Klaus ocenil psychiatra Cyrila Höschla čestnou plaketou

Praha - Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě vyznamenal psychiatra Cyrila Höschla. Při příležitosti jeho 60. narozenin mu předal Zlatou plaketu prezidenta republiky. Höschl je mezinárodně uznávanou kapacitou ve svém oboru. Kromě vedení Psychiatrického centra v Praze a přednášení na univerzitách je například prezidentem Evropské psychiatrické asociace. Kromě odborné činnosti se zasloužil také o popularizaci psychiatrie a usiluje o to, aby obor ztratil společenské stigma.

„Já to beru především jako ocenění za určitou viditelnost, kterou se podařilo pro poměrně zanedbaný obor za posledních dvacet let vydobýt, trochu posunout veřejné vnímání toho stigmatu, který tento obor s sebou od středověku přináší, stigmatu něčeho negativního, o čem veřejnost raději nechce ani vidět ani slyšet,“ řekl Höschl ČTK po přijetí u prezidenta. Klaus při předání plakety zdůraznil, že Höschl je ve svém oboru znám nejen v ČR, ale i ve světě. Ocenění si podle něj zaslouží nejen za svou činnost v psychiatrii, ale i za širší veřejné působení.

Höschl se specializuje na neuroendokrinologii a psychiatrii. Na svém kontě má více než 100 vědeckých prací, článků a recenzí, mimo jiné monografie Nejdůležitější neuroendokrinní testy v psychiatrii (1986) a Neuroendokrinologie v psychiatrii (1989). V 80. letech přednášel v Kanadě a USA a do čela Psychiatrického centra (dříve Výzkumný ústav psychiatrický) nastoupil v roce 1990. Kromě toho zastával i řadu dalších významných funkcí. V současné době je profesorem psychiatrie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde byl v letech 1997 až 2003 proděkanem, a na Lékařské fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích.

V roce 1996 se také neúspěšně ucházel o senátorský mandát za ODA. V Praze 8 však v konkurenci kandidátů za ODS a ČSSD skončil v prvním kole na třetím místě. O rok později se o něm uvažovalo jako o možném ministrovi vlády Josefa Tošovského.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Případ údajného obřího podvodu míří k soudu, škoda přesahuje půl miliardy

Státní zástupce obžaloval čtyři lidi z rozsáhlých investičních podvodů s kryptoměnou PlatonCoin v souvislosti s projektem Platon Life. V rozsáhlé obžalobě je viní z podvedení 2732 klientů, kterým pod příslibem výhodného zhodnocení vložených peněz způsobili škodu přes 540 milionů korun. České televizi to sdělil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací hrozí skupině v případě odsouzení až desetiletý pobyt za mřížemi.
před 5 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 6 hhodinami

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 10 hhodinami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci. Hrad vzkázal, že rozhodnutí plně respektuje.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 14 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...