Maluch – z Polska až na konec světa

Bielsko-Biala – Nejslavnější Polák 70. a 80. let – Maluch. Lidové označení pro miniaturní Fiat 126p. Ač vůz nesl značku italské automobilky, celý vznikal v Polsku a právě tamní silnice docela zaplnil. Od zahájení produkce v roce 1973 ho bylo v zemi vyrobeno skoro tři a půl milionu kusů, přičemž převážná většina z nich skončila na domácím trhu. Na auto, jež navzdory svým miniaturním rozměrům často suplovalo funkci rodinného vozu, vzpomíná řada Poláků s nostalgií. Snad i proto, že se svého času dokázala do vozítka naskládat celá rodina i se zavazadly a vyrazit třeba až na konec světa.

Ne každý ovšem nadšení z tohoto auta sdílel. „Je dobře, že maluchy postupně nahradí automobily, které bez problémů brzdí i zatáčejí,“ prohlásil u příležitosti ukončení výroby Artur Orlikowski, který tato vozítka připravoval do soutěží v rallyecrossu. Narážel tak na nevalnou spolehlivost Fiatů 126p, o níž se přesvědčil nejeden majitel. Zlé jazyky dokonce tvrdily, že manuály k maluchovi jsou tlustší než u jiných typů aut, protože jsou v nich pro jistotu vloženy jízdní řády autobusů.

Motorizace Polska

Fiat 126 byl nástupcem legendárního modelu 500 a nevyráběl se pouze v Polsku. Premiéru měl na autosalonu v Turíně v roce 1972. Varšava o licenci na vůz projevila zájem s cílem pozvednout průmyslovou produkci země a zvýšit životní standart obyvatel. O tom, že Gierkowi komunisté měli s malým autem velké plány, svědčí skutečnost, že rozšíření výrobní linky v Bielsku-Bialé a výstavba továrny ve městě Tychy byly v sedmdesátých letech jednou z největších investic v Polsku.

Produkce polské verze malého fiatu začala rok po jejím zahájení v Itálii. Zatímco ale na Apeninském poloostrově skončila po osmi letech, Fabryka Samochodów Malolitražowych ve výrobě vozů, jejichž přezdívka Maluch se nakonec stala i oficiálním názvem, pokračovala neuvěřitelných 27 let.

Jenom málo novinek

Změny během této doby byly jenom minimální. Dlouho se vyráběla pouze dvoudveřová varianta. Ve druhé polovině 80. let přibyla verze Bis, která měla výklopné třetí dveře a kapalinou chlazený motor. Zřídka vídaný byl kabriolet, který vznikl v počtu asi 500 kusů. Další modifikace, jako dodávka či kombi, zůstaly jen ve fázi prototypů. Stejně dopadl i pokus opatřit malucha pohonem předních kol.

Skromný výkon vzduchem chlazeného dvouválce byl v průběhu let několikrát zvýšen. Přes snahu o jeho modernizaci, která spočívala například v instalaci katalyzátoru, nemohl fiátek držet krok s konkurencí ani stále přísnějšími normami. V létě 2000 proto byla vyrobena poslední tisícová série s příznačným názvem Happy End. Produkce vozu definitivně skončila 22. září 2000.

  • Fiat 126 „Maluch“ zdroj: Wikipedia
  • Fiat 126 „Maluch“ autor: ČT24, zdroj: Wikipedia

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 37 mminutami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 6 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 8 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
před 17 hhodinami

Poškozený balík nepřebírat a nafotit, radí logistici

Poškozené jsou podle dopravců jen dvě zásilky ze sta, i tak se ale vyplatí vědět, jak postupovat. Pokud je balík zdeformovaný, je klíčové jej nepřebírat a ihned vše zdokumentovat a nahlásit dopravci nebo odesílateli. Reklamace je pak výrazně jednodušší. Přepravci také požadují doklad o obsahu balíku a jeho hodnotě, nejlépe fakturu nebo čestné prohlášení. Dopravci i odesílatelé zároveň upozorňují, že zásilka má být zabalena tak, aby přežila i pád přibližně z metrové výšky.
před 19 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
před 19 hhodinami

O Dukovanech či sankcích debatovali hosté Politického spektra

O sněmovních volbách, daňovém systému, státním rozpočtu, dostavbě Dukovan i sankcích uvalených na Rusko diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnili Tomáš Roud za hnutí Voluntia, ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík a předseda hnutí JaSaN Vladimír Štěpán.
před 23 hhodinami

Historická kolona připomněla poválečný návrat obrněné brigády

Symbolický návrat československých vojáků do vlasti připomněl v sobotu v Praze průjezd historické vojenské kolony. Akce nazvaná Velký návrat se konala u příležitosti osmdesátého výročí osvobození Československa a návratu Československé samostatné obrněné brigády z druhé světové války. Součástí programu byla i výzva veřejnosti, aby přispěla k doplnění legionářské historie. Lidé mohou posílat dobové fotografie z rodinných archivů na speciálně zřízený e-mail prehlidka@csol.cz nebo je donést do Muzea československých legií na náměstí I. P. Pavlova v Praze.
včera v 15:14
Načítání...