Jak na kvalitu? Chládek oddělí financování základních a středních škol

Praha – Od příštího roku dojde ke změně financování regionálního školství. U středních škol by se měla odrážet potřeba pracovního trhu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). V základních školách by mělo být financování kombinací dotace na žáka a na třídu. České školství se potýká s řadou problémů – zhoršili se maturanti a starší děti na základních školách jsou horší než ti z nižších tříd. Podle výsledků testů jim mnohdy chybí motivace. A učitelé je nadchnout neumí.

Demotivovaní žáci

Podle České školní inspekce platí, že čím vyšší ročníky na základních školách, tím horší výsledky. Často dětem chybí potřebné nadšení. „Podle mě je to dané ztrátou motivace. Opravdu se domnívám, že neumíme učit tak, abychom děti motivovali. V 7. a 8. třídě přichází také puberta, kdy jsou děti v období vzdoru,“ konstatoval prezident Asociace profese učitelství Jan Korda. 

Inspekce proto doporučuje, aby se učitelé více zaměřili na inovativní metody ve výuce. Způsob a obsah vzdělávání hraje důležitou roli, myslí si i Korda, který je zároveň ředitelem základní školy. „Budeme motivovat lépe, pokud budeme učit opravdu pro život,“ konstatoval Korda s tím, že není tak potřebné testování, ale spíš sledování pokroku, jehož žáci dosáhli. 

28 minut
OVM: Chládek oddělí financování středních a základních škol
Zdroj: ČT24

„Nebezpečné“ plošné testování

Sám ministr Chládek se obává toho, že je plošné testování žáků nebezpečné. „Může se stát, že se děti budou učit jen na testovanou látku,“ poznamenal ministr. Na pořadu dne tak je testování vzorku. Největší problém českého školství tkví podle Chládka v tom, že ten samý test z cizího jazyka na úrovni 9. třídy dostali žáci 8. třídy základní školy a studenti středních odborných škol na druhém stupni. „Žáci ze základní školy měli lepší výsledky než studenti střední odborné školy s maturitou,“ upozornil ministr. 

Letošní rok také přinesl nejhorší výsledky státních maturit od roku 2011. Ze základních škol přicházejí na střední děti s horšími znalostmi. A na středních školách ke zlepšení moc nedochází. Podle Chládka je nutné změnit způsob financování regionálního školství. „Financujeme české školství za počet studentů – to znamená za kvantitu. Pokud chceme kvalitu, musíme přestat financovat za počet studentů,“ míní ministr. 

Anna Putnová (TOP 09), místopředsedkyně výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, v této souvislosti připomněla koncepci minulé vlády Petra Nečase, kde by se projevila jak náročnost studia, tak profilování jednotlivých studentů. „S tímto návrhem pracujeme,“ oznámil v OVM Chládek s tím, že chce jít ale „víc do hloubky“ – oddělit financování základního školství od toho středního.  

Chládek o změně financování

„U základního školství by šlo o kombinaci počtu žáků a kombinace na třídu tak, aby bylo snad dostupné základní vzdělání v celé republice. U středních škol je nutná analýza trhu práce. Je třeba reflektovat obory, které potřebujeme v praxi.“

Rozpočet resortu školství se příští rok překvapivě zvýší víc, než se předpokládalo. Vedle plánovaných dvou miliard určených na navýšení platů učitelů do něj ve srovnání s letošním rokem přibudou další dvě miliardy.

Už letos chce dát Chládek 300 milionů z rozpočtu svého resortu na navýšení platu pracovníků ve školství. Takzvané řetězení smluv, kvůli kterému se učitelé ocitají v létě bez práce, hodlá ministr řešit zpřísněním zákona.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řadě škol zatím chybí peníze na vánoční odměny

Část škol nevyplatila vánoční odměny. Ředitelé na ně buď nedostali dost peněz, nebo jim přišly až po výplatním termínu. Očekávají, že je zaměstnancům dají až po Novém roce. Ministerstvo školství potvrdilo, že peníze, které školám náleží, pošle příští týden. Ještě ve čtvrtek by ministerstva školství a financí měla jednat o další chybějící půlmiliardě korun. Některým školám by měly pomoct kraje.
před 44 mminutami

