Herman jako první český ministr zavítá na sjezd sudetských Němců

Lidovecký ministr kultury Daniel Herman jako historicky první člen české vlády zavítá na norimberský sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení („landsmanšaftu“). Podle zástupců sudetských Němců tato návštěva přispěje ke smíření, Herman ji vysvětluje tím, že ho s česko-německou otázkou pojí rodinná zkušenost.

Herman jede na sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení na pozvání bavorského premiéra, protože největší spolková země je patronátní zemí Němců pocházejících z Čech, Moravy a Slezska.

„Český premiér Bohuslav Sobotka svému bavorskému protějšku Horstu Seehoferovi oficiálně sdělil, že česká vláda poprvé v historii pošle ministra na sudetoněmecký sjezd, a sice ministra kultury Daniela Hermana,“ potvrdila mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Schusterová.

Šéf SL Bernd Posselt Hermanovu franckou cestu uvítal. „Je to silný signál dobrého pokroku v procesu smíření,“ uvedl. Poděkoval zároveň české vládě za to, že se zasazuje o dobrou politiku sousedství v evropském duchu.

Hermanovi předcházela Bělobrádkova nahrávka

Není možné dávat rovnítko mezi etnickou a politickou příslušnost. Není možné říkat ‚Němci', když myslíme ‚nacisté', není možné říkat ‚Rusové', když myslíme ‚komunisté' nebo ‚bolševici'.
Daniel Herman

Herman má na nedělním výročním sjezdu přednést zdravici. „Řada mých příbuzných nepřežila běsnění německého nacionálního socialismu. Jsem tedy obeznámen především velmi dobře s tím, že není možné dávat rovnítko – a to je jádro mého postoje – mezi etnickou a politickou příslušnost,“ podotkl ministr. 

Ve svém chystaném projevu Herman mluví o pochopení a odpuštění. Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. Ale to podle něj nebyl konec, protože touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny „na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva a vůči německým spoluobčanům na sklonku války,“ připomíná Herman.

Jako politik se přihlašuje ke slovům politování, která po pádu železné opony v roce 1990 vyslovil tehdejší prezident Václav Havel. Uvedl tehdy, že vyhnat Němce z českých zemí byl nemorální čin, vedený nikoli touhou po spravedlnosti, ale po pomstě.

Hermanův kontakt se sudetskými Němci navíc není první. Už loni zazněla na sudetoněmeckém sjezdu slova zástupce české vlády: vicepremiér Pavel Bělobrádek poslal video se svou zdravicí, kterou sudetští Němci přivítali potleskem. Samotný Herman se každoročního setkání, jež se koná vždycky v okruhu svatodušního víkendu, mnohokrát zúčastnil jako člen Rady Česko-německého diskusního fóra, která vznikla na základě Česko-německé deklarace podepsané v roce 1997.

Konec debaty o sudetském majetku přinesl oteplení vztahů

Vztahy mezi sudetskými Němci a českou vládou se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že SL ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům při poválečném odsunu z Československa zkonfiskován.

Na loňském sjezdu také v oficiálních projevech ani jednou nebyly zmíněny takzvané Benešovy dekrety, na jejichž základě byli sudetští Němci zbaveni majetku a občanství. V minulosti přitom sudetoněmečtí představitelé pravidelně žádali zrušení těchto dokumentů, jež patřily k dekretům, které československý prezident Edvard Beneš vydával za druhé světové války a krátce po ní v době, kdy nefungoval parlament.

Filip: Herman by měl rezignovat, plive do tváře osvoboditelům

Předseda KSČM Vojtěch Filip nicméně míní, že by měl ministr kultury kvůli chystanému vystoupení rezignovat. „Potvrzení účasti ministra Hermana na sudetoněmeckém sjezdu ve dnech, kdy si připomínáme 71. výročí ukončení druhé světové války, je nejen porušením uzavřených smluv v rámci tehdejšího Německa a Československa, ale především zradou a plivnutím do tváře všem, kteří za naši svobodu položili své životy,“ sdělil Filip.

Podle premiéra Sobotky ale sudetoněmecká mise jen potvrzuje stávající dobré vztahy Prahy a Berlína, potažmo Mnichova. „Účast ministra kultury na akci, která je setkáním lidí, hlásících se ke svým českým a moravským kořenům, ale také již dlouholetým místem pravidelného setkávání Čechů a Němců, mi proto přijde jako přirozená věc,“ uvedl v dnešním prohlášení Sobotka. Zdůraznil, že je čas dívat se do budoucna a hledat to, co oba národy v Evropě spojuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP čelí náporu fanoušků. S kolonami je třeba počítat, zní od policie

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala. Na příjezdových trasách se tvořily kolony a problém byl i s parkováním. Zdržení na D1 činilo ještě po poledni ve směru od Brna ke Kývalce až 25 minut. Odpoledne se situace uklidnila, komplikace se ale čekají při odjezdu návštěvníků a v neděli. Policie je proto vyzývá, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
12:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 4 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 9 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 9 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 11 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 12 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ficovi to budou chtít státy EU po blokaci sankcí vrátit, míní Farský

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sice ustoupil, ale určitě neustoupil jen tak, něco si nechal slíbit. Dlouhodobě tím narušuje rozhodování v EU, řekl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou europoslanec Jan Farský (STAN) v souvislosti se schválením dalšího balíčku sankcí proti Rusku poté, co ho přestalo blokovat právě Slovensko. Podle Farského budou mít státy EU tendenci to Ficovi vrátit, protože svým postojem ohrožoval a omezoval jejich jednotu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...