Karel IV. 700letý: Oslavy mají být „nejlepší“, přitom levné

Praha – Karel IV. proslul jako významný středověký středoevropský politik, mocný šlechtic a panovník a dnes představuje symbol největšího rozmachu české moci. Před devíti lety získal v anketě České televize titul Největší Čech a nyní začínají přípravy na 700. výročí jeho narození. Pozdější král Karel opustil lůno královny Elišky 14. května 1316. Během dvou let chtějí organizátoři připravit akce, které panovníka, jenž byl již na svém pohřbu poprvé označen za Otce vlasti, představí z mnoha pohledů – jako českého a evropského státníka, myslitele, cestovatele, zakladatele univerzit a měst i zbožného panovníka. Organizátoři oslav zatím spustili internetový portál, který se má stát jejich ústředím. Fyzickým ústředním bodem potom bude výstava v Domě U Kamenného zvonu na jaře a v létě 2016.

Z českých králů patřil Karel IV. k těm, kteří ovládali největší území – byť rozhodně nebyl nejmocnější. Na to si mohou dělat nárok spíše někteří absolutističtí Habsburkové. Avšak na rozdíl od Ferdinanda I. či Karla VI. je Karel IV. považován za „našeho“ – sice měl podobně „ředěný“ přemyslovský původ jako pozdější vládci, ale na rozdíl od nich se považoval za českého šlechtice a sídlem své moci učinil Prahu, ze které se po vzniku Nového Města stalo třetí největší město Evropy. Jako takový je dodnes uznáván a přetrvává v povědomí jako největší z českých králů.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) letos inicioval přípravu oslav 700 let od narození prince Václava, který později přijal jméno Karel a číslo IV používal jako čtvrtý římský král toho jména. Na přípravné setkání pozval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), svůj protějšek z Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), arcibiskupa pražského Dominika Duku, rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu či předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. „Oslavy 700. výročí Karlova narození musí být koncipovány tak, aby je současná Evropa zaznamenala. Nejsme jistě jediní, kdo si chce narození Karla IV. připomenout. Tím důstojnější charakter by naše oslavy měly mít. Měly by být prostě nejlepší,“ představil Milan Štěch rozsah plánovaných oslav. Na druhé straně mají být „nejlepší“ oslavy levné. „Nebudou to velká čísla. Budeme chtít udělat důstojné oslavy za co nejméně peněz,“ řekl Štěch Českému rozhlasu.

Bohuslav Sobotka:

„Je šťastným nápadem začít přípravu na to důležité výročí včas, v dostatečném časovém předstihu, abychom se mohli připravit a koordinovat všechny důležité iniciativy.“

Vzpomínka na 700 let od narození prvního muže, který byl současně králem českých zemí a Svaté říše římské, by podle Štěcha měla připomenout plný rozsah jeho života a mít tím pádem celoevropský rozměr. „Karel IV. byl osobností evropského formátu. České země miloval, tady byl základ jeho říše, odtud pocházel rod jeho matky, ale přivlastňovat si Karla jen pro sebe nemůžeme – my ani kdokoli jiný. Myslel evropsky, jednal evropsky a měl také evropskou odpovědnost a evropský význam,“ poznamenal předseda Senátu. Předseda sdružení Otec vlasti, které přípravy oslav koordinuje, Ondřej Chrást dodal, že jubilejní akce mají představit Karla IV. „jako stavitele, jako mecenáše, jako diplomata. Cíle výročí jsou zapojit co největší počet spolků, veřejných institucí i individuí.“

Do oslav se zapojí i Česká televize, která je spolu s Českým rozhlasem hlavním mediálním partnerem. „Budeme chtít výročí pojmout programově jak z hlediska dokumentárních filmů, tak z hlediska zpravodajství. Dokonce přemýšlíme i o natočení dramatického filmu,“ přiblížil generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Přípravy budou směřovat ke 14. květnu 2016 – okamžiku, kdy uplyne 700 let od narození dědice české koruny. Pozdější Karel IV. vděčil za své úspěchy svým výjimečným státnickým a diplomatickým schopnostem, ale i dědictví svých předků – spojil linie Přemyslovců a Lucemburků, kteří se počátkem 14. století stali významnými hybateli evropské politiky. Na rozdíl od otce Jana, který svoji evropskou politiku financoval i zastavováním českého královského majetku, však považoval české země za svůj domov a Prahu za sídelní město. Spolu s otcem prosadil povýšení pražského biskupství na arcibiskupství a položil základní kámen nové katedrály. Sám potom nechal postavit Nové Město pražské a založil v Praze univerzitu. Současný rektor univerzity Tomáš Zima připomněl, že právě ona je spolu s arcibiskupstvím jedinou institucí, jejíž vznik král Karel inicioval, která dodnes existuje. „Ale to, co kolem sebe dennodenně vidíme, je trvalá hodnota,“ doplnil Ondřej Chrást.

Českým zemím vládl Karel od smrti svého otce v anglicko-francouzské bitvě u Kresčaku, téhož roku se stal římským králem. V roce 1355 potom získal i prestižní císařský titul. Karel IV. zažil i řadu neúspěchů, nepodařilo se mu na generálním sněmu prosadit český zákoník, v evropském kontextu se mu v závěru života nepodařilo zabránit papežskému schizmatu. Karel IV. zemřel 29. listopadu 1378 a krátce poté se Evropa propadla do sporů a nakonec i náboženských válek, které semlely jak Karlovy syny Václava a Zikmunda, tak podstatnou část jeho někdejší říše.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 4 hhodinami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 4 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 4 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 6 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 8 hhodinami
Načítání...