Elitní výsadkáři bránili holešovská kasárna do roztrhání těla

Holešov - Je to už pětačtyřicet let, co se výsadkáři z Holešova dne 23. srpna 1968 postavili proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. Českoslovenští vojáci byli připraveni k boji. Rozkaz „pálit na ruské jednotky“ ale nepřišel. Už rok po okupaci velení armády 7. výsadkový pluk rozpustilo a zásadoví důstojníci, kteří si stáli za svým, skončili.

Holešovská kasárna – pravděpodobně jediná v Československu, kam se ruští vojáci v srpnu 1968 nedostali. Bránilo je elitní uskupení velitelů 7. výsadkového pluku. Rusové si na ně příliš nedovolovali. Na předvečer okupace vzpomíná Jiří Müller, tehdy řadový voják z Holešova, takto: „Měl jsem vycházku. Pak nás ráno kolem třetí vzbudil bojový poplach a za chvíli už u kasáren stály tanky.“ První střet se prý odehrál u brány kasáren. Ruský velitel se ptal, jak je možné, že mají zbraně. Dostal odpověď, jakou nečekal: „Vy je máte také,“ popisuje Müller serveru iDNES.cz. Kasárna podle něj obklíčili a zůstali asi dva týdny.

Třetí den po začátku okupace vyvezli Müllerovu rotu z kasáren. Výsadkáři ale nejeli na cvičné střelby, ale plně ozbrojení se zakopali na vrcholu Hrádek nad obcí Přílepy. Měli tam fungovat jako záloha, kdyby Rusové napadli kasárna. Podle Müllera si ale příliš nedovolovali a spali venku. „Kasárna obklíčili a zůstali asi dva týdny. Hlavně tanků namířené na nás. Všichni měli nervy na pochodu, kdyby někomu ujely, tak nás rozstřílí. Myslím, že bychom se z těch baráků ani nedostali,“ vzpomíná pamětník Müller. 

Zpravodajská služba dokonce zvažovala zapojit holešovské výsadkáře do operace na osvobození Rusy internovaného Alexandra Dubčeka. Místo toho ale generální štáb vydal jiný rozkaz – ostré střelivo vrátit do skladu a Rusy tolerovat.

V roce 1969 nové velení armády Holešovským vyčetlo antisovětské nálady, velitele pluku z armády vyhodilo a elitní oddíl rozprášilo. Dnes je výsadkářům 65 a víc let, z jejich nástupu je ale stále znát, že hrdost je ani po letech neopustila.

Kdo byli výsadkáři z Holešova?

Výsadkáři z Holešova byli hloubkoví průzkumníci, kteří by v době války seskočili do týlu nepřítele a škodili. Ničili by radary a letadla na letištích, vyhazovali by do vzduchu sklady pohonných hmot nebo ničili továrny. Jako vůbec první v armádě tehdy používali plastickou trhavinu. Už po roce výcviku byli schopní přežít prakticky cokoliv: horko, mráz, déšť.

2 minuty
Výsadkáři z Holešova se postavili proti invazi
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 1 hhodinou

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
12:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
15:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 8 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 14 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 23 hhodinami
Načítání...