Letecký úřad loni řešil rekordní počet hlášení o dronech, rozdal desítky pokut

Úřad pro civilní letectví prošetřuje stále více případů nebezpečného létání s drony. Za loňský rok eviduje 338 hlášení spojených s provozem dronů, což je nejvíce za poslední roky. Ne vše ale úřad nakonec vyhodnotí jako přestupek. Loni rozdal pokuty za 330 tisíc korun. Letos už jen během necelých třech měsíců udělil sankce za 150 tisíc. Nejčastěji lidé s drony narušují prostory letišť nebo Pražského hradu.

„Meziročně počet podání jednoznačně roste. Pro srovnání v roce 2023 bylo podnětů celkem 254 a o rok dříve 220,“ říká mluvčí Úřadu pro civilní letectví Jitka Ungerová. „Za samotné přestupky bylo v roce 2024 uděleno celkem 28 pokut v celkové výši 330 tisíc korun, kdy ta nejvyšší pokuta byla 50 tisíc,“ dodala. Pokuta za porušení povinností leteckého zákona může dosahovat ale až jednoho milionu.

Letos pak už úřad udělil patnáct pokut za celkem 150 tisíc. Potrestat pachatele ale podle Ungerové lze i zabavením stroje či napomenutím. Ne vždy se to ale podaří. „Značný počet podnětů se týká neznámých pachatelů, tedy osob, které přestupek spáchaly, ale nepodařilo se zjistit jejich totožnost,“ dodává mluvčí.

Oproti minulým letům je ale rozdíl v tom, kdo přestupek spáchal. „Za rok 2024 jsme zaznamenali oznámení přestupku od policie u 54 cizinců a 82 Čechů. V minulých letech byl tento trend spíše opačný,“ říká Ungerová.

Lidé s drony nejčastěji narušují prostor Letiště Václava Havla

Nejčastěji podle Ungerové narušují lidé s drony prostor Letiště Václava Havla, kde pro létání platí přísná pravidla. „Přestupky jsou nejčastěji páchány v řízeném prostoru letiště, to zahrnuje i obce Hostivice, Chýně, Dobrovíz, Zličín, Přední Kopanina, Divoká Šárka,“ vypočítala. Dále pak podle ní lidé létají v zakázaném prostoru Pražského hradu a porušují pravidla létání v hustě osídleném prostoru (například v blízkosti staveb, komunikací, nebo přelétávání nad lidmi, kteří nejsou zapojení do provozu a podobně).

Největším nebezpečím je podle ředitele Dronoškoly Davida Boušky srážka s jiným objektem nebo pád dronu. „Lidé si mnohdy neuvědomují nebo nechtějí připustit, že pokud létají tam, kde nemají, typicky ve větší výšce či kolem letišť, pravděpodobnost potkat letadlo či vrtulník je mnohem vyšší, než se na první pohled může zdát. Jak je ve vzduchu málo místa, ostatně potvrdí skoro každý, kdo někdy létal,“ míní Bouška.

Ředitel DronPro Alex Drak vidí největší riziko v Bouškou rovněž zmíněném pádu dronu. „Při nesprávném zacházení je největším nebezpečím bezesporu pád, ale to za předpokladu, že s dronem létám v těsné blízkosti objektů. Pochopitelně nejrizikovější jsou drobné či tenké překážky typu drátů,“ dodává Drak.

Klíčová je předletová příprava 

Rostoucímu množství přestupků by mohla dle odborníků zabránit důkladná předletová příprava a znalost příslušných pravidel. „Každému letu předchází prostudování všech mapových podkladů relevantních pro let dronu. Fyzicky na místě je klíčová takzvaná ‚rekognoskace terénu’, neboli zhodnocení potenciálních rizik možného střetu. Let musím následně přizpůsobit tak, abych eliminoval všechna identifikovaná rizika,“ popisuje Drak.

Bouška z Dronoškoly vidí problém i v jednoduchosti, s jakou lze získat pilotní průkaz dronu. „Osobně vnímám zásadní problém v tom, jak málo času je třeba věnovat tomu, aby s ním člověk mohl legálně létat. Často vídám dálkové piloty, kteří ‚odklikali‘ on-line test, ale o pravidlech a bezpečnosti nevědí vůbec nic,“ vysvětluje.

Úřad pro civilní letectví v současné době eviduje v registru pilotů bezpilotních systémů 75 322 pilotů a 72 386 provozovatelů bezpilotních systémů. Registrace je nutná v případě, že dron váží více než 250 gramů a současně má fotoaparát (kameru) nebo jiný senzor schopný detekovat osobní údaje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 9 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 14 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...