Malotřídky chtějí, aby se do jejich lavic mohli vrátit všichni žáci

Zástupci malotřídních škol v Česku požadují, aby se do lavic mohli vrátit všichni jejich žáci bez ohledu na věk nebo třídu. S výzvou, kterou podpořilo už 662 malotřídek, se obrátili na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministerstvo školství i zdravotnictví. Tyto školy mají výjimku – chodit do nich mohou i žáci třetích až pátých ročníků, ale jen v případě, že jsou ve třídě spolu s nižšími stupni.

V Branticích na Krnovsku se učí druháci dohromady se čtvrťáky. Žáci třetí a páté třídy, kteří jsou běžně také spolu, ale kvůli vládním nařízením do školy nesmějí. Z třiceti devíti žáků malotřídní školy je teď dvanáct doma na distanční výuce. Někteří z nich ale mají ve škole sourozence nebo do školy chodí žák a jeho matka, učitelka, je doma. 

„Chceme dostat všechny žáky do naší školy, protože cítíme jejich hlad po kamarádech, spolužácích, učitelé už potřebují s nimi být přímo a rodiče se potřebují vrátit do práce,“ řekl ředitel ZŠ a MŠ Brantice Adam Šimůnek.

Malotřídky podle něj dokážou třídy od sebe lépe izolovat. Nehrozí tak podle něj šíření nákazy. Zavádějí také další vlastní opatření, kterými omezují kontakt ve škole a předcházejí šíření potenciální nákazy.

„Pokud se v domácnosti někdo necítí dobře, tak z preventivních důvodů si své děti nechají den dva doma. Pokud už jsou objednaní na antigenní testy, tak do doby, než se dostanou na testování, také nechají děti doma,“ vysvětlil Šimůnek.

Dělit malotřídky je zbytečné a problematické

Učitel Jaroslav Konvička dodal, že pro malotřídní školy je dělení na prezenční a distanční výuku zbytečné a problematické. „Nehledě na to, že je proces vzdělávání dětí neustále narušován náhlými změnami, kterým se musí přizpůsobovat i rodiče,“ uvedl. Řekl, že škola je schopna bez problému udržet homogenitu tříd tak, aby se žáci z různých skupin po celý den nepotkávali.

„Nejde nám o obcházení pravidel a porušování hygienických opatření, právě naopak. Vzhledem k počtu žáků jsme schopni opatření dodržovat a zároveň dětem nabídnout plnohodnotné vzdělání v prostorách školy. Některé malotřídní školy nemají ani třicet žáků, přičemž je lze rozmístit do několika místností v budově. To vše s rouškami, dezinfekcí a kontrolou teploty před vstupem do školy,“ vysvětlil Konvička.

Záměr má podporu profesních organizací

Snahu dostat do malotřídek zpět všechny žáky už podpořila Pedagogická komora nebo Asociace ředitelů základních škol.

Také my jsme přesvědčeni, že naznačené rozvolnění podmínek pro tyto školy by bylo z epidemického hlediska jen velmi málo významné, ale pro tyto školy by znamenalo řešení často jen velmi obtížně zvládnutelných organizačních problémů, nemluvě o přínosu pro žáky a jejich rodiče.
z dopisu Asociace ředitelů ZŠ

V pátek se bude návrhem na mimořádném jednání zabývat i školský výbor. „Výstupem by měla být výzva oběma ministerstvům, jak školství, tak zdravotnictví. Je třeba přesně řešit tuto situaci, vědět, kolik je tam žáků, a říct, které malotřídky by mohly obnovit plně výuku s ohledem na nízké počty žáků v těchto školách,“ řekla místopředsedkyně školského výboru Poslanecké sněmovny Kateřina Valachová (ČSSD).

Ministr školství připustil, že by se tyto školy mohly za určitých podmínek naplno otevřít už ve stávajícím pátém stupni PSA. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 13 mminutami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 1 hhodinou

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 2 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 10 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 10 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 23 hhodinami
Načítání...