Praha - Výtvarník skupiny Ztohoven Roman Týc nespáchal konfliktem se strážníky trestný čin, rozhodl soud a případ poslal městskému úřadu k posouzení o přestupku. Státní zástupkyně Týce vinila z násilí na úřední osobě, za což hrozí až čtyřleté vězení. Proti rozhodnutí si podala stížnost. Týc se podle obžaloby v únoru vmísil do sporu policistů s řidičkou, byl agresivní a muže napadal. Umělec vidí celou věc přesně opačně a tvrdí, že strážníci ho zbili. Celou kauzu ale spíš než za osobní spor považuje za systémový problém. Úřad městské části Praha 1 už také rozhodl, že nedošlo k přestupku, když si členové skupiny Ztohoven pozměnili fotografie na občanských průkazech.
Konfliktem se strážníky Týc trestný čin nespáchal
Týc, vlastním jménem David Hons, podle návrhu na potrestání 22. února kolem 22:30 přistoupil ke dvěma městským strážníkům a slovně je napadal. Městští policisté ho proto vyzvali, aby toho nechal. Výtvarník údajně neuposlechl a vstupoval prý „do jejich osobního prostoru“.
Podle stanoviska státní zástupkyně Karolíny Fialové nereagoval ani na výzvy, aby se legitimoval, a proto se ho strážníci rozhodli předvést na služebnu. Upozornili prý Týce na to, že proti němu mohou být použity donucovací prostředky. Obžalovaný se však při jejich použití začal bránit a údajně udeřil strážníka Jana Motyčáka loktem do spánku.
Roman Týc po verdiktu:
„Paní soudkyně řekla, že ta věc se neudála tak, jak popsali původně strážníci, že došlo k útoku a napadení úřední osoby, a to je pro mě podstatné.“
Strážníci mu proto nasadili pouta, ale on se dál bránil a podle žalobkyně při nastupování do vozu udeřil strážníka do nosu. Poté mu údajně ještě plivl do obličeje. Při převozu na oddělení kopal do dveří auta a navaloval se na vedle sedícího strážníka.
Týc dnes před soudem vypověděl, že z jeho pohledu se událost odehrála jinak. Cestou z divadla prý viděl, jak paní před strážníky brečí, a proto k nim šel. Podle něho jej strážníci k prokázání totožnosti nevyzvali, navíc ho při nastupování a uvnitř vozu několikrát udeřili, pravděpodobně prý teleskopickým obuškem. Odmítl také to, že by plival. Podle Týce je situace, kdy strážníci donutí ženu k pláči, šílená.
„Je potřeba se postavit na stranu někoho, kdo potřebuje ochranu. Ale vždy to musí být jednání adekvátní a nesmí to překročit určitou mez. A já si myslím v tomto případě, že jste tu mez trochu překročil,“ uvedla v rozhodnutí soudkyně Helena Králová.
Změnu fotek na občankách úřad jako přestupek nevyhodnotil
Členové výtvarné skupiny Ztohoven, kteří si pozměnili fotografie na občanských průkazech, se přestupku nedopustili. Rozhodl o tom Úřad městské části Praha 1, který případ odložil. Dvanáct umělců kvůli tomu také čelilo obžalobě z poškozování cizích práv. Hrozilo jim až dvouleté vězení, soud však v prosinci jejich jednání jako trestné neposoudil, a případ proto postoupil městské části s podezřením na spáchání přestupku. „Došlé oznámení neodůvodňovalo zahájení přestupkového řízení,“ řekla mluvčí úřadu Veronika Blažková.
Občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem, při kterém se na počítači ze dvou tváří vytvoří obličej jeden s rozeznatelnými rysy obou původních podob, vystavila skupina v polovině roku 2010 v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K. Chtěla tím prý upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku. Skupina v projektu využila toho, že při pořízení občanského průkazu lze donést úředníkům již hotový portrét.