Kritické scénáře se nenaplnily, zátěž nemocnic ale bude velká. Jaký je možný vývoj epidemie?

3 minuty
Události: Možný vývoj epidemie
Zdroj: ČT24

Počty nakažených už pátý den v řadě klesají. Tento trend bude podle očekávání statistiků pokračovat, ovšem jen pozvolně. Nemocnice tak čeká dále vysoká zátěž. Přestože některé z nich už dosáhly vrcholu v počtech hospitalizovaných, celorepublikově tato čísla porostou minimálně ještě tento týden. V pondělí laboratoře odhalily 15 541 nakažených.

Například na oddělení KARIM motolské nemocnice mají devět pacientů. Z toho dva na mimotělním oběhu, další dva z něj mohli díky zlepšení stavu odpojit. Počet hospitalizovaných se tu ale během minulého týdne téměř nezměnil.

„Naštěstí se ty kritické scénáře nenaplnily, situace v celé republice zhruba týden stagnuje. Nechci říct, že to je snad optimistický výhled, ale vypadá to tak,“ myslí si přednosta KARIM FN Motol a vedoucí Národního dispečinku lůžkové péče Tomáš Vymazal.

Na motolský urgentní příjem mezitím dál přivážejí pacienty s potvrzeným covidem nebo podezřením na něj. Za posledních sedm dní to bylo z 388 sanitek 55 covid pozitivních pacientů. Na celkových číslech ale vidí pokles. V úterý dopoledne tu ležela zhruba devadesátka covidových pacientů.

„Teď jsme, zdá se, narazili na strop. Ale je pravda, že my jsme v Praze, a Praha je přece jenom více naočkovaná a má taky i větší kapacity, takže uvidíme, protože na Moravě je situace určitě složitější,“ uvedl ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

Vysoká zátěž o Vánocích

Všude po republice ale zdravotníci využívají pomoc už více než pěti set vojáků. Šest jich v úterý ráno nastoupilo na Bulovku, další čtyři třeba v Olomouci. Tam se zapojí do péče o nejtěžší pacienty na ARO.

„Budou tady počítám tak dlouho, jak bude potřeba. Je pravda, že v našem kraji nemoc již kulminovala, a teď to zatížení nemocnice zůstává na stejné úrovni, anebo se mírně snižuje,“ uvedl ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky budou počty lidí s covidem, kteří končí v nemocnicích, růst ještě nejméně týden.

„Pořád to varování je, že se musíme připravit na více než sedm tisíc hospitalizací v jednom dni,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Ještě o Vánocích ale bude zátěž nemocnic vysoká, hospitalizovaných bude totiž ubývat jen pozvolně. Podobně jako počtů nově nakažených.

„Pokud bychom klesali tempem, které teď naznačuje třeba i hodnota reprodukčního čísla, tak by ten průměrný denní záchyt mezi týdny klesal třeba o dva, tři tisíce týdně,“ řekl Dušek.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v Událostech, komentářích sdělil, že se skutečně zdá, že jsme za vrcholem vlny, epidemie ale bude ještě nějaký čas stagnovat, případně klesat pomalu. U hospitalizací očekává zlom o vánočních svátcích. Nemůžeme si prý ale říct, že „je to za námi.“

„Já bych chtěl všechny poprosit, pokud je to jen trochu možné, aby se snažili vánoční svátky trávit v co nejužším rodinném kolektivu, protože skutečně skrze Vánoce se ta situace může zhoršit,“ sdělil.

11 minut
Události, komentáře: Vývoj pandemie v Česku
Zdroj: ČT24

Jaká budou čísla?

Podle dosavadního trendu by ve středu měly statistiky vykázat pod 20 tisíc nově nakažených za úterý, ve svátečním týdnu by se maxima mohla pohybovat už kolem 13 tisíc.

Po Vánocích je ale pravděpodobný další růst. Záležet bude zejména na proočkovanosti posilující dávkou. Pro ni si přišla zatím polovina lidí s nárokem. Třetí dávka výrazně snižuje riziko hospitalizace. Ani na motolském oddělení KARIM se teď o nikoho takového nestarají.

V pondělí laboratoře odhalily 15 541 pozitivně testovaných, zhruba o dva tisíce méně než minulé pondělí. Počet nakažených tak v mezitýdenním srovnání klesl pátý den v řadě.

I reprodukční číslo se drží pod zlomovou hranicí jedna, aktuálně je na hodnotě 0,86. Dolů znovu šla také sedmidenní incidence, teď dosahuje hodnoty 1049.

Nejrychleji se virus stále šíří na Moravě. Ve Zlínském kraji se počet nakažených drží nad hranicí třinácti set. Následují kraje Olomoucký, Pardubický, Jihomoravský a Vysočina. V nemocnicích leží s covidem šest a půl tisíce lidí. Přes tisíc jich je ve vážném stavu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 59 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...