Na brněnské VUT srší blesky, výzkum má ke škole přitáhnout i firmy

Brno – Vysoké učení technické v Brně otevírá nový Vědeckotechnický park profesora Lista, jehož srdce tvoří dvě laboratoře umožňující studium blesků a dopadu na elektrická zařízení. V laboratořích jako vystřižených z žánru sci-fi budou vědci zkoumat odolnost jističů, pojistek, cívek nebo spínacích zařízení pro fotovoltaické elektrárny. Škola také věří, že jí nové vybavení pomůže prohloubit spolupráci s průmyslem.

„Že se nám podařilo propojit dva operační programy, (…) umožnilo vybudovat testovací a zkušební zařízení v celkové hodnotě čtvrt miliardy,“ představil výši nákladů bývalý děkan jedné z fakult VUT Radimír Vrba. Vědeckotechnický park vyrostl v Kolejní ulici jako součást královopolského kampusu brněnské techniky. Jen stavba budov si vyžádala 114 milionů korun, asi tři čtvrtiny poskytla Evropská unie, zbytek uvolnila škola z vlastních zdrojů.

Klíčová pracoviště vědeckotechnického parku představují Laboratoř spínacích přístrojů a Laboratoř velmi vysokého napětí. „Máme tady zdroj velmi vysokého napětí, který dokáže vygenerovat napěťový puls o velikosti až jednoho megavoltu, což v podstatě odpovídá úderu blesku. Naši vědci se zde budou zabývat třeba vlivem úderu blesku na vedení a rozvod elektrické energie,“ shrnul účel druhé z laboratoří ředitel Centra výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie Vladimír Aubrecht.

Další výzkumnou oblastí je studium vlivu obnovitelných zdrojů elektrické energie na elektrizační soustavu. Díky špičkovému vybavení lze simulovat napěťové zkoušky při různých klimatických podmínkách, například při dešti a mlze.

Součástí Vědeckotechnického parku profesora Lista jsou také prostory, které škola pronajme firmám. „Záměrem našeho centra je více přitáhnout průmysl do školy, aby výzkumné a objevové práce v oblasti průmyslu probíhaly ve spolupráci s námi,“ dodal profesor Aubrecht s tím, že jde o snahu přiblížit se praxi zemí západní Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šťastný chce zachovat rozpočet pro Národní sportovní agenturu

Kandidát Motoristů na ministra pro sport Boris Šťastný seznámil prezidenta Petra Pavla s koncepcí své možné budoucí agendy. V rozpočtu na příští rok by chtěl zachovat přes osm miliard korun pro Národní sportovní agenturu, které navrhla vláda v demisi Petra Fialy (ODS). Před Šťastným byl na Hradě Oto Klempíř, který by měl vést kulturu. Kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek se omluvil ze zdravotních důvodů, proti jeho jmenování má hlava státu výhrady.
10:49Aktualizovánopřed 4 mminutami

V osadě Bedřiška zbourali dům, který dřív bránili aktivisté

Policisté v pondělí brzy ráno zajistili dům k demolici v bývalé hornické kolonii Bedřiška v Ostravě. Dům se začal bourat kolem půl sedmé ráno, zhruba o půl deváté již nestál. V minulých dnech na jeho střeše setrvávali aktivisté, kteří se tak snažili bourání zabránit. Nyní tam nebyli. Informovali o tom starosta Patrik Hujdus (Starostové pro Ostravu) a policejní mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí obyvatel Bedřišky Eva Lehotská kroky městského obvodu odsoudila.
06:12Aktualizovánopřed 10 mminutami

Začala demolice mostu Šmejkalka na dálnici D1

Stavbaři opravující most Šmejkalka na dálnici D1 u Senohrab začali demolovat polovinu mostu ve směru na Prahu. Doprava je převedena na opačnou stranu dálnice a střední dělicí pás. Předtím auta jezdila v obou směrech ve dvou zúžených pruzích vyosených do stran, aby prostřední část zůstala volná pro stavbu.
před 15 mminutami

Turek je dle Šťastného v nemocnici, poslal omluvný dopis

Poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek je s vyhřezlou ploténkou v jedné z pražských nemocnic a pod silnými léky na bolest, řekl předseda sněmovní frakce Motoristů Boris Štastný po svém jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Prezidentovi předal od Turka omluvný dopis. Šťastný předpokládá, že se Turek bude moci brzy s prezidentem setkat, termín ale odmítl odhadovat.
před 24 mminutami

Klempíř považuje za prioritu stabilitu, financování a dostupnost kultury

Kandidát Motoristů na ministra kultury Oto Klempíř označil diskusi s prezidentem Petrem Pavlem za noblesní. Řekl, že jeho prioritou ve funkci by byla stabilita nebo financování kultury, aby měly instituce i umělci dlouhodobou jistotu. Chce také, aby byla kultura dostupná všem. S Pavlem se shodli na nutnosti chránit nezávislost veřejnoprávních médií. Následoval ho Boris Šťastný, nominovaný na post ministra sportu. Kandidát na ministra životního prostředí Filip Turek se omluvil ze zdravotních důvodů, proti jeho jmenování má hlava státu výhrady.
09:48Aktualizovánopřed 47 mminutami

Večer ho přemalovali, ráno tam byl zas. Lennonova pomníku se komunisté báli

Místem jedněch z prvních protirežimních akcí v komunistickém Československu, které předznamenaly listopad 1989, byla i takzvaná Lennonova zeď. Ta v Praze na Velkopřevorském náměstí vznikla několik dnů poté, co se před 45 lety v New Yorku poblíž Central Parku ozvalo pět výstřelů. Duševně nemocný Mark Chapman tam 8. prosince 1980 před jedenáctou hodinou večer postřelil hudebníka Johna Lennona. Bývalý člen skupiny Beatles pak během několika minut zemřel. Po celém světě se následně zvedla mohutná vlna piety, která se přelila až do mírových happeningů.
před 53 mminutami

Hejtmanem Karlovarského kraje se stal Petr Kubis

Zastupitelé Karlovarského kraje v pondělí zvolili novým hejtmanem Petra Kubise (ANO). V čele kraje střídá Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), která v listopadu rezignovala z rodinných důvodů. Pro nového hejtmana hlasovalo 29 ze 43 hlasujících zastupitelů. ANO má ve 45členném zastupitelstvu 28 křesel.
před 1 hhodinou

NKÚ: Sportovní areály pro vrcholové sportovce stále chybí, peníze mizí jinde

Národní tréninkové centrum Věry Čáslavské plánované od roku 2018 či sportovní hala Juliska, která měla být hotova do roku 2024, dosud nestojí. Jde přitom o klíčové investice Olymp Centra sportu ministerstva vnitra a Armádního sportovního centra Dukla. Vrcholoví sportovci na ně marně čekají. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) k výsledkům kontroly peněz na činnost resortních sportovních center ministerstev vnitra a obrany.
před 2 hhodinami
Načítání...