Armáda chce zavést administrativní odvody

Armáda navrhuje zavést administrativní odvody a těm, kteří by chtěli sloužit v případě krize se zbraní, poskytnout výcvik. Počítá s tím v nově zpracované mobilizační koncepci, kterou reaguje na zhoršenou bezpečnostní situaci a na to, že jí ubývají povinné rezervy a chybí přehled o nejmladší generaci. Plošné odvody skončily v roce 2004. Vyztužit své armády hlavně silami dobrovolníků se momentálně snaží i další evropské země.
před 1 hhodinou

Pražští zastupitelé projednají rozpočet i personální změny v radě

Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání projednají návrh rozpočtu města na rok 2026. Čeká je také hlasování o personálních změnách v radě. Z té chtějí odejít náměstci primátora Zdeněk Hřib (Piráti) a Jiří Pospíšil (TOP 09). Oba byli zvoleni do Poslanecké sněmovny. Na programu je také převod 600 milionů korun Kongresovému centru Praha či směna pozemků pro Střední odbornou školu civilního letectví. Vlastní body chce na program dostat i opoziční Praha Sobě.
před 4 hhodinami

Hnutí ANO vyloučilo desítku brněnských zastupitelů

Celostátní předsednictvo ANO ve středu vyloučilo z hnutí deset brněnských zastupitelů, kteří neopustili tamní koalici s ODS mimo jiné kvůli bitcoinové kauze. Učinilo tak na návrh krajského vedení ANO. O rozhodnutí informoval mluvčí hnutí Martin Vodička. Dosavadní brněnský šéf ANO a náměstek primátorky René Černý považuje vyloučení za politikaření, které do komunální politiky nepatří. Důvody, které vedly k tomu, že měl on a kolegové opustit brněnskou koalici, jsou podle něj vymyšlené. Stejně tak považuje za vymyšlené důvody, které vedly k vyloučení z ANO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nedokázali jsme veřejnosti vysvětlit nepopulární kroky, míní za končící vládu Kupka

Ministr dopravy v demisi a místopředseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 konstatoval, že odcházející vláda odvedla za čtyři roky spoustu intenzivní práce navzdory několika krizím. Je si vědom také chyb, jako je například špatná komunikace o důchodové reformě nebo o ceně dálničních známek. V rozhovoru s Terezou Řezníčkovou také nastínil budoucí směřování ODS, pokud na nadcházejícím kongresu dojde k jeho zvolení předsedou. „V opozici bude na každé ze stran koalice SPOLU, aby formulovala vlastní politiku,“ dodal.
před 10 hhodinami

Pavel dál počítá se schůzkou s Turkem, má k němu ale dlouhodobé výhrady

Prezident Petr Pavel stále počítá s tím, že se může sejít s původním kandidátem Motoristů na ministra životního prostředí Filipem Turkem (za Motoristy). Má nicméně dlouhodobé výhrady k tomu, jak přistupuje k faktům, právu a pravidlům. Dovede si jen těžko představit, že by cokoli tento pohled mohlo změnit. Hlava státu to prohlásila při středeční návštěvě Libereckého kraje.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Třetí den v řadě padaly teplotní rekordy

V Česku potřetí v řadě padaly teplotní rekordy. Maximum pro 10. prosinec ve středu překonalo nebo vyrovnalo šedesát ze 172 stanic, které fungují alespoň třicet let.
před 15 hhodinami

EU odložila zavedení emisních povolenek ETS 2

Zavedení emisních povolenek ETS 2 se odkládá na rok 2028. Počítá s tím právně závazný text Evropské unie o klimatických cílech, shodu členských zemí oznámil Evropský parlament. Změnu v návrhu unijní ministři životního prostředí dojednali už minulý měsíc. Do roku 2040 pak mají členské země snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti úrovni z roku 1990. Změny ještě musí formálně potvrdit Evropský parlament i členské státy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...