Jak pojmenovat svátek 17. listopadu?

Praha – Jak se bude jmenovat státní svátek, který slavíme 17. listopadu? Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička vyzval politiky k obnově státního svátku Mezinárodního dne studentstva. Svátek by se podle něj měl jmenovat Mezinárodní den studentstva – Den boje za svobodu a demokracii. Jeho návrh teď předložili v Poslanecké sněmovně komunisté. Důvodem je, že se role studentů ve zlomových událostech našich dějin vytrácí z našeho povědomí. Rusnokova vláda k návrhu přijala neutrální stanovisko.

V československém kalendáři byl 17. listopad zapsán jako Mezinárodní den studentstva. V roce 1990 byl přejmenován na Den boje studentů za svobodu a demokracii. O devět let později, den před jeho 60. výročím, byl svátek přejmenován na Den za svobodu a demokracii. Tak se svátek jmenuje dodnes. „To je jednou z příčin, proč se zejména v povědomí mladé veřejnosti a de facto i z národní historické paměti znalosti o listopadových událostech roku 1939 vytrácí a společně s tím bohužel rovněž jejich význam a odkaz,“ uvedl Vodička, který vyzval politiky k nápravě.

17. listopad coby mezinárodní den studentstva byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně. Svátek měl vyjádřit hlubokou úctu k popraveným a uvězněným československým studentům, kteří dali jako první v Evropě podnět k masovému odporu proti nacistickým okupantům. Nebýt studentů 17. listopadu 1939, nebyl by ani listopad 1989. „Smutné je, že jediný mezinárodní svátek mající původ v českých zemích byl přejmenován právě u nás,“ dodal Vodička.

Názory na to, zda státní svátek přejmenovat, či nikoliv, se různí. „Současné pojmenování je nepochybně v pořádku,“ myslí si například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Faktem je, že události 17. listopadu '39 jsou překryty událostmi z roku '89 a domnívám se, že by se pro připomenutí lidí, kteří tehdy zahynuli, mohlo udělat trochu víc. Dlužíme jim to. Ale název svátku bych neměnil. Je dostatečný,“ dodal historik z ÚSTR Libor Svoboda. 

11 minut
Přejmenovat? Pro a proti
Zdroj: ČT24

Podle Svobody by se mělo o událostech listopadu 1939 na školách více hovořit. „Většina studentů říká, že v dějepise končí výuka druhou světovou válkou nebo první republikou. Učitelé toto období nechtějí učit. Myslím, že by se tomu mohla více věnovat i televizní publicistika,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 1 hhodinou

Je překvapivé, jak málo lidí je rozhodnutých, koho volit, říká sociolog Prokop

„U rozhodování, koho bude člověk volit, jsou klíčové vize politika a základní kroky, jak tuto vizi plánuje naplnit. Jinak není věrohodná,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem sociolog z PAQ Research Daniel Prokop. Dalšími aspekty, které dlouhodobě formují volbu, jsou podle něj ekonomika, debaty či politická aktivita. Soudí, že „voliči jsou chytřejší, než si o nich politici myslí“, je ale překvapivé, kolik je nerozhodnutých.
před 1 hhodinou

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 4 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 5 hhodinami

Děti na táboře zažívají výcvik jako v armádě

V Žítkové v Bílých Karpatech podstupuje třicet dětí ve věku od devíti do třinácti let výcvik jako v armádě. Děti si tábor, který má zázemí na někdejší armádní základně, pochvalují. Běžný den táborníků začíná hlasitým budíčkem a nástupem na rozcvičku. Přes den děti například cvičí na opičí dráze či v zákopech, učí se také základy první pomoci či topografie.
před 5 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 13 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...