EU prověřuje Bartákův nákup obrněnců Iveco

Praha  - Komisaři Evropské unie začali prověřovat nákup 90 obrněných vozidel Iveco pro českou armádu. Češi vozidla nakoupili v prosinci loňského roku. Obrana vedená tehdejším ministrem Martinem Bartákem plánovala společný nákup se Slováky, díky čemuž se vyhnula nutnosti vypsat výběrové řízení. Slovenská strana ale nakonec žádné obrněnce nekoupila. Informaci přinese zítřejší vydání týdeníku Respekt.

Český ministr Barták spolu se svým slovenským kolegou Jaroslavem Baškou podepsali loni v létě memorandum o společném nákupu automobilů Iveco. „V Praze se podpis považoval za splnění evropského pravidla, že když se aspoň dvě unijní země dohodnou na společném zbrojním programu, není nutné vyhlašovat výběrové řízení,“ píše Respekt.

Bartákův úřad proto podepsal smlouvu se zprostředkovatelskou firmou Praga-Export, v níž se zavázal odebrat 90 obrněných strojů. Bratislava přitom memorandum nepovažuje za mezinárodní smlouvu o společném nákupu, ale jen svým podpisem deklarovala, že má zájem o spolupráci v budoucnosti.

Za nákupem stojí odvolaný náměstek Fulík

Pochybnosti o oprávnění nákupu bez výběrového řízení má nyní podle týdeníku i Evropská unie, jejíž komisaři začali akvizici českého ministerstva obrany prověřovat. „Podle našeho právního výkladu je vše v pořádku,“ cituje Respekt ředitele sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiřího Staňka.

Za obchodem pravděpodobně stojí nedávno odvolaný náměstek Jan Fulík. Respekt má k dispozici dopis, v němž Fulík nabídl svým úředním kolegům v Bratislavě spolupráci při pořízení strojů Iveco. O dva týdny později podepsal Barták memorandum o společném nákupu.

Smlouvu na dodávku vozů Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun uzavřelo ministerstvo obrany loni v prosinci. Vozidla v několika verzích mají být dodána v letech 2010 až 2013.

Armáda má na krku jedno vyšetřování za druhým

Koupi obrněnců již prošetřuje také český Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Instituce má na základě anonymního trestního oznámení na Bartáka přezkoumat, zda ministerstvo obrany při zakázce postupovalo v souladu se zákonem.

Evropská komise žene Českou republiku k evropskému soudu také kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA. Praha podle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o kontraktu za téměř 3,5 miliardy ministerstvo obrany rozhodlo bez výběrového řízení.