Lékaři v Brně udržují při životě těhotnou ženu po mozkové smrti, chtějí zachránit dítě

8 minut
Události: Lékaři udržují při životě těhotnou ženu po mozkové smrti
Zdroj: ČT24

Lékaři ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích udržují na přístrojích těhotnou ženu, u níž nastala mozková smrt. Chtějí zachránit dítě, které je zatím příliš malé na to, aby mimo matčino tělo přežilo. Rodinu se rozhodla podpořit i policie, u které otec dítěte pracuje. Vyhlásila veřejnou sbírku.

Když se policisté dozvěděli o těžké situaci svého kolegy, rozhodli se na pomoc jeho rodině vyhlásit veřejnou sbírku. „V případě tragických událostí v rodinách příslušníků nebo zaměstnanců vyhlašujeme prakticky vždycky nějakou sbírku. Je to z podnětů předsedů organizací nebo z okolí těch policistů,“ řekl místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

Sám Vojtěch Votava se s příběhem svěřil pouze písemně, v textu veřejné sbírky. „Ten osudný den jsem měl noční službu a vrátil jsem se brzo ráno domů. Syn plakal. Najednou mi došlo, že ten pláč je nějaký jiný, tak jsem vyběhl po schodech do ložnice a uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi,“ stojí v textu na webu.

Byla to nejkrutější zpráva na světě

Nejčastěji se jedná o vrozené onemocnění mozkových cév. U arteriovenózní malformace chybí kapiláry a krev odtéká z tepen rovnou do žil. Hlavní riziko spočívá v možnosti prasknutí malformace a vzniku krvácení do mozku. Ke krvácení dochází v průběhu života u více než poloviny všech pacientů s arteriovenózní malformací. Dalším projevem malformací je velmi často vznik epilepsie, až jedna třetina nemocných trpí epileptickými záchvaty. Arteriovenózní malformace je onemocnění závažné, ale úmrtnost na krvácení z malformace není vysoká. Léčba není jednoduchá, často vyžaduje kombinaci více léčebných metod.

zdroj: www.uvn.cz

Následoval převoz na specializované pracoviště do brněnské fakultní nemocnice. Lékařka už ale ženě nedokázala pomoci. „Zpráva, kterou mi sdělila, byla ta nejkrutější na světě. Ženě praskla malformace a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá,“ popsal Vojtěch Votava.

Ženě Vojtěcha Votavy lékaři už dříve zjistili cévní anomálii, takzvanou arteriovenózní malformaci. Nemoc se u ní projevila v průběhu prvního těhotenství v roce 2016. Po komplikovaném porodu přivedla na svět zdravého chlapečka.

Pak začala léčba včetně radiační terapie gama nožem. Užívala léky na epilepsii a lékaři jí po dvou letech povolili znovu otěhotnět. „Arteriální malformace je bohužel vrozená vývojová vada. K jejím projevům může dojít kdykoliv bez ohledu na to, jestli tam dochází k nějakému zevnímu podnětu, nebo nikoliv,“ vysvětlil primář novorozeneckého oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě Zbyněk Straňák.

Stále je šance zachránit dítě

Pacientčiny životní funkce lékaři ve Fakultní nemocnici Brno ještě stále udržují pomocí přístrojů. Pořád je totiž šance, že se jim podaří zachránit dítě. „Ta léčba není komplikovaná. Udržujeme životní funkce, je prováděna umělá plicní ventilace, kompletní monitoring, umělá výživa. Snažíme se zabránit proleženinám. Žena má infuzní pumpu, snažíme se držet hladinu hormonu, aby nedošlo ke spontánnímu porodu,“ vysvětlil ředitel FN Brno Roman Kraus.

Aby žena v kómatu nebo po mozkové smrti mohla nosit dítě, musí se především dál prokrvovat její placenta. K plodu se musí dostávat potřebné živiny. „Normální vývoj plodu není závislý na stavu vědomí těhotné ženy. Samozřejmě jakákoliv porucha oběhové situace té ženy vede k poruše prokrvení dělohy a placenty a k poruchám růstu a vývoje toho plodu. V krajním případě smrti plodu v děloze matky,“ vysvětlil porodník z Ústavu pro péči o matku a dítě Petr Křepelka.

Dítě se musí ještě dva měsíce vyvíjet v těle matky

Žena je teprve v šestnáctém týdnu těhotenství. „My dokážeme celé to malé miminko, které bude mít délku kolem dvanácti centimetrů, detailně ultrazvukem prohlédnout a už všechny části má. Neznamená to ale, že jsou všechny orgány zralé. To rozhodně v šestnáctém týdnu nejsou,“ řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Dítě se musí ještě minimálně dalších devět týdnů vyvíjet v těle matky. „Kontinuálně ho monitorujeme, sledujeme srdce i tlak. Vše sledujeme ultrazvukem,“ popsal ředitel FN Brno Roman Kraus. Jestli vše dobře dopadne, budou moci lékaři dítě porodit. „U pacientek s takto těžkou poruchou vědomí je ten porod veden standardním císařským řezem,“ řekl Petr Křepelka. Podle lékařů to bohužel neznamená, že když miminko přežije, že vždy přežije bez jakýchkoli následků do budoucna.

Před třemi lety porodila v Brně žena v kómatu

Podobných případů je z celého světa známá přibližně desítka, ve většině z nich se dítě povedlo zachránit, matky ale zemřely. Kolik jich je přesně v Česku, nikdo nemonitoruje. Jediný známý je z roku 2016. Tehdy třiatřicetiletá Veronika Tlustá skončila v říjnu 2015 po autonehodě v kómatu. V té době byla v pátém měsíci těhotenství. Lékaři ho udrželi další tři měsíce a předčasně jej ukončili v osmém měsíci. Skoro dvoukilový chlapec se narodil císařským řezem, po měsíčním pobytu v nemocnici byl propuštěn domů. Matka chlapce se postupně zotavila.

Vůbec první zaznamenaný případ je z roku 1981 a stal se v americkém městě Buffalo. Dne 16. ledna tam byla přijata čtyřiadvacetiletá žena se zánětem mozku. Testy poté ukázaly, že u ní nastala mozková smrt. V té době byla ve 23. týdnu těhotenství. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů. Poté se císařským řezem, devět týdnů před termínem porodu, narodilo zdravé dítě.

Stejně šťastný případ, jako je ten český, se stal v Americe v roce 2001. Tehdy čtyřiadvacetiletá Chastity Cooperová byla po autonehodě v kómatu. Pomocí lékařů a přístrojů se jí podařilo donosit dceru až do řádného termínu a porodila holčičku vážící 3,6 kilogramu. Po porodu se začala probouzet a od té doby je na vozíku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 54 mminutami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 2 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 10 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...