Langer pojede na olympiádu do Pekingu, cestu si zaplatí sám

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer se zúčastní olympiády v Pekingu. Do Číny pojede na pozvání České olympijské společnosti, která je oficiální marketingovou agenturou Českého olympijského výboru. Po premiérovi Mirkovi Topolánkovi je tak už druhým členem vlády, který do Číny vyrazí.  Cestu si Langer zaplatí sám, v Pekingu stráví asi týden. Informoval o tom server Novinky.cz.

Česká olympijská ale v pátek informaci popřela. Na seznamu hostů prý Langer uveden není. „Mám na stole dopis, že mě zve Česká olympijská a mohu ho každému ukázat. Všechno si platím sám,“ řekl ale Langer v sobotu Právu.

Česká olympijská zve na olympiádu blíže neurčený počet lidí. Systém funguje tak, že dává svým oficiálním partnerům na místa na olympiádu kvóty, většinou čtyři místa. Ti si pak vybírají, koho pozvou. „Přesný seznam pozvaných vám dát ale nemohu. VIP hosté nechtějí být přímo spojovaní se sponzory,“ řekla v pátek mluvčí agentury Hana Počtová.

Samotný ČOV zve z republiky na své náklady pouze tři lidi - prezidenta, premiéra a ministra školství. Z nich do Pekingu poletí jen Topolánek.

Kromě Langra pojedou z ministerstva vnitra do Pekingu ještě další tři lidé. Mluvčí resortu Hana Malá Právu řekla, že cestu všem zaplatí olympijský výbor a ministerstvo zajistí jen pojištění a tzv. dodatkové stravné. Z ministerstva školství se na olympiádu chystají také tři lidé, na náklady České olympijské. Ministerstvo obrany vyšle na své vlastní náklady jednoho zástupce.