Exministr Havlíček je po půl roce znovu náměstkem na MPO. Já bych ho tam nevzal, říká Babiš

Bývalý ministr průmyslu a obchodu ve vládě Bohuslava Sobotky Jiří Havlíček (oba ČSSD) se vrátil na pozici náměstka ministryně průmyslu a obchodu, kde před jmenováním ministrem v letech 2014 až 2017 působil. Vede sekci legislativní a provozní. Na pozici náměstka sekce technologií 4.0 nastoupil dosavadní předseda Technologické agentury ČR Petr Očko.

Havlíček jako náměstek skončil na přelomu roku, kdy bylo jeho místo zrušeno. Nyní se na ministerstvo vrací, bude šéfem nově vytvořené legislativní a provozní sekce. 

„Já bych si ho tam nevzal, je to rozhodnutí paní ministryně,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) serveru E15. Podle něj nebylo Havlíčkovo jmenování podmínkou ČSSD při koaličním vyjednávání.

Havlíček krátce před loňskými volbami podepsal memorandum o těžbě lithia u Cínovce s australskou společností European Metals Holdings. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů a lithium se stalo jedním z témat voleb do sněmovny. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné.

Narodil se 16. května 1976. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické a marketing a komunikaci na pražské soukromé škole LIGS University, kde získal titul MBA.

Ve 22 letech vstoupil do ČSSD, působil jako tajemník okresního výboru v Kutné Hoře. V roce 2000 nastoupil na ministerstvo financí jako vedoucí oddělení Ústředního finančního a daňového ředitelství. O tři roky později přešel na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde byl tři roky ředitelem kabinetu ministra. V letech 2006–2010 byl hlavním manažerem a ústředním tajemníkem ČSSD.

Věnoval se také komunální politice – za ČSSD opakovaně kandidoval do zastupitelstva Čáslavi. Ve volbách v roce 1998 a 2002 zvolen nebyl, uspěl až v roce 2006. V následujících volbách mandát obhájil, a navíc se stal 1. místostarostou města. Na post rezignoval v únoru 2014, kdy se stal náměstkem ministra průmyslu.

V této funkci do jeho působnosti na MPO spadala oblast rozpočtu a financování, legislativa, informatika a hospodářská správa. Na ministerstvu se rovněž specializoval na česko-čínskou spolupráci. Jako náměstek ministra Jana Mládka zastupoval stát v řídicím výboru Českých drah, v dozorčí radě České pošty a předsedal pracovnímu týmu pro hospodářskou politiku v tripartitě.

Od dubna do prosince 2017 byl ministrem průmyslu a obchodu v koaliční vládě ČSSD, ANO, KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. Havlíčkův předchůdce Jan Mládek byl odvolán po řadě kontroverzních výroků a především kvůli jeho postupu při řešení drahých datových tarifů tuzemských operátorů. 

Je podruhé ženatý a z prvního manželství má dceru. Ve volném čase se nejraději věnuje rodině, čte historickou literaturu a pracuje na zahradě.

Jiří Havlíček
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Dalším novým náměstkem je Petr Očko, dosavadní předseda Technologické agentury ČR. Na starost bude mít sekci „technologií 4.0“, kde by měl koordinovat podporu investic, nových technologií, připravovat a realizovat inovační strategie. Oba náměstci podle ministerstva zvítězili ve výběrových řízeních. Další změny ministerstvo podle své mluvčí neplánuje.

Během letoška se vyměnila většina náměstků

Na ministerstvu průmyslu a obchodu na přelomu roku skončil nejen Havlíček, ale i většina dalších náměstků. Dále pokračovali pouze náměstek pro sekci zahraničního obchodu Vladimír Bärtl a státní tajemník Robert Szurman.

Bývalý ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO) pak v únoru jmenoval tři nové náměstky – Eduarda Muřického, Mariána Piechu a Ondřeje Malého.

Muřický má na starosti sekci průmyslu, podnikání a stavebnictví. Piecha stanul v čele sekce fondů EU a digitální ekonomiky. Malý je náměstkem člena vlády. Muřický a Piecha prošli výběrovým řízením, které ministerstvo na začátku roku vyhlásilo na celkem pět pozic náměstků.

V druhé Babišově vládě, kterou prezident jmenoval minulý týden, se ministryní průmyslu stala podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (za ANO).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 11 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 1 hhodinou

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 1 hhodinou

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 1 hhodinou

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 2 hhodinami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 3 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 12 hhodinami
Načítání...