Nejvyšší soud určil koncentrace drog vylučující řízení auta. Trestný čin prokáže toxikologická expertiza

Nejvyšší soud (NS) v novém stanovisku určil, jaká minimální koncentrace drog v krvi bude u řidičů trestná bez nutnosti psychiatricky zkoumat stupeň ovlivnění. Nezpůsobilý k řízení auta je například člověk, který má v krevním séru 10 nanogramů konopné účinné látky THC na jeden mililitr anebo třeba 75 nanogramů kokainu. Stanovisko soud zveřejnil na svém webu.

Stanovisko Nejvyššího soudu se konkrétně týká trestní odpovědnosti řidiče za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Závěr o vině lze nově učinit už na podkladu zjištěné koncentrace návykových látek v toxikologické expertize, aniž by se navíc psychiatrickým posudkem zjišťovalo, do jaké míry látka reálně ovlivnila způsobilost řidiče ovládat vůz.

„V tomto případě není třeba opatřit znalecký posudek z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie, ke zjištění stupně ovlivnění řidiče návykovou látkou,“ stojí ve stanovisku.

  • 10 ng/ml Delta-9-tetrahydrokanabinolu (9-THC)
  • 150 ng/ml Methamfetaminu
  • 150 ng/ml Amfetaminu
  • 150 ng/ml 3,4-Methylendioxymethamfetaminu (MDMA)
  • 150 ng/ml 3,4-Methylendioxyamfetaminu (MDA)
  • 75 ng/ml Kokainu
  • 200 ng/ml Morfinu
  • zdroj: Nejvyšší soud

Psychiatrický posudek jen ve zvláštních případech

Psychiatrický posudek bude nadále zapotřebí jen v některých specifických situacích, například když bude řidičovo chování nestandardní a nebude odpovídat zjištěné menší koncentraci návykové látky. Podobně se má posudek zadávat kvůli potenciálnímu ochrannému léčení, nebo když toxikologická expertiza zjistí souběh návykové látky s alkoholem, aniž by jedna či druhá návyková látka překračovala limit.

Zaujímání stanovisek je jedním z nástrojů, který Nejvyššímu soudu slouží ke sjednocování praxe soudů nižších stupňů. Nové stanovisko schválilo trestní kolegium a bude zveřejněno i s odůvodněním na webových stránkách Nejvyššího soudu a také ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na zastropování věku odchodu do důchodu se nemusí spěchat, soudí Juchelka

Zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let, volební slib současné vlády, bude splněn během čtyř let jejího období, nyní se na to nemusí spěchat, řekl v pořadu Interview ČT24 ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). „Uvidíme, zda se to stihne,“ uvedl pak k dotazu moderátora Daniela Takáče, zda se od ledna 2027 spustí zamýšlená valorizace důchodů o inflaci a půlku mzdy, namísto jedné třetiny. Dále věří, že u superdávky zbudou ministerstvu peníze, aby pak mohlo podpořit provozovatele sociálních služeb. Pokud nezbudou, budou si muset kraje a obce pomoci ze svých účtů samy, nebo zahájit jednání s ministerstvem financí, uvedl Juchelka.
před 26 mminutami

Zmocněnkyně pro romské záležitosti rezignovala kvůli přesunu agendy

Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková rezignovala na svou funkci. Své rozhodnutí oznámila premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Důvodem rezignace je podle Fukové přesun romské agendy pod ministerstvo práce a rozdílný pohled na její další koordinování. Fuková uvedla, že výsledné nastavení jí neumožňuje funkci efektivně vykonávat.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bartůšek se v Evropském parlamentu připojila ke konzervativní frakci

Europoslankyně Nikola Bartůšek (zvolena za Přísahu) se stala členkou frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR), v níž zasedají mimo jiné zákonodárci zvolení za ODS. Bartůšek tak potvrdila informaci, se kterou dříve přišel server Politico.
19:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel neslyšel důvod pro změnu financování ČT a ČRo. Podle Okamury není třeba garance nezávislosti

Prezident Petr Pavel na současném systému poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas nevidí nic, co by nefungovalo, pro změnu zatím neslyšel pádný důvod, řekl v úterý při návštěvě kraje Vysočina. Žádné opatření podle něj nesmí ohrozit jejich nezávislost. Předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) však v úterý o možném uzákonění garancí nezávislosti pro Českou televizi a Český rozhlas prohlásil, že není potřeba. Poslanec Josef Nerušil (SPD) hovořil i o posílení kontroly obsahu, což ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) dementoval.
16:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie stíhá deset lidí za rozsáhlé krácení DPH při provozování taxislužeb

Osm cizinců a dva Čechy stíhají policisté za rozsáhlé krácení DPH při provozování taxislužeb a přepravy přes digitální platformy. Škodu způsobenou státu dvěma skupinami pachatelů vyčíslili celkem na 300 milionů korun. Stíhaní čelí obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině a ze zkrácení daně. Na společné tiskové konferenci to uvedli představitelé policie, celníků a finanční správy. Kauza souvisí s platformami Uber a Bolt.
13:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Skoro tři čtvrtiny Čechů užívají návykové látky, uvádí úřad

Téměř tři čtvrtiny lidí v Česku podle průzkumů užívají návykové látky. Denně či skoro denně kouří cigarety až 1,6 milionu osob nad patnáct let a pije alkohol až milion lidí. Až milion žen a mužů má problém se zneužíváním léků. Vyplývá to z výroční zprávy o závislostech za rok 2025, kterou v úterý zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS). S dokumentem se v pondělí seznámila vláda.
před 4 hhodinami

Vědecké centrum Biocev už dekádu zkoumá viry, proteiny i nové léky

Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev, které bylo otevřeno před deseti lety, 16. června 2016, ve Vestci u Prahy, je jedním z několika velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence v Česku. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI v Dolních Břežanech, CEITEC v Brně nebo Ústav výzkumu globální změny CzechGlobe. V kontextu české i evropské vědy Biocev představuje špičkovou komplexní platformu pro rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny.
před 4 hhodinami

Karviná se odvolá proti vyloučení z první fotbalové ligy

Karviná se odvolá proti vyloučení z první fotbalové ligy. Slezský klub své rozhodnutí oznámil na webu. Pokud odvolací komise FAČR nerozhodne do 22. června, ze soutěže sestoupí Dukla Praha. Etická komise v pondělí vyloučila Karvinou z nejvyšší soutěže kvůli ovlivnění tří utkání v roce 2024. Klub navíc dostal pokutu deset milionů korun.
14:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...