravila pandemie covidu-19

10 minut
Nemocnice počítají ztráty kvůli koronaviru
Zdroj: ČT24

Ministerstvo zdravotnictví už v březnu odhadovalo schodek veřejného zdravotního pojištění na 40 miliard, posléze se číslo přiblížilo 60 miliardám. Asociace nemocnic plánovala sdělit nejen předpokládanou výši ztrát, ale i představu, jak by měla vypadat úhradová vyhláška a financování na příští rok. Tiskovou konferenci ale zrušila s tím, že jednání s pojišťovnami bylo přerušeno a bude pokračovat.

Ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD) v pořadu Události, komentáře vysvětlil, proč nakonec jednání s pojišťovnami přerušili. Pojišťovny totiž předpovídaly pokles výběru pojistného pro rok 2020 přibližně o 13 procent, což je podle něj naprosto nereálné číslo, které neodpovídá předpovědím například ministerstva financí. Požádali proto, aby byla svolána analytická komise, která by čísla prověřila.

Na motolské nemocnici se koronavirová pandemie podle Ludvíka podepsala značně, i co se týče příjmu. Roli hrají dva aspekty, jedním jsou přímé náklady na pandemii, jako jsou drahé respirátory, příplatky zdravotníkům a další. Ředitel uvedl, že tvoří 76 milionů korun. Druhým aspektem je náklad takzvané ztracené příležitosti, který ještě není vypočítaný, bude se však pohybovat v řádu kolem 300 milionů. Tento výpadek už bude pro nemocnici existenčním problémem, obává se Ludvík.

Šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák řekl, že v jeho nemocnici z hlediska výnosů nedošlo ke snížení úhrad zdravotních pojišťoven.

„Stále máme stejné úhrady. Samozřejmě pokles produkce tam je a v tuto chvíli dosahuje do výše asi 200 milionů korun. Chybí nám i ostatní výnosy z lékáren, od samoplátců, cizinců. Na straně nákladů jsou to náklady na covidové pacienty, dezinfekce, likvidaci odpadu a tak dále. Tyto náklady se pohybují kolem 40 milionů korun,“ uvedl.

Léčba nemoci covid-19 však podle Vajdáka pro nemocnice není úplně prodělečná. „Naše nemocnice je covidová nemocnice, ošetřuje pacienty s těžkým průběhem. Úhrady závisí na tom, jak dlouho jsou pacienti na přístrojích. Jednání se zdravotními pojišťovnami probíhá, v průměru na jednoho pacienta obdržíme platbu zhruba milion korun,“ uvedl Vajdák.

Motol pomoc nepotřebuje

Vláda už také schválila oddlužení šesti velkých státních nemocnic, dostanou přes 6,5 miliardy. Motol mezi nimi není. Jeho šéf Ludvík potvrdil, že nemocnice v tak velké nouzi není. „Za posledních 20 let Motol ani jednou nebyl v červených číslech,“ ujistil.

Zato brněnská nemocnice u svaté Anny na podporu dosáhne, dostane miliardu a 700 milionů korun. Její ředitel to odůvodnil tak, že jeho oddělení poskytují  vysoce specializovanou péči, která je nezastupitelná.

„Na druhou stranu, pokud se podíváme do systému úhrad, tak tato nemocnice dlouhodobě spolu s Bulovkou vykazuje nejnižší základní sazbu, co se týká úhrady ve formě fakultních nemocnic. Samozřejmě, pokud dostanete za stejný výkon o 20–⁠30 procent méně, dlouhodobě se tyto snížené výnosy projeví v hospodaření nemocnice,“ dodal Vajdák.

Ludvík však nesouhlasil s podle něj problematickým tvrzením, že někdo dostává za stejnou práci méně peněz. „To není pravda. Problém je v tom, svatá Anna je špičkové zařízení, které má smůlu, že některé velmi lukrativní obory, které dříve provozovalo, jsou teď v jiné nemocnici v rámci areálu, a proto se dostalo do problémů. Ten problém je systémový, bude se zjevně muset řešit nějak jinak, nebude to vůbec jednoduché. Když nemocnice léčí drahými léky, musí si dát pozor na to, že bude mít léky uhrazeny. Občas se stane, že léčíme, jsou nám přislíbeny úhrady, a pak je nedostaneme. Pak se můžeme dostat do velkých problémů,“ vysvětlil. 

Vajdák se na závěr s Ludvíkem shodl v tom, že nemocnice u svaté Anny měla úhrady nízko posazené dlouhodobě. „Situace se teď mění, ale některé lukrativní úhrady, které tam jsou, byly posunuty jinam. To je příčina, proč nemocnice je ve ztrátách,“ uznal.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 4 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 5 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 18 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 18 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 19 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...