Nečas a Schwarzenberg jsou, co se týče EU, zajedno

Praha - Premiér Petr Nečas a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg mají jednotný postoj k Evropské unii. Tvrdí to ve společném prohlášení, kterým mírní tři dny starou rozepři. Ministr zahraničí si totiž před čtvrtečním bruselským summitem stěžoval, že mu předseda vlády neprozradil, o čem debatoval s prezidentem Václavem Klausem. Petr Nečas kontroval, že ministr zahraničí detaily vědět nemusí.

„V případě poslední Evropské rady jsme na vládní úrovni formulovali společné postoje velmi zevrubně. Šlo o aktuální ekonomické a politické otázky, které významně ovlivní další fungování EU,“ napsali v prohlášení premiér a ministr zahraničí. Pokud by Nečas nebo Schwarzenberg měli významný argument pro změnu české pozice, prý by ho při společných jednáních řekli. 

„Přípravě pozice pro poslední Evropskou radu jsme věnovali velký prostor při jednání vlády, při diskusi v příslušném sněmovním výboru i v Senátu,“ dodali ministerský předseda a ministr zahraničí.   

Nečas se před summitem, který se konal ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, sešel s Klausem a o unijních tématech debatovali. Na summitu se jednalo zejména o postupu vůči předluženým zemím sedmadvacítky. Schwarzenberg poukázal na to, že nemá ponětí, o čem se premiér s prezidentem radili. „Je na mně a na panu prezidentovi, co si řekneme, a nemáme ani žádnou sebemenší formální nebo neformální povinnost to komukoliv jinému říkat,“ reagoval v rozhovoru pro Českou televizi během letu na summit ve čtvrtek Nečas.