Jak se získává autorita a proč se ztrácí? Kdo je dnes skutečná autorita a kdo má důvěru? Odpovědi na tyto otázky hledalo nové vydání Fokusu Václava Moravce. Pozvání přijali vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, generál Petr Pavel, snowboardcrossařka Eva Samková, neurovědec Aleš Stuchlík, lékařka a politička Zuzana Roithová a překladatel a diplomat Tomáš Kafka.
Kde se bere autorita? Odpovědi hledal Fokus Václava Moravce
Neurovědec Stuchlík upozornil, že autorita se dá chápat buď jako osobnost, která autoritu má, nebo jako koncept vztahu, kde je autorita uznávaná druhou stranou. „Výrazně to souvisí s tím, že náš mozek je sociální a schopen definovat naše sociální postavení v rovině dominance nebo submisivity. To vede k tomu, že některé rysy respektujeme a vážíme si jich,“ říká.
Autorita se pojí se schopností zaujmout pozornost, formulovat vizi, normu nebo kolektivní identitu a se schopností vyvolávat emoce. To může být podle Stuchlíka i stinnou stránkou ve chvíli, kdy u následovníka emoce převáží nad kritickým myšlením. „Vyšší potenciál vidím v autoritě přirozené, méně direktivní, formující.“
Věda podle něj svede rozlišovat i autoritu mužskou a ženskou, kdy u mužů se statisticky častěji vyjevuje autorita dominantnější a zaměřená na plnění úkolů, u žen autorita transformativní spojená se schopností být citlivější vůči potřebám druhých.
Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová potom shodně konstatovali, že formální autorita má své limity a přirozená, neformální autorita je i v justičních či armádních institucích žádoucí a mnohdy nezbytná. „Aby žalobce a moc, kterou uplatňuje, dosáhli úspěchu, je nezbytné, aby byl i státní zástupce vnímaný jako skutečná autorita, která v sobě snoubí autoritu přirozenou a formální.“
Záznam celého pořadu naleznete ve videu.