Financování hasičů z povinného ručení u vlády narazilo

Praha – Poslanecký návrh, který měl zavést dotace hasičům z vybraného povinného ručení, se u kabinetu podpory nedočkal. Novinářům to po jednání vlády řekla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Podle ní zaujala vláda negativní stanovisko především s ohledem na možný negativní dopad na plátce povinného ručení. Podle podkladů pro dnešní jednání vláda návrh pokládá za nesystémový. Zavedení návrhu by také částečně bylo v rozporu s pravidly EU pro podnikání pojišťoven. I přes záporný postoj kabinetu se ale tímto návrhem bude zabývat sněmovna.

Myšlenka financování hasičů i z povinného ručení není nová. V minulosti sněmovna zamítla dva návrhy Středočeského a Pardubického kraje. Počítaly s tím, že z povinného ručení by šla hasičům čtyři procenta. Proti byly i pojišťovny; tvrdily například, že by musely zvýšit sazby povinného ručení. 

Podle nynějšího návrhu poslanců Rudolfa Chlada (TOP 09), Jeronýma Tejce (ČSSD), Jana Pajera (ODS) a dalších 62 poslanců by měly pojišťovny odvádět ministerstvu vnitra šest procent z vybrané částky od motoristů ročně. Hasiči by mohli tyto peníze využít na pořízení a údržbu techniky – ročně by se jednalo zhruba o 1,2 miliardy korun. 

Poslanci navrhli, aby tři pětiny vybraných peněz šly krajským sborům profesionálních hasičů. Zbytek částky by dostávaly sbory dobrovolných hasičů. Pojišťovnám, které by peníze neodvedly, by hrozila až padesátimilionová pokuta. 

Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)

Zavedení financování hasičů z více zdrojů zdůvodňují předkladatelé mimo jiné předpokládaným snižováním jejich rozpočtů kvůli úsporným opatřením. Rozpočet hasičů by se podle střednědobého výhledu ministerstva vnitra mohl do roku 2014 snížit z letošních 6,8 miliardy asi na 5,2 miliardy korun. Autoři poukazují také na to, že hasiči často zasahují při dopravních nehodách. Odvody pojišťoven jsou zavedeny v některých evropských státech.