Jak se jmenují naše děti? Tereza a Jan, Elvíra a Monty Pepa

Praha - Nejoblíbenějšími jmény v Česku, která rodiče loni dávali svým dcerám a synům nejvíce, byla Tereza a Jan. Velmi často vybrali pro své potomky také jméno Eliška, Adéla a Anna nebo Jakub, Tomáš a Adam. Postupně přibývá ale i dětí s cizokrajnými a neobvyklými jmény. Informovala o tom Eva Kortanová z Českého statistického úřadu. Letos v lednu podle ní žebříček oblíbenosti stále vedla Tereza, Jana ale na první příčce vystřídal Jakub. Tereza hraje u rodičů v Česku prim už od roku 1999, kdy statistici začali dávání jmen pravidelně sledovat. U chlapců se v čele seznamu střídá Jan s Jakubem.

„Těžko říct, jak to bude vypadat dál, jestli třeba Terezek nebude už ve školkách a školách moc,“ řekla statistička. Podle ní se „skokanem roku“ loni stalo jméno Matyáš, které skončilo na jedenáctém místě a letos v lednu bylo už šesté. Před pár lety přitom nebylo ani v první dvacítce.

Loni se v Česku narodilo bezmála 57 000 děvčat. Jméno Tereza dostalo téměř 2 700 z nich. Skoro 2 500 holčiček pojmenovali rodiče Eliška. Narodilo se i zhruba 1 890 Adél a 1 842 Aniček. Janů v Česku přibylo 3 200. Na svět přišlo i 3 115 Jakubů, 2 560 Tomášů, skoro 2 160 Adamů a 2 055 Davidů. Celkem se narodilo 60 220 chlapců.

Častý je také případ, kdy dítě dostane jméno po rodičích. „Dokonce malí Zdeňkové dostali až ze 73 procent jméno po otci. Kdežto u holčiček byla nejvíce předávaný jménem Jana, 29 procent malých Janiček dostalo jméno po mamince,“ uvedla Eva Kortanová.

Aashinya, Gaoxiang, Oleksandra, Bilguut, Křišťan či Jošt

I když čeští rodiče volí obvykle tradiční jména, podle Kotanové postupně přibývá jmen cizokrajných. Loni se mezi nimi objevila třeba Aashinya, Biqi, Fathija, Gaoxiang, Imana, Oleksandra či Zlatica. Rodiče sáhli i po starém jméně Malvína, Klementýna, Elvíra či Filoména. Matrikáři zapsali také počeštěné varianty cizích jmen - Šanel či Mišela.

Chlapci pak dostali třeba jméno Abdoul, Bilguut, Dmytro, Spiros či Thang. Rodiče se přiklonili ale i ke staročeským jménům jako Horymír, Křišťan či Jošt. Kotanová řekla, že se mnohem častěji začínají dávat také dvě jména jako třeba Anna Marie. Nejneobvyklejším z takových „dvojitých jmen“ byl loni zřejmě Monty Pepa.

„V případě, že rodiče přijdou s nějakým netradičním jménem, nesmí to být jméno zkomolené, nesmí mít sourozenci stejná jména, nesmí být jméno hanlivé,“ říká statistik Miroslav Šimek. Například v roce 2001 matrikář odmítl zapsat jméno Půlnoční bouře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 3 hhodinami

Je-li Ústavní soud obviňován z aktivismu, je to obvinění z neznalosti, říká Rychetský

„Když někdo vyčítá politický aktivismus Ústavnímu soudu, tak to je Čech, který neví, jaká je role Ústavního soudu. Ona je politická. On řeší politický spor mezi ústavními institucemi,“ zdůraznil v pořadu Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem emeritní předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský, který dodal, že ÚS si nevybírá, co bude soudit. „Musí soudit to, co mu aktivní legitimovaný subjekt předloží,“ poznamenal.
před 4 hhodinami

AfD je démonizována a čelí diskriminaci, prohlásili Klaus a Okamura na konferenci

Bývalý český prezident Václav Klaus a předseda české Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v pátek vystoupili na konferenci, kterou v německém Spolkovém sněmu uspořádala strana Alternativa pro Německo (AfD). Klaus odsoudil „démonizaci“ strany, kterou loni německá civilní tajná služba označila za prokazatelně pravicově extremistickou. Podle Okamury čelí AfD v Německu diskriminaci. Popřál jí, aby konečně vyhrála volby a usedla v německé vládě.
před 5 hhodinami

Teplotní rekordy v pátek ohlásily desítky stanic. Podívejte se

Česko v posledních dnech sevřely mimořádně vysoké teploty. V pátek padl první teplotní rekord už po jedenácté hodině dopoledne. Nejtepleji bylo stejně jako v několika předchozích dnech v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 38,1 stupně Celsia. Rekordní hodnota pro 26. červen to ale pro tuto stanici není, v roce 2019 tam bylo ještě o osm desetin stupně tepleji. Rekordy pro 26. června padly na 66 ze 171 stanic, které měří více než 30 let, což představuje 39 procent.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Loňský blackout byl souběh událostí, potvrdili mezinárodní experti

Rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka loni v červenci byl podle skupiny mezinárodních expertů souběhem několika vzájemně nezávislých technických a provozních událostí. Výsledky šetření jsou tak v souladu s loňským vyšetřováním českého provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Experti i pracovní skupina vedená Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) zároveň pro předcházení podobným incidentům vydali soubor doporučení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vnitro porušilo práva SPD zařazením do zprávy o extremismu za rok 2022, rozhodl soud

Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), když ho zařadilo do zprávy o extremismu za rok 2022, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Omluvu hnutí ale nepřiznal. Rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Městskému soudu v Praze. Ministerstvo vnitra sdělilo, že vyčká na písemné vyhotovení rozsudku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...