Kvůli suchu hrozí požáry, teplé počasí vydrží

Praha - Meteorologové varují, že kvůli suchu a teplému počasí vzrostlo riziko vzniku požárů. Stupeň nebezpečí hodnotí jako nízký, trvat bude do středečního večera. Lidé by pro jistotu neměli v přírodě používat otevřený oheň. Upozornění platí pro všechny kraje, pro Jihomoravský a Olomoucký už ode dneška, pro další regiony od soboty.

„Vzhledem k trvajícímu suchému počasí beze srážek, které bude pokračovat i v příštích dnech, očekáváme postupně na většině území sucho s nebezpečím požárů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav v upozornění. Lidé, kteří využijí slunečný, rekordně teplý víkend k pobytu v přírodě, by podle něj neměli rozdělávat oheň, kouřit a měli by se vyhnout používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.

První říjnový víkend bude podle předpovědí na počátek října neobvykle teplý, jasná obloha a teploty nad 20 stupňů budou panovat ještě do úterý. Ve středu klesnou maxima k 15 stupňům a přijde déšť.

Babí léto vydrží ještě dva týdny

Teplé počasí panuje už od konce srpna. Také říjen bude nadprůměrně teplý a na srážky průměrný. Do poloviny měsíce budou teploty šplhat ke dvacítce, pak se zatáhne, ochladí na deset až 16 stupňů a podzimní rána zkalí mlhy. 

Slunečné počasí posledních dnů se udrží i na začátku října, kdy mohou odpolední teploty vystoupat až na 26 stupňů Celsia, a překonat tak některé dosavadní teplotní rekordy. Jasné nebe se začne kabonit ve druhé polovině příštího týdne, kdy se ochladí na 13 až 19 stupňů a místy se objeví přeháňky. Po západu slunce bude mezi 12 a šesti stupni.

„Většinou oblačno s občasným deštěm nebo přeháňkami,“ hlásí meteorologové na druhou říjnovou dekádu. Však také pranostika na 15. října říká, že den svaté Terezičky nebývá bez vlažičky. K pošmournému počasí se přidají teploty mezi 13 až 19 stupni, postupně se ještě ochladí na deset až 16 stupňů. V noci pak klesne rtuť teploměru na pouhé tři stupně.

Posledních deset říjnových dní budou sice teploty už ryze podzimní, odpolední maxima nepřesáhnou 16 stupňů, nebe se ale vyjasní. Ráno by ale lidé měli počítat s mlhami, mrholení se vyskytne jen ojediněle. „Nejnižší noční teploty sedm až jeden stupeň Celsia, občas přízemní mrazíky,“ uvedli meteorologové.