Europoslanci žádají EU o pomoc Čechům v Zambii

Štrasburk (Francie) – Čeští europoslanci vyzvali představitele Evropské unie k zásahu v kauze tří Čechů zadržovaných od října v Zambii. Poslanci ODS dnes dopisem vyzvali předsedu Evropské komise Manuela Barrosa, ale i ministryni zahraničí EU Catherine Ashtonovou a další komisaře, aby pomohli propuštění Čechů obviněných ze špionáže. Europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL) žádá Ashtonovou, aby v případu zasáhla „všemi dostupnými prostředky“.

Poslanci za ODS se kromě Barrosa a Ashtonové obracejí i na komisaře pro rozšíření Štefana Füleho, který je českým zástupcem v komisi, a na komisaře Andrise Piegbalse, který má v portfoliu rozvojovou pomoc. Osobní zapojení Barrosa i komisařů, jejichž portfolio souvisí se vztahy EU se Zambií, podle poslanců může pomoct řešení záležitosti se zadrženou trojicí.

Europoslanec Evžen Tošenovský se zatím stavěl zdrženlivě k možnosti ekonomického tlaku na Zambii ze strany unie. „Zambie je jeden ze států, který čerpá z určité pomoci, pomáhá mu Evropská unie. A tyto vztahy jsou samozřejmě s tímto (případem zadržených Čechů) svázány. Ale v první řadě určitě půjde o diplomatické jednání. A to bychom chtěli rozšířit tak, aby si Zambie uvědomila, že to jsou občané jednoho z členských států, že tím (jejich zadržením) se dotýkají Evropské unie,“ řekl.

José Barroso
Zdroj: ČT24

Naproti tomu Březina se ve svém úterním dopise zaslaném Ashtonové myšlence možného ekonomického tlaku na Zambii nebránil. „Zambie patří k významným příjemcům rozvojové pomoci EU, a to je silná páka, kterou EU může při vyvinutí diplomatického tlaku použít. Vyzval jsem v této souvislosti komisařku Ashtonovou, aby v případě potřeby neváhala Zambii pohrozit zastavením rozvojové pomoci EU,“ uvedl.

„Právo na diplomatickou pomoc ostatně patří k základním právům každého občana EU a právě v takových případech má EU jedinečnou šanci prokázat užitečnost své existence a prospěšnost konkrétním občanům,“ zdůraznil Březina. Podle něj je třeba doplnit úsilí české diplomacie o osvobození zadržovaných Čechů i tlakem ze strany celé unie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Případ údajného obřího podvodu míří k soudu, škoda přesahuje půl miliardy

Státní zástupce obžaloval čtyři lidi z rozsáhlých investičních podvodů s kryptoměnou PlatonCoin v souvislosti s projektem Platon Life. V rozsáhlé obžalobě je viní z podvedení 2732 klientů, kterým pod příslibem výhodného zhodnocení vložených peněz způsobili škodu přes 540 milionů korun. České televizi to sdělil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací hrozí skupině v případě odsouzení až desetiletý pobyt za mřížemi.
před 36 mminutami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 1 hhodinou

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 5 hhodinami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci. Hrad vzkázal, že rozhodnutí plně respektuje.
12:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
12:03Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
09:22Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 9 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
10:18Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...