Je nutné zkoumat úmysl pachatele, řekli odborníci ke kauze plakátů SPD

24 minut
90′ ČT24: Právní experti k jednání mandátového a imunitního výboru
Zdroj: ČT24

Na jedné straně svoboda slova, na straně druhé hrozba šíření nenávisti. Vymezit hranici, kde jedno už převažuje nad druhým, je obtížné a většinou se posuzuje případ od případu, zaznělo v Devadesátce ČT24. Debata ožila kvůli požadavku policie na vydání předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání za údajné podněcování k nenávisti v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní SPD.

Poslance kvůli nezávislosti rozhodování zákonodárného sboru chrání imunita. Nelze je stíhat za hlasování či projevy v parlamentní komoře, zákonodárce podléhá jen disciplinárnímu řízení. V ostatních případech platí, že poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu sněmovny. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se v úterý neshodl na stanovisku, zda doporučit Okamuru k trestnímu stíhání vydat.

Ústavní právník Marek Antoš v 90' ČT24 zmínil, že je osobně pro větší míru svobody projevu oproti principu rovnosti. „To, že se mi něco nelíbí, že mě možná něco pobuřuje nebo šokuje, to, že si myslím, že by se nějak neměla vést volební kampaň, mě ještě automaticky nevede k tomu, že si budu myslet, že to je něco, co by mělo být trestné,“ zmínil.

Přesto ale Antoš uvedl, že kdyby seděl v mandátovém a imunitním výboru, šéfa SPD by k trestnímu stíhání vydal. „Bez ohledu na to, o jaký případ v tomhle jde, a bez ohledu na to, co si myslím o tom, jestli to, co bylo spácháno, byl, nebo nebyl trestný čin, hlasoval bych pro vydání v zásadě vždycky,“ prohlásil. „Myslím si, že poslanci by měli mít rovné postavení, a to znamená, že pokud není nějaký silný důvod k tomu hlasovat proti, tak podle mě by měl být poslanec vydán,“ vysvětlil.

Trestný čin podněcování k nenávisti musí být ze své skutkové podstaty proveden veřejně, což se v případě plakátů SPD stalo, podotkl odborník na trestní právo Tomáš Gřivna, který byl rovněž hostem pořadu. „Vždycky je třeba také zkoumat, jaký byl úmysl pachatele, to znamená nejen, jak se to jeví navenek, ale i (...) co takovým sdělením sleduje,“ popsal také.

Dále prohlásil, že trestní právo je ten nejzazší prostředek a mělo by se aplikovat až u věcí, které jsou „jasné“. „I když tím, jak se v tom posouvají hranice, tak to, co nebylo jasné před lety, může být třeba už jasnější nyní. Je tam nějaký vývoj, stejně jako u jiných druhů kriminality,“ zmínil Gřivna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu 26 lidem, kteří byli v kontaktu s pacientem Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
před 1 hhodinou

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 4 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 14 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 15 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 19 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...