Ledoví muži nesou bouřky a kroupy

Praha – S příchodem studené fronty se v pátek večer a v noci na sobotu spustí na Čechy bouřky se silnějším větrem a kroupy. Postupovat má od severozápadu k jihovýchodu a během noci a sobotního dopoledne zeslábne. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal kvůli bouřkám výstrahu pro české kraje s platností od pátečních 18:00 do sobotních 4:00. Míru rizika ohodnotili meteorologové jako nízkou. Příštích 30 dní bude převážně oblačných, po výrazném ochlazení tento víkend se budou denní teploty až do června pohybovat mezi 16 až 24 stupni Celsia. Uvádí to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pátek bude ještě tropický, o víkendu hrozí přízemní mrazíky. Celkově ale bude počasí až do 10. června teplotně i srážkově průměrné.

Bouřky bude místy doprovázet vítr o síle v nárazech kolem 72 kilometrů v hodině. Ojediněle se objeví kroupy, napršet může kolem 30 litrů vody na metr čtvereční. V noci a v sobotu dopoledne bude studená fronta postupovat dále k jihovýchodu a její projevy budou zvolna slábnout.

Fronta přinese ochlazení až o 15 stupňů Celsia. Letošní rok tak naplní pověst ledových mužů. V sobotu má svátek Pankrác, následovat budou Servác a Bonifác. Ráno budou na většině území přízemní mrazíky, na horách by mohlo nasněžit. Chladný víkend doplní převážně oblačná obloha s občasnými přeháňkami. Teploty mezi deseti až 14 stupni by měly panovat i v pondělí, pak se mírně oteplí na 13 až 18 stupňů. Počasí zůstane převážně oblačné.

Předpověď počasí (zdroj: ČT24)

Do konce příštího týdne pak bude panovat velká oblačnost s občasným deštěm nebo přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Nejvyšší denní teploty budou do 18 stupňů, postupně se má mírně oteplovat. Na posledních deset májových dní očekávají meteorologové zpočátku polojasno, zapršet má jen místy. „Během dekády ubývání slunečných a přibývání oblačných dní s občasnými srážkami, zpočátku bouřkového charakteru,“ hlásí ČHMÚ. Denní maxima se budou pohybovat mezi 18 až 24 stupni, v noci pak bude deset až čtyři stupně, postupně 13 až sedm stupňů.

Propršet by měla i první červnová dekáda, mraky se protrhají jen zřídka. Když vysvitne slunce, mohlo by se oteplit až na 26 stupňů, jinak by ale mělo být přes den mezi 16 až 22 stupni, v noci pak 13 až sedm.