Lidé z GIBS měli v mobilech sledovací a odposlouchávací software

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů řeší skandál s odposlechy vlastních lidí. Podle Lidových novin měly desítky zaměstnanců ve služebních telefonech několik měsíců nainstalovaný sledovací software. Pracovníci GIBS o aplikaci nevěděli. Pokud instalaci nepovolil soud, šlo by o porušení zákona. Případ bude řešit sám úřad a také sněmovní komise pro kontrolu GIBS.

Aplikace umí určit polohu, spustit video, stahovat veškerá data včetně kopií sms zpráv i odposlouchávat hovory. V telefonu byla skrytá pod nenápadnou ikonou. Není přitom jasné, kam data směřovala. Po několika měsících software odhalil spolupracovník inspekce z Plzně. „Měli to v telefonech operativci i příslušníci zásahovky. Vypukla proto ihned panika, ke komu data z jejich mobilů vlastně putovala,“ řekl deníku důvěryhodný zdroj z GIBS.

„S jistotou mohu říci, že pracovníci GIBS o tomto softwaru informováni nebyli. Ten, kdo to instaloval, musel vědět, že lidi dostává do nebezpečí, a to nejen pracovníka inspekce, ale i osoby, s nimiž je v kontaktu, včetně rodinných příslušníků,“ reagovala poslankyně a místopředsedkyně stále sněmovní komise pro kontrolu GIBS Jana Lorencová (za ANO). Lidé podle ní měli software v telefonech několik měsíců.

GIBS řeší skandál s odposlechy vlastních lidí (zdroj: ČT24)

Lorencová už o záležitosti informovala ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO). Zaměstnanci se zase obrátili na šéfa inspekce Ivana Bílka, který prý přislíbil, že věc prověří. GIBS zatím oficiálně porušení zákona odmítá. „Generální inspekce bezpečnostních sborů postupuje vždy v souladu s právními předpisy, a to i ve vztahu ke svým příslušníkům a zaměstnancům. V předmětné záležitosti jsme obdrželi podnět a byla nařízena vnitřní kontrola,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Bývalý Bílkův náměstek Dušan Brunclík, který z inspekce v červnu odešel, ale pochybuje o tom, že by se akce odehrála bez vědomí ředitele GIBS. V opačném případě by podle něj šlo o fatální selhání systému. 

Generální inspekce bezpečnostních sborů je samostatným ozbrojeným bezpečnostním sborem. V jejím čele stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává na návrh vlády a po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny předseda vlády. Z výkonu své funkce je ředitel inspekce odpovědný premiérovi.

Hlavním úkolem GIBS je vyhledávání, odhalování a vyšetřování skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce anebo zaměstnanci těchto útvarů. Inspekce také provádí zkoušku spolehlivosti vůči protiprávnímu jednání uvedených příslušníků a zaměstnanců.

zdroj: GIBS

Vydáno pod