Jakubková rozpočet nepodpořila

Praha - Poslankyně Strany zelených Věra Jakubková nepodpořila návrh státního rozpočtu na příští rok. Koalici se ho ale přesto podařilo prosadit i bez jejího hlasu. Ruku pro něj zvedli dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Jakubková sice zůstala ve sněmovně, ale hlasování se nezůčastnila. Pro koalici byla tato varianta příznivější, než kdyby hlasovala proti rozpočtu. Chyběl jí jeden hlas, zároveň se ale snížilo kvorum potřebné pro jeho schválení. „Nechci hlasovat proti rozpočtu. Reformy potřebujeme, ale v současné době rozpočet nevypadá tak, abych pro něj hlasovat mohla,“ řekla Jakubková.

Poslankyně zelených podala několik pozměňovacích návrhů, které měly nahradit chyby v rozpočtu. Největší výhrady měla k financím na Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Stavby do tohoto fondu jsou podle ní zařazovány bez řádného výběru a nehodnotí se jejich ekonomická, dopravní či společenská potřebnost. Uvítala by proto, kdyby vláda schválila analýzu, která se bude zabývat potřebností a porovnáváním jednotlivých staveb. 

Vládní rozvrh peněz na dopravu podle Jakubkové ignoruje koaliční dohodu. „Myslím, že máme velmi málo prostoru oproti tomu, co jsme vyjednali v koaliční smlouvě,“ uvedla. Více peněz z rozpočtu by podle ní mělo směřovat například na železnice, trolejbusy, tramvaje či metro. Dopravní stavby se staví neefektivně. „Jsou to i nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu,“ dodala.

Jakubková má výhrady především ke stavbě pražského okruhu, k rychlostním komunikací R52, R55 a dálnici D3. Není podle ní jasné, v jaké variantě mají vzniknout. „Chtěla jsem ty stavby z rozpočtu vyřadit a na jejich místě podpořit železniční stavby, opravy, údržbu, železniční přejezdy,“ řekla. „Velká část toho fondu je financována veřejnými prostředky a mně záleží na tom, jak se s nimi zachází,“ uvedla.

Změny v dopravní politice se podle Kateřiny Jacques s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS) snažil vyjednávat celý poslanecký klub zelených. Zelení od něj získali některé záruky týkající se investic do městské hromadné dopravy a rozdělení peněz z fondu dopravy. V situaci, kdy zelení mají šest poslaneckých mandátů a ODS 81, může být koaliční dopravní politika podle Jacques těžko „stoprocentně zelená“. 

Jakubková zdůraznila, že její postoj k rozpočtu vyplynul pouze z věcných výhrad proti dopravní politice a nemá žádnou návaznost na spory ve Straně zelených. „Vyjednávání jsem vedla dlouhou dobu, ale nezdá se mi, že bych dosáhla nějakých významnějších pokroků. Teď je důležité plnit koaliční smlouvu. Určitou dobu máme ale ještě před sebou,“ dodala Jakubková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie během adventu posiluje hlídky, aktivnější jsou ale i kapsáři

Ozbrojení policisté jsou tradiční a již standardní součástí bezpečnostních opatření během období adventu. Na řadě míst je doplňují i městští strážníci. Vlastní bezpečnostní opatření zavádějí i některá města. Například vjezdy na náměstí, kde jsou trhy, osazují zábranami. Podle policie jde nicméně v celé šíři o preventivní opatření.
před 4 hhodinami

Klasickým restauracím přebírají zákazníky fastfoody. A přibývá jich

Restauracím rychlého občerstvení se v tuzemsku daří a podle provozovatelů pokladních systémů přebírají část zákazníků tradičním podnikům. Zavedené řetězce rozšiřují síť svých poboček a přicházejí i nové značky, které jsou zaměřené i na zdravější stravování. Provozovatelé i analytici očekávají další růst fastfoodového sektoru. Lidé podle nich stále častěji vyhledávají rychlost, jednoduchost a moderní prostředí.
před 6 hhodinami

Středula a Zajíček v Duelu ČT24 mluvili i o tom, že se Babiš vzdá Agrofertu

„Pokud bude sledovat obvyklé zahraniční modely, mělo by být dostatečné,“ zhodnotil avizované řešení střetu zájmů pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše (ANO) prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS). Babiš před pár dny uvedl, že akcie Agrofertu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce. Potomci předsedy ANO získají firmu až po jeho smrti. „Ten signál je jasný, ale je potřeba kontrolovat, jak svá slova bude Babiš praktikovat,“ poznamenal šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Martinem Řezníčkem debatovali také o průměrné mzdě či zadlužení státu.
před 6 hhodinami

Průzkum: Dle většiny lidí se Turek na ministra nehodí. Motoristé náhradu nehledají

„Je jasné, že polarizuje společnost,“ řekl v Otázkách Václava Moravce o nominantu na ministra životního prostředí Filipu Turkovi (za Motoristy) předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný. To potvrzuje i výzkum Kantaru CZ pro Českou televizi, v němž většina respondentů uvedla, že Turek není vhodným kandidátem na ministra. Podle ministra průmyslu v demisi Lukáše Vlčka (STAN) je Turek nekompetentní a do vlády nepatří. S europoslancem Alexandrem Vondrou (ODS) a místopředsedou sněmovny Patrikem Nacherem debatovali také o střetu zájmů Andreje Babiše (oba ANO) a rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Turek na pondělní jednání s Pavlem ze zdravotních důvodů nedorazí, oznámil Hrad

Kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek v pondělí nedorazí na plánované jednání s prezidentem Petr Pavlem. V neděli pozdě odpoledne to oznámil Hrad s tím, že se Turek omluvil ze zdravotních důvodů. Dříve mluvčí Motoristů Barbora Šťastná uvedla, že poslanec podstupuje vyšetření a intenzivní medikaci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zavoral a Novák diskutovali o možných změnách financování médií veřejné služby

Budoucí koaliční vláda ANO, SPD a Motoristů avizovala, že nahradí koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média přímou platbou ze státního rozpočtu. Podle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) by změna mohla vstoupit v platnost nejdříve od roku 2027. O možných dopadech této změny v Otázkách Václava Moravce hovořili generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral a předseda Rady České televize (ČT) Karel Novák. Pozvání do pořadu nepřijali dva kritici současného modelu financování médií veřejné služby – místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov a někdejší předseda Rady ČT a současný radní Pavel Matocha.
před 10 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 12 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 12 hhodinami
Načítání...