Kvíz ke 100 letům Československa. Co všechno už jste ze školních lavic zapomněli?

Každé malé dítě se u nás učí, kdy vzniklo Československo a kdo byl náš první prezident. Méně známé už je ale to, že na Slovensku ještě 30. října 1918 o vyhlášení společného státu vůbec nevěděli. Koruna nemusela být korunou a Československo mohlo mít dokonce zámořskou kolonii. Otestujte si, co víte o zrodu a počátcích naší republiky.

Kdo jako první vyhlásil samostatnost Československa 28. října dopoledne na Václavském náměstí?

a) Kněz a budoucí ministr železnic Isidor Zahradník
b) Předseda agrární strany a budoucí premiér Antonín Švehla
c) Poslanec a budoucí ministr spravedlnosti František Soukup

Tomáš Garrigue Masaryk se stal prvním československým prezidentem až v „důchodovém věku“. Čemu se věnoval během svého života?

a) byl právníkem
b) byl bankéřem
c) byl profesorem filozofie a sociologie

Rok 1916 byl pro TGM těžký, v Rakousku-Uhersku byl odsouzen k smrti a navíc se kvůli otravě musel podrobit chirurgickému zákroku. Jak se podle lékaře do jeho těla jed dostal?

a) na dýmce
b) na brýlích
c) ve spodním prádle

Naše hlavní odbojová organizace za 1. sv. války si svůj název vypůjčila od proslulé zločinecké organizace, jak se jmenovala?

a) Cossa nostra
b) Maffie
c) Gommora

Která velmoc uznala budoucí existenci Československa jako první, už půl roku před vznikem nového státu?

a) USA
b) Francie
c) Itálie

Kde došlo k prvnímu pokusu o vznik Československé republiky – už dva týdny před 28. říjnem?

a) v Táboře
b) v Písku
c) v Kutné Hoře

Mezi pěticí „Mužů 28. října“ je jediný Slovák Vavro Šrobár, který byl navíc tehdy v Praze náhodou. Proč přijel do české metropole?

a) přednášel na univerzitě
b) přijel na svatbu neteře
c) vracel se ze zahraniční cesty

Československo vzniklo spontánně 28. října, tehdy se ovšem informace nešířily tak rychle. O dva dny později tak byla přijata deklarace slovenského národa, aniž by její signatáři o vyhlášení Československa vůbec věděli. Jak se tento dokument nazývá?

a) Martinská deklarace
b) Košická deklarace
c) Bratislavská ujednání

Prvním hlavním městem Slovenska nebyla Bratislava. Kde v listopadu 1918 dočasně úřadovala slovenská vláda?

a) v Martině
b) v Košicích
c) ve Skalici

V revolučním národním shromáždění – prvním československém parlamentu – mělo Slovensko málo vlastních poslanců. Jak se tato situace řešila?

a) Narychlo se oslovovali významní slovenští literáti a vědci
b) Vydávala se velká novinová oznámení „hledáme poslance“
c) Slovensko zastupovali někteří Češi

Vyhlášení samostatnosti Československa zastihlo klíčové muže v zahraničí. Tomáš Garrigue Masaryk se z USA domů vrátil až pět týdnů po svém zvolení prezidentem. Kdy se do vlasti vrátil první ministr zahraničí Edvard Beneš?

a) v prosinci 1918
b) v červnu 1919
c) v září 1919

Krátce po vyhlášení republiky strhl rozvášněný dav Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, protože ho mylně spojoval s habsburským režimem. Při jaké příležitosti byl ale sloup postaven doopravdy?

a) na památku uhájení Prahy před Švédy
b) po skončení velké morové epidemie v 16. století
c) po vítězství rakouské armády nad Osmany

Československo mělo ve 20. letech minulého století mnohem větší rozlohu, než má současná Česká republika. Se kterým státem tehdy hraničilo?

a) s Itálií
b) s Rumunskem
c) se Švýcarskem

Krátce po vyhlášení samostatného státu musela republika bránit část svého území v tzv. sedmidenní válce? O jaké území šlo?

a) jih Slovenska, kde žila početná maďarská menšina
b) okolí Chebu a Liberce, kde převládalo německy mluvící obyvatelstvo
c) Těšínsko, na které si dělalo zálusk Polsko

Na pařížské mírové konferenci v roce 1919 chtělo naopak Československo své území rozšířit. O kterou oblast neusilovalo?

a) Lužici
b) koridor na jih ke spřátelené Jugoslávii
c) Solnohradsko

Po skončení války a vyhlášení Československa se dokonce uvažovalo, že bychom mohli mít zámořskou kolonii. O které africké zemi se tehdy mluvilo?

a) Kamerun
b) Senegal
c) Togo

Kdy byly definitivně stanoveny naše hranice s Polskem a Maďarskem?

a) v roce 1919
b) v roce 1924
c) v roce 1938

Prezident TGM už je napevno spojen se zámkem v Lánech. Na letní sídlo československého prezidenta se ale pořádala soutěž. Který další zámek se dostal do finálového výběru?

a) Brandýs nad Labem
b) Konopiště
c) Křivoklát

Tatíček Masaryk patřil mezi velice oblíbené politiky. Deset let po jeho zvolení byl odhalen jeho obří 600tunový pomník vytesaný přímo do skály. Kde tento deset metrů vysoký monument stál až do německé okupace?

a) v Lánech
b) v Rudce u Kunštátu
c) v Hodoníně

Než se rozhodlo o tom, že naší měně zůstane rakousko-uherské označení „koruna“, byly ve hře i další názvy. Čím mohli Češi platit?

a) jedním Garikem
b) jedním Rašínem
c) jedním Tatíčkem

Po vzniku Československa byla první dva roky naše vlajka jen dvojbarevná, modrá barva byla přidaná až dodatečně. Kdo je autorem ideje návrhu vlajky s modrým klínem?

a) akademický malíř Václav Brožík
b) archivář ministerstva vnitra Jaroslav Kursa
c) vlastenec a spisovatel Alois Jirásek

První československý ministr zahraničí Edvard Beneš vydržel ve funkci přes 17 let. V kolika vládách zasedal?

a) v devíti
b) ve dvanácti
c) v patnácti 

Kdo se stal obětí jediného dokonaného atentátu v naší moderní historii?

a) první ministr financí Alois Rašín
b) ministr národní obrany Václav Klofáč
c) jeden z „Mužů 28. října“ Jiří Stříbrný

Který diktátor obdržel za kladný postoj k nezávislosti Československa nejvyšší státní vyznamenání: Řád bílého lva?

a) Adolf Hitler
b) Benito Mussolini
c) Josif Stalin 

Jak si v letech 1952–87 připomínal 28. říjen komunistický režim?

a) jako den nezávislosti
b) den samostatnosti
c) den znárodnění

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 5 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 6 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 9 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 11 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 12 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 12 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 13 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...