Lidé mohou opět darovat přespání v teple. S nocleženkami letos bezdomovci dostanou i sociální pomoc

2 minuty
UvR: S nocleženkou lidé letos dostanou i sociální pomoc
Zdroj: ČT24

Zájemci mohou i letos začít pořizovat nocleženky, díky nimž mohou lidé bez přístřeší přečkat chladnou noc v teple. Tuto poukázku pro potřebné na přenocování v noclehárnách je možné koupit za sto korun přes internet na adrese noclezenka.cz. V minulé zimní sezoně dárci věnovali 23 tisíc těchto kuponů. Čtvrtý ročník projektu na tiskové konferenci představili zástupci Armády spásy. K noclehu organizace začne rovnou poskytovat i další pomoc, aby se lidé v nouzi odrazili ode dna.

„Povedlo se vymyslet rozšíření záběru projektu Nocleženka, který je velmi úspěšný. Za vlnu solidarity jsme vděčni. Jen nocleh ale nestačí, i když v zimě je to logicky primární potřeba. Naším cílem je pokusit se najít komplexní řešení,“ uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. „Chceme, aby se lidé mohli vrátit do společnosti. Normální standard života není na noclehárně,“ dodal.

V první sezoně po zahájení projektu dárci pořídili 6500 nocleženek. Předloni jich koupili 30 tisíc, přispěly k tomu silné únorové mrazy. V poslední, mírnější zimě bylo poukázek 23 tisíc.

„Dárce na internetu jednou klikne a do minuty je vše vyřízeno. Stokoruna je částka, která je snesitelná. Víme, co si za stokorunu tady v Praze můžeme koupit. Stačí si něco maličkého odpustit a můžeme zachránit život,“ poznamenala zástupkyně projektu Lucie Stejskalová.

Zaplacená nocleženka se v noclehárně vytiskne a dostane ji sociální pracovník, který ji předá člověku v nouzi. Každá poukázka má své číslo. Dárce se tak může dozvědět, že za jeho poukaz někdo potřebný přespal v zařízení Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Jirkově, Šumperku či Havířově.

Odrazový můstek

Za noc v noclehárnách lidé bez přístřeší platí poplatek. Obvykle se pohybuje mezi 30 až 45 korunami. Podle pracovníků zařízení je tato částka spíš symbolická a motivační, náklady rozhodně nepokryje. V ceně nocleženky je i čaj, teplé jídlo či sprcha. V případě potřeby lidé mohou zdarma dostat také čisté oblečení a obuv. Začnou s nimi pracovat sociální pracovníci.

„Noclehem cesta nekončí, ale začíná. Snažíme se, aby po přespání člověk začal a sám pokračoval dál. Aby byl nezávislý, pracoval, bydlel a fungoval, abychom mu nemuseli pomáhat,“ dodala Stejskalová. Nocleženku označila za „odrazový můstek“ k návratu do běžného života.

O něj se díky poukázkám na přenocování pokoušejí i manželé Pavla a František Čermákovi. „Měl jsem krásnou firmu, která prosperovala, a baráček. Najednou minuta a bylo vše jinak,“ říká František, který skončil v kómatu a po léčení na invalidním vozíku. Firma mu pak zkrachovala a zemřela mu žena. „Šlo to od deseti k pěti. Banka mi vzala barák, najednou jsem byl na ulici,“ popisuje.

Díky nocleženkám dostal střechu nad hlavou a v noclehárně poznal i svou nynější manželku. V pátek se jdou podívat na sociální byt, který se jim snaží Armáda spásy zajistit. „Mám přislíbeno, že bych mohl být platný a odvděčit se, abych mohl pomáhat dalším. Budu mít i práci, kde můj handicap na vozíku nebude vadit,“ dodal Čermák.

Armáda spásy začala v Československu fungovat před sto lety. Po vynucené čtyřicetileté pauze za komunistického režimu svou činnost obnovila. Zaměřuje se na pomoc lidem bez přístřeší. Provozuje denní centra, noclehárny či azylové domy. Služby Armády spásy se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Náklady se z peněz od státu ale podle vedení nepokryjí. Pomáhají i sbírky a nocleženky. Pokud potřební nestihnou za zimu všechny kupony využít, vybraná suma putuje do zvláštního fondu. Z něj se pak poskytuje další pomoc lidem v tísni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 9 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 10 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 16 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 21 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 23 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